Sağlık

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

22 Aralık 2018 - 17:33:43
Adet düzensizliği nedenleri ve bitkisel tedavisi

Adet düzensizliği; kadınlarda 21 günden daha kısa olan ya da 35 günden daha uzun süren kanamaların meydana gelmesidir.

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Adet kanamasının şiddeti ve düzeni her kadında farklılık gösterebilmektedir. Bir kadının adet dönemi aşırı uzamışsa ya da düzensizse buna menoraji denilmektedir. Düzensizlik sonrasında görülen kişiden kişiye farklılık gösteren aşırı kanamalar anemiye ve demir eksikliğine neden olabilmektedir. Adet düzensizliği nedenleri arasında yer alan en önemli faktör strestir. Stresli bir yaşam regl düzensizliğine sebep olabilmektedir. Onun yanı sıra kullanılan ilaçlar reglin gecikmesine ya da erken olmasına neden olmaktadır. Düzensiz adet, yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin habercisi olabileceği gibi kanser belirtisi de olabilmektedir. Uzun zamandır görülen bir düzensizlik söz konusuysa, muhakkak kadın hastalıkları uzmanına danışmak gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Hamileliği Engeller mi?

Düzensiz adet görmek hamile kalmaya engel olan durumlar arasında yer almaktadır. Adet olmadan 4 ya da 5 gün önce yumurtalar döllenebilmek için hazır hale gelmektedir. Döllenmenin olmaması durumunda da, döllenme için hazırda bekleyen yumurtalar kanama sonucunda dışarı atılmaktadır. Bu nedenden dolayı hamile kalabilmek için, adet öncesi bu 4-5 gün oldukça önemlidir. Fakat her adet düzensizliğinin hamileliğe engel olacağı söylenemez. Rahmin içerisinde meydana gelen bir polip sebebiyle yaşanan düzensizlik, aşırı kanaması olan kadınları olumsuz etkilememektedir. Hamile olabilme ve adet düzensizliği süresi kişilere göre farklılık gösterdiği için sonuçları da farklı olabilmektedir.

Adet Düzensizliğinin Bitkisel Tedavisi Nedir? Nasıl Geçer?

Regl düzensizliğinin önüne geçebilmek için pek çok yöntem uygulanmaktadır. İlaç tedavisi gören kadınlar olduğu gibi, kimyasala bulaşmadan bitkisel tedavi yöntemiyle düzenli adet görmeye gayret eden kadınlar da bulunmaktadır. İlaçların yapımında da kullanılan bitkiler olduğu için, düzenli adet görebilmek için bitkisel takviyeler alındığında endişelenmeye gerek yoktur. Önemli olan doğru bitkileri tercih edebilmektir. Uzmanlar 1 adet orta boy kahverengi soğanın dörde bölünerek, 2 su bardağı kaynatılmış klorsüz suyun içerisine dahil edilip kaynatılmasını önermektedir. 5 dakika kadar kaynatılan soğan suyunun öğle ve akşam yemeklerinden önce bir bardak tüketildiğinde regl düzensizliğini giderdiği bilinmektedir. Bu kür 15 gün uygulanmakta olup sonrasında kullanılmamaktadır. Uzmanlar, kadınların adet döneminde de küre devam etmesinde hiçbir sakınca olmadığını belirtmektedir.

Adet Düzensizliğinin Zararları Nelerdir?

Regl düzensizliği çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bazen önemli bir hastalığın habercisi olabildiği gibi bazen de stres, ilaç kullanımı, aşırı kilo alma ya da verme gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Bu tür durumlarda reglin düzensiz olmasından çok sebep olduğu stres ve kilo alma gibi durumların kişiyi olumsuz etkileyeceğinden endişe edilmektedir. Regl düzensizliği olan kişide yumurtlama düzensizliği var demektir. Bu durum da kişilerin hamile kalmasını engelleyici ya da geciktirici etki gösterebilmektedir. Adet düzensizliği, kadın hastalıkları uzmanı kontrolünde yakından takip edilmesi gereken ve başka hastalıkların da habercisi olabilen bir durumdur.

Yorumlar
Serpil yılmaz 22 Aralık 2018 - 17:43:43 Adet düzensizliği kaç yaşa kadar normlar? Kızım 16 yaşında adet olalı 2 yıl geçti ama düzensizlikleri oluyor. Doktora götürmem gerekiyor mu bilmiyorum. Bitkisel kürleri hiç denemedik. Eğer normalse beklemeyi tercih ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: