Ağrı yerine göre baş ağrısı bölgeleri ve sebepleri
Sağlık

Ağrı Yerine Göre Baş Ağrısı Bölgeleri ve Sebepleri

10 Nisan 2018 - 21:37:03

İnsanlar, hayatları boyunca baş ağrısı ile sürekli uğraşırken yerine göre 6 farklı baş ağrısı saptanmaktadır.

Şakaklardaki Baş Ağrısının Sebepleri Nedir?

Baş ağrısında yalnızca şakaklarda oluşan ağrılar oldukça sık görülür. İnsanlar bu durumda hemen parmaklarını şakak bölgelerine götürerek ellerinden geldiğince masaj yapmaya çalışırlar. Bu bölgede yaşanan ağrılar, insanların çenelerinde oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Alt ve üst çenenin birbirine olan bağlantısında yaşanan ağrılar genel olarak şakaklarda kendisini göstermektedir. Bu sebeple de alt ve üst çenenin birleşimine uygulanan masajlar daha iyi sonuç verebilir.

Gözlerden Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Gözlerin arasında ve burnun üst kısmında yer alan bölgede oluşan ağrılar insanlar tarafından çok iyi bilinir. Genel olarak sinüzit rahatsızlığı olan kişilerin ağrıları sürekli olarak bu bölgede oluşmaktadır. Bu bölgenin beyne ve gözlere çok yakın olması, insanların ciddi biçimde zorlanmasına sebep olur. Oldukça yüksek seviyede sinüzit ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrılar ile yaşamayı öğrenen kişiler, çözüm için atacakları adım hakkında da genel olarak bilgi sahibi olabilirler.

Kümelenmiş Baş Ağrısı Nedir?

İnsanlarda başın yalnızca bir kısmında ortaya çıkan ağrı çeşidi olarak kümelenmiş ağrılar gösterilmektedir. Ağrı yerine göre baş ağrısı bölgelerinde en çok farklılık bu seçenekte yer alır. Sıklıkla gözlerden birisinde biriken bu ağrılar bazı durumlarda başın arka kısmında da kendisine yer bulabilmektedir. Bu ağrılar oldukça ciddidir ve herhangi bir standarda bağlamak oldukça zordur. Genel olarak beyinde yaşanan tümör gibi ciddi sorunlarda bir bölgeye uygulanan baskı bu ağrıya sebep olur.

Başın Üst Kısmının Ağrıması Nedenleri

Başın üst kısmını adeta saran baş ağrıları da insanlar arasında oldukça popülerdir. Bu ağrının çok iyi bilinmesinin sebebi de tansiyon sebebiyle ortaya çıkan bir ağrı oluşudur. Alnın ortasından başlayıp başın arka kısmına doğru her iki taraftan da ilerleyen bu ağrılar oldukça zorlayıcı düzeylerde olabilmektedir. Eğer kişilerin başın üst kısmında bir ağrıları söz konusu ise bunun başlıca sebebi boyunlarında oluşan ağrılardır. Eğer başın üstünde hissedilen ve arka kısma doğru ilerleyen bir ağrı söz konusu ise boyna masaj yapılması gerekecektir.

Başın Tamamının Ağrımasının Nedenleri Nedir?

Genel olarak başın tamamında kendisini gösteren, bir bölge belirlemekte oldukça zorlanılan ve zonklama ya da bulantı gibi etkileri de olan ağrı tipidir. Bu ağrı tipinin en yaygın sebebi migrendir. Belirli bir seviyenin üzerinde yaşanan sorunlarda görme bozuklukları dahi anlık olarak ortaya çıkar. Başın tamamını bu seviyede etkileyen bir durumdur. Eğer gerekli adımlar atılmazsa mide bulantısı ve kusma ile devam etmektedir. Baş ağrısı çok sıklıkla karşımıza çıkan sorunlardan birisi olurken ağrı yerine göre baş ağrısı bölgeleri hakkında bilgi sahibi olan kişiler doğru müdahale ile birlikte ağrılardan kurtulabilirler.

Yorumlar
Zehra akgün 10 Nisan 2018 - 21:47:03 Genelde gözlerimin altına doğru bir ağrı oluyor ve bu başımın ağrımasına neden oluyor. Bunun nedeni tam olarak nedir? Baş ağrısını geçirmenin doğal yöntemleri var mı? İlaç almak istemiyorum. Bunun yerine ne yapabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: