Alkollü içeceklerin kalorileri, şeker oranları ve insan sağlığına zararları
Sağlık

Alkollü İçeceklerin Kalorileri, Şeker Oranları ve İnsan Sağlığına Zararları

02 Şubat 2019 - 17:32:37

Alkollü içecekler, yüksek kalori içeren ve bu nedenle kiloya neden olabilen, aşırı tüketildiğinde insan sağlığı için tehdit oluşturabilen içeceklerdir.

Alkollü İçeceklerin Kalorileri Nedir?

Sağlığa zarar veren içeceklerden biri olan alkol hücreler için toksik ve zararlıdır. Alkolün organlar üzerinde negatif etkileri olduğu söylenmektedir. Bunun yanı sıra kalori içeriği fazla olduğu için kilo almaya yol açmaktadır. Bir gram alkolde yedi kalori vardır. 30 ml viski, votka veya rakı tahmini olarak 15 ml alkol ihtiva etmektedir. Bu da yüz kaloriye tekabül eder. Bazı alkollü içeceklerin barındırdığı karbonhidratlardan dolayı kilo oluşmaktadır. Alkollü içeceklerin hepsinin yüksek seviyede kalori içerdiğini söyleyebiliriz. Akşam yemeklerinde tüketilen bir bardak şarap ya da viski kişinin yüz kalori almasına yol açar. Bu alışkanlığın her gün tekrarlanması halinde beş hafta içinde 500 gram yağlanmak kaçınılmaz hale gelir. Tüketilen viski, takı ya da votka çok fazla kalori içermekte dolayısı ile kişinin şişmanlamasına yol açmaktadır. Alkolün hiçbir besin değeri yoktur. Besin değerinin aksine vücutta toksin birikmesine neden olmaktadır.

Diyet Yaparken Alkol Alınır mı?

Şarap ve bira da dahil olmak üzere bu içkilerin tamamı boş kalori içerir. Bu tür içeceklerde önemli oranda karbonhidrat, yağ ve protein bulunmamaktadır. Alkollü kokteyller süt, kolayla yapıldığı zaman besin değeri içerebilir. Fakat kokteyller genelde şeker içeren karışımlardan yapılır. Kalori cetveli üzerinden içkilerin kalorisi görülebilir. İçeceğin kalorisinin düşük olması için saf alkol haline gelen likörlerin kullanılması gerekir. Genel itibari ile kilo verilmek istenen süreçte bütün alkollü içeceklerde uzak durulması tavsiye edilir. Alkol vücutta yağ depolanmasını tetikler. Aynı zamanda yağ yakımının azalmasına neden olur. Bu nedenle diyetteyken alkol tüketilmesi hem sindirim sisteminde hem de metabolizma hızında birtakım dengesizliklere neden olabilir. Bu nedenle tüketilmemelidir.

Alkollü İçeceklerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Alkolün en çok zarar verdiği organlardan biri beyindir. Alkolün etkisi karar vermeye, mantıklı düşünme ve hareket etmeye etki etmektedir. Bu yetiler alkolden dolayı bozulur. Etkiler alkol aldıktan hemen sonra görülebilmekte, kaza, yaralanma ve ölümlere yol açabilmektedir. Alkolün beyin hücrelerini öldürdüğü söylenebilir. Bu yüzden zamanla beyin küçülmekte ve hafıza gitgide zayıflamaktadır. Alkolden dolayı erken bunama gibi problemler kişilerde görülebilir. Alkol kullanan kişilerin çoğunun uyku bozukluğu sorunu vardır. Alkol alınan gecenin sabahında kişi yüksek ihtimal yorgun bir şekilde uyanacaktır. Bunun haricinde baş ağrılarına yol açar. Fazla alkol tüketimi kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde ise sertleşme problemine neden olur. Yaralanma durumlarında kanın pıhtılaşmasını engelleyen alkol ciddi seviyede kan kaybetmeye yol açar. Ağız kuruluğu, baş ağrısı gibi sorunlar meydana gelebilir. Zaman içerisinde göze doğru giden görme sinirlerinin bozulmasına neden olabilmektedir. İnsan sağlığına zararlı olmaması için mutlaka ölçülü ve yeterli miktarlarda tüketilmelidir.

Yorumlar
Deniz Sezen 02 Şubat 2019 - 17:42:37 Çok alkol alan birisi değilim. Sadece özel günlerde kullanıyorum. Kalorileri çok yüksek ve gerçekten kilo yapabiliyorlar. Fazla kullanım pek çok zararı da beraberinde getirebiliyor. Eğer ki kilo vermek istiyorsanız alkolü çok nadir içmelisiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: