Akçaağaç Şurubu Faydaları, Yapımı ve Kalorisi
Sağlık

Akçaağaç Şurubu Faydaları, Yapımı ve Kalorisi

23 Mayıs 2019 - 15:54:20

Akçaağaç şurubu; şifalı oluşuyla bilinen ve senenin belirli dönemlerinde elde edilen bir içecek türüdür. Çınar pekmezi olarak da bilinmektedir.

Akçaağaç Şurubu Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Akçaağaç şurubu, ülkemizde üretilmeyen bir şurup çeşididir. Türkiye'de Karadeniz, Ege ve Trakya bölgesinde akçaağaçlar yer almaktadır. Bu şurup şubat, mart ve nisan aylarında akçaağacın ya da isfendan çınarının gövdesinde oluşan özsularının işlenmesiyle elde edilmektedir. Şifalı bir içecek olarak bilinen şurupta; çinko, kalsiyum, potasyum, fosfor, manganez, magnezyum ve demir bulunmaktadır. Çınar pekmezinin üretiminin çoğu günümüzde Kanada'da yapılmaktadır. Kanada sonrasında yapım sıralamasında Japonya, ABD ve Güney Kore yer almaktadır.

Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Her alanda şifa kaynağı olarak bilinen akçaağaç şurubu faydaları şunlardır;

  • Damar sertliği ve damar tıkanmasına karşı vücutta koruyucu etkiye sahiptir.
  • Ciltteki leke ve kızarıklıklara direkt uygulandığında iyileştirici etki göstermektedir.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Saçların canlı ve daha parlak gözükmesine yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğinde yüksek oranda çinko bulunması nedeniyle prostat sağlığını korumada oldukça etkilidir.
  • Kanser tedavisinde kemoterapinin yan etkilerini hafifletmekte ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu özellik göstermektedir.
  • İltihap sökücü özelliğe sahiptir ve bağırsak hastalıklarının giderilmesinde de etkilidir.

Tüm bu faydalarının yanı sıra felç hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurup, antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Akçaabat Şurubunun Yapımı Nasıldır?

Doğal bir tatlandırıcı olarak bilinen ve bu amaçla kullanılan çınar pekmezinin %95'i sudur. Bu pekmek yılın şubat, mart ve nisan aylarında ağacın gövdesine açılan musluk yardımıyla özsuyunun akıtılmasıyla elde edilmektedir. Ağacın gövdesine yerleştirilen musluklardan kovalara akan akçaağaç özsuları ana tanklara gönderilmektedir. Oradan da işleme merkezlerine gönderilen özsuları kaynatılmakta ve belli bir kıvama getirilmektedir. Türkiye'de pekmez yapımına benzeyen bu şurup, Kanada'da yöresel bir lezzet ve şifa kaynağı haline gelmiştir. Yapımı oldukça zahmetli olan bu şurup her bir ağaçtan özlerin tek tek toplanmasıyla elde edilmektedir. Oldukça doğal ve şifalı bir besin olan şurup Kanada bayrağının simgesini taşımaktadır.

Akçaağaç Şurubunun Zararları Nelerdir? Kaç Kaloridir?

Akçaağaç şurubunun zararları aşırı tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Bilinen kesin bir yan etkisi olmamakla birlikte, fazla tüketildiği takdirde şekerli olması sebebiyle kişilerde kilo almaya neden olabilmektedir. Yüksek bir kaloriye sahip olan çınar pekmezi, fazla kiloları olan kişiler tarafından tüketilirken dikkatli kullanılmalıdır. Şifa niyetine tüketilse bile, dozu iyi ayarlanarak kullanmaya özen gösterilmelidir. Uzmanlar diyabet hastalığı olan kişilerin bu şurubu tüketirken ölçüye dikkat etmeleri hususunda uyarıda bulunmaktadır. Alerji sorunu ya da kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilerin akçaağaç şurubunu tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Bu şuruba büyük alışveriş merkezlerinde ve aktarlarda rastlamak mümkündür. Akçaağaç şurubu 100 mililitresi 260 kcal olup, şeker hastalığı bulunanların doktor kontrolünde tüketmeleri uygun görülmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: