Adetliyken ilişkiye girilirse hamile kalınır mı?
Sağlık

Adetliyken İlişkiye Girilirse Hamile Kalınır mı?

09 Ağustos 2018 - 23:03:15

Korunmasız cinsel ilişkide hamilelik riski her zaman bulunabilirken adetliyken de bu risk az da olsa devam etmektedir.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi?

Korunmasız cinsel ilişki yaşayan çiftler, hangi şartlar altında hamilelik ihtimali olduğu konusunda çok fazla bilgiye sahip değildirler. Genel olarak adet dönemlerinde bayanların hamile kalamayacağı düşünülür ve bu yüzden bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiler yaşanır. Ancak adet döneminde nadiren de olsa hamile kalınabilmektedir. Tıbbi açıdan bakıldığında çok mümkün görünmese de daha öncesinde bunun örnekleri bulunur. Bu sebeple de hamilelik dönemine girmeyi düşünmeyen çiftlerin diğer dönemlerde olduğu gibi adet döneminde de korunmaya devam etmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Adetliyken Hamile Kalınabilir mi?

Adet döneminde yumurtalarını kan yoluyla dışarı atan bayanların bunun hemen sonrasında henüz yumurta üretimi olmadığı için hamile kalamayacağı düşünülür. Ancak bayanların vücutları belirli şartlar altında farklılıklar gösterebilmektedir. Bayanların vücutlarındaki hormon dengeleri kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden normalin dışında sonuçların oluşması da muhtemel bir durumdur. Normal şartlarda sperm hücreleri 3 gün boyunca kadın vücudunda yaşayabilir. Fakat hormonal etkiler bu süreyi uzatırsa adet döneminde vücuda giren spermler sonrasında hamileliğe sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra adet döneminde bayanların kanamaları kısa süre içerisinde kesilirken sonrasında sadece lekelenmeler devam eder. Bu dönemde girilen cinsel ilişki adet döneminde olarak görülse de aslında süreç tamamlanma aşamasındadır ve hamilelik riski olabilir.

Regl Döneminden Önce İlişkiye Girilirse Hamile Kalınır mı?

Bayanların hamilelik şansının maksimum düzeyde olabilmesi için yumurtlama dönemlerinde ilişkinin yaşanması gerekmektedir. Bu dönemler de regl döneminden sonraki 14 ile 16. günler arasıdır. Bu dönemlerin sonrasında vücut artık gebelik yaşanmadığı için yeni aydaki regl dönemine kendisini hazırlamaya başlar. Bu hazırlıklar hamile kalma ihtimalini direkt olarak ortadan kaldırmaz ancak yavaşlatabilmektedir. Bu süreç 22. güne kadar devam eder ve bu dönemde de hamilelik riski oldukça yüksektir. Ancak 22. günden sonra regl döneminde yaklaşıldığı günlerde hamile kalma riski oldukça az olur. Yumurtalar bu günlerden sonra bir artık gibi görülmeye başlar ve eski kalitesini kaybeder. Ancak bu dönemde dahi hiç ihtimalin olmadığını söylemek mümkün değildir.

Regl Döneminde İlişkiye Girmek Günah mı? Zararlı mı?

Regl döneminde yaşanan cinsel ilişkiler her zaman tartışma konusu olmuştur. Dinimize göre de çiftlerin regl dönemlerinde cinsel ilişki yaşamaları haramdır. Bunun yanı sıra tıbben de bu seçenek çiftlere önerilmez. Bu dönemde kadın vücudu son derece hassas bir haldedir ve kolaylıkla zarar görebilir. Özellikle enfeksiyon riski maksimum düzeyde olur ve bu sebeple de çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Adetliyken ilişki yaşamayı düşünen ya da yaşayan bayanların hamilelik risklerinin bu dönemde de bulunduğunu unutmaması gerekmektedir.

Yorumlar
Semra Taş 09 Ağustos 2018 - 23:13:15 Adetliyken ilişkiye girmek adeti keser mi? Bir sonraki adet için gecikme yapar mı? Bide bu dönemde ilişkiye girmek gebe kalmak gibi durumlara sebebiyet verir mi? Cinsel ilişki regl döneminde günah mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: