Aşırı kilonun zararları ve neden olduğu hastalıklar nelerdir?
Sağlık

Aşırı Kilonun Zararları ve Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

28 Mayıs 2018 - 10:03:58

Aşırı kilonun insan vücuduna çeşitli zararlarının olması ve birçok hastalığa yol açma durumudur.

Aşırı Kilonun Zararları Nelerdir?

Obezitenin en belirgin nedenlerinden biri genetik faktörler olarak gösterilmektedir. Bireyin metabolizması kiloya yatkın olabilmektedir. Aile bireylerinde aşırı kilo sorunu olan kişiler aynı problemi yaşamaları yüksek bir ihtimaldir. Metabolizma çeşitli nedenlerden dolayı yavaş çalıştığı zaman bu durumun sonucu olarak kişi kilo almaktadır. Bu durumun göz önünde bulundurulup metabolizmanın hızlandırılması gerekmektedir. Metabolizmanın hızlanması için yapılacak en önemli adımlar beslenme düzenini sağlıklı bir şekilde planlamak, düzenli uyumak ve düzenli bir biçimde yürüyüş, egzersiz veya spor yapmaktır. Gün içerisinde aç kalmaya teşvik eden şok diyetlerin uygulanmasından kaçınılmalıdır. Bunun yerine sağlıklı bir şekilde az fakat sık yemeye teşvik eden diyet programları uygulanmalıdır. Aç kalmak bilinenin tersine metabolizmayı yavaşlatır. Az ve sık yemek ise metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Obezite Nedenleri Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Obezite probleminin meydana gelme nedeni genetik faktörler olarak gösterilir. Bu faktörün dışında kilo almaya neden olan etken beslenme ve uyku düzenidir. Hareketsiz bir yaşam sürmek kilo açamaya yol açar ve sağlığı tehlikeye atarak bazı hastalıkların vücuda yerleşmesine yol açar. Bu yüzden bol bol hareket etmek ve sağlıklı bir beslenme planı çizerek bu programa eksiksiz bir şekilde uymak gerekir. Hamur işi, fast food, yağlı kızartmalar, şerbetli tatlılar tüketilmemelidir. Doğal meyve ve sebzelerden tüketmek en sağlıklı uygulamadır. Zayıflamak isteyen bireylerin kafalarına göre diyet yapmaları yanlış olduğu için uzman diyetisyen ile görüşmeleri gerekir. Gün içinde bol su içmek, hareket etmek tavsiye edilen yöntemler arasında bulunur.

Fazla Kilo Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Zaman içerisinde aşırı kilo sorunu hastalıkların habercisi olmaya başladığı gibi insanların gün içindeki yaşam kalitesini düşürmekte ve olumsuz durumlara neden olmaktadır. Bu olumsuz durumlardan biri motivasyon eksikliğidir. Enerjisiz olmak, motive olamamak, mutsuz bir hayat sürmek kilo probleminden kaynaklı olabilmektedir. Motivasyon dışında kalçada meydana gelen ağrılar, eklem bölgelerinde rahatsızlıkların oluşması, sürekli olarak yorgun hissetmek, nefes almakta zorlanmak, omurga ağrılarının oluşması, sırt ağrıları, koşma sürecinde zorlanmak, merdiven çıkamamak, tempolu yürüyüşlerde zorlanma, genç kişilerin yaşlı görünmesi, istenilen kıyafetlerin giyilememesi gibi problemler meydana gelmektedir.

Şişmanlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Şişman olmayı tetikleyen belli başlı etken hareketsiz yaşamdır. Hareket etmemek ve yakılamayan enerjinin fazlasını almak kiloya neden olur. Stres, genetik faktörler, büyüme hormonu, insülin direnci, hormonal bozukluklar şişman olmayı tetikleyen sebeplerdendir. Genetik faktörlerden kaynaklı olarak kilolu olan kişiler düzenli beslenerek, uyuyarak, hareket edip günde iki litre su içerek ideal kilolarına ulaşabilmektedirler. Aşırı kilonun zararları ve neden olduğu hastalıklardan kurtulmak için genel bir muayene olmak ve hekim ile görüşmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra uzman diyetisyen ile çalışmak kişinin hedeflediği kiloya ulaşmasını sağlamaktadır.

Yorumlar
Didem Özkan 28 Mayıs 2018 - 10:13:58 Çok kilom var ve zayıflayamıyorum. Neredeyse obeziteye gidiyor bunu nasıl engelleyebilirim? Çok kilonun bende meydana getirdiği ilk rahatsızlık kalp problemi. Doktor kilo vermem gerektiğini söylüyor. Diyete başladım umarım zayıflayabilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: