Alıç meyvesi neye yarar? Faydaları ve fiyatı
Sağlık

Alıç Meyvesi Neye Yarar? Faydaları ve Fiyatı

17 Kasım 2018 - 20:27:56

Alıç meyvesi; ekşi muşmula, yemişen ve akdiken isimleriyle de bilinen yabani bir sonbahar meyvesidir. Yaklaşık olarak on metreye kadar uzayan dikenli dalları bulunmaktadır.

Alıç Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir?

Pembe ve beyaz çiçekleri olan ekşi muşmulanın olgunlaşan meyveleri ekşi ve kırmızımsı olur. Meyvenin ekşiliği, renklerine göre değişiklik göstermektedir. Sarı olanı ekşi, kırmızı olansa orta mayhoşluktadır. Vadi kenarlarında ve ormanlık alanlarda yetişen alıç ağaçları çalıya benzer. Dağlarda kendiliğinden büyüyen alıç ağaçlarının meyveleri sonbahar meyvesi olarak tanımlanır ve kışın habercisidir. Alıç meyvesi direkt yenilerek tüketilebilir. Bunun haricinde ağacının çiçekleri ve yaprakları kurutularak alıç çayı yapılarak da tüketilmesi mümkündür. Hepsinden farklı olarak, alıç sirkesi ve alıç marmelatı da yapılabilmektedir.

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

Vitamin deposu olan her meyve gibi, akdiken meyvesinin de pek çok faydası bulunmaktadır. En bilindik faydaları şunlardır:

  • Bilimsel araştırmalara göre akdiken meyvesinin çekirdekleri sakinleştirici etkiye sahiptir.
  • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olup, şeker hastaları için tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunduğundan yağ yakımını hızlandırır.
  • Potasyun kaynağı olan bu meyve, ishal hastalığının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Midenin düzenli bir şekilde çalışarak mide ağrıları, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.
  • Uzmanlar migren kaynaklı baş ağrılarında ve diğer ağrıların tedavisinde akdiken meyvesinin oldukça iyileştirici olduğunu söylemektedir.

Alıç Meyvesinden Nasıl Sirke Yapılır?

Alıç sirkesi için gerekli olan malzemeler şunlardır; 1 kilo alıç, 2 litre su, 1 çay bardağı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 adet elma ve 1 buçuk tatlı kaşığı kaya tuzu. Su, büyük bir kabın içerisine konulur. Güzelce yıkanan ekşi muşmulalar kurulanarak su dolu kabın içerisine dahil edilir. Elma da kabın içerisine dilimlenerek eklenir. İçerisine tuz, şeker ve sirke eklenerek kabın ağzı sıkıca kapatılır. Sıkıca kapatıldıktan emin olduktan sonra karışım güzelce çalkalanır. Serin ve kuru bir ortamda mayalanmaya bırakılır. Yaklaşık olarak 10 günde mayalanan sirke tüketime hazır hale gelecektir. Mayalanan sirkeyi süzgeç yardımıyla süzerek, meyvelerin olmayacağı şekilde şişelere doldurun. Güneş ışığından uzak, serin ve kuru yerlerde muhafaza edilerek her türlü tüketilebilmektedir.

Alıç Meyvesi Nasıl Kurutulur? Fiyatı Nedir?

Meyvesi gibi yaprakları ve çiçekleri de kurutulabilen akdiken sağlığa oldukça faydalıdır. Alıç ağacının meyveleri ve kabukları sonbaharda kurutulmalıdır. Tüm kabuk ve meyveler kahve öğütücüsü yardımıyla toz haline getirilmelidir. Toz haline gelen kurutulmuş meyve ve kabuklar kaynatılarak tüketilebilir. Çiçekleri ise tamamen açılmadan toplanıp kurutulmalıdır. Kurutmak için gölgelik alanlar tercih edilmelidir. Çünkü bu ağacın yaprakları ve çiçekleri 38 derecenin üzerinde kurutulursa bileşimindeki eterik yağlar bozulacağı için gölgelik yerler tercih edilmelidir. Çiçek ve yapraklar kurutulduktan sonra açıkta bırakılmamalıdır. Açıkta kalması etkisinin azalmasına neden olmaktadır. Alıç meyvesinin fiyatı, dönemin iklim koşullarının elverişliliğine göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
Defne Özen 17 Kasım 2018 - 20:42:54 Alıç meyvesi kurusunun kalorisi çok yüksek mi? Sirkesinin çok faydalı olduğunu söylüyorlar ama denemediğim için çok bilmiyorum. Kurutmak için ne yapmak gerekiyor onu öğrenmek istiyorum. Birde bu meyveyi nereden bulabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: