Aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi?
Sağlık

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi?

30 Nisan 2018 - 13:08:49

İnsanlarda bir anda ortaya çıkmaya başlayan aşırı saç dökülmesi bazen yalnızca genetik etmenlerden kaynaklanıyorken bazen çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Saç dökülmesi insanların tamamında olan bir durumken belirli bir seviyenin üzerine çıktığında tehlike çanları çalmaya başlar. Saçların düzgün bir şekilde gelişmesi, büyümesi doğru oranda kopması ve yenilenmesi gerekmektedir. Bu aşamada günlük 100 adede kadar saç kopması son derece doğal bir durumdur. İnsanlar bu saçlarını teker teker sayamayacakları için bu sayıyı belirlemek oldukça zor olacaktır. Saçlarını hafif bir şekilde çekmeleri durumunda eğer ellerine 3-4 adet saçları geliyorsa ya da daha yüksek miktarda saç kopması görülüyorsa bu durumda farklı etmenler buna sebep oluyordur.

Aşırı Saç Dökülmeleri Hangi Hastalığın Belirtisdir?

Saçlarda aşırı derecede dökülmelerin olması yalnızca bir hastalığı işaret etmez. Birçok hastalığın ya da olumsuz durumun yan etkisi olarak saçlardaki dökülmeler artabilir. İlk olarak saçkıran tarzı hastalıklar çok büyük sorunlar yaşatabilecektir. Direkt olarak bir saç hastalığı olduğundan insanların saçlarında dökülmelere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra insanlarda demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkan kansızlık hastalığı saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Kansızlık durumunda saç kökleri yeteri kadar beslenemediğinden çok daha fazla kopmaya başlayacaktır. Son olarak tiroid hastalıkları olarak isimlendirilen sorunları yaşayan kişilerde de dökülmeler görülebilir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kişilerin günlük hayatlarında yaşanan değişimler ciddi biçimde saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bunların başında stres gelir. Eğer kişiler iş hayatlarında çok fazla stres yaşıyorlarsa ve bu streslerinden uzaklaşmak için çok fazla şans bulamıyorlarsa bu durumda saç dökülmeleri gerçekleşebilmektedir. Bunun yanı sıra saçları yıkarken çok fazla şampuan kullanmak da riskli şartları ortaya çıkarır. Çok fazla şampuan kullanımında saçların dökülmesi daha fazla olacaktır. Saçların ıslak olmasına rağmen taranması da saç dökülmesini tetikleyen durumlardan birisidir. Birçok bayan, saçlarının sonrasında dolaşmaması için saçlarını ıslakken tarar ancak bu durumda saç dökülmelerini de net bir biçimde görür.

Saç Dökülmesi İçin Ne Yapılır?

Saç dökülmelerinin sebebi olarak çok fazla etmen ortaya çıkabilir. Bu etmenlerin tamamını kişilerin kendisinin değerlendirmesi ve doğru bir kanıya varması çok mümkün değildir. Bu sebeple de insanların doktorlarına gitmesi ve bunun sonrasında tanının koyulması için testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler sonrasında saç dökülmesine hangi rahatsızlığın ya da durumun sebep olduğu bulunurken sonrasında tedaviye başlanabilir. Gerek ilaç tedavisi, gerekse de günlük hayatta yapılacak değişiklikler ile birlikte bu sorun aşılırken ileriki dönemde kellik problemlerinin oluşması da engellenmiş olacaktır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde çok sık görülen aşırı saç dökülmesi durumunda hemen doktorlara gidilmesi ve bunun sebebinin öğrenilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yorumlar
Irmak Ataç 30 Nisan 2018 - 13:18:49 Aşırı saç dökülmesi nasıl durdurulur? Saç dökülmesi için ne yapılmalı? Aşırı saç dökülmesinin sebepleri ve çözümler nelerdir? Saçlarım son 2 haftadır aşırı bir şekilde dökülmeye başladı. Mevsimsel geçiş mi yoksa farklı birşey mi bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: