Ayak üşümesine ne iyi gelir? Sebepleri ve nedenleri
Sağlık

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir? Sebepleri ve Nedenleri

09 Şubat 2019 - 13:42:40

Genel olarak kansızlık ve soğuk hava gibi durumlardan kaynaklanan ayak üşümesi, aynı zamanda kan dolaşımının yavaş olması ve farklı birtakım hastalıklar nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Ayak Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

Soğuk havaların gelmesiyle beraber ilk olarak el ve ayaklarda üşüme hissetmeye başlarız. Fakat soğuk hava şartlarından ziyade bu problem basit gibi görünse de önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Bu yüzden beklenmeyen durumlar karşısında hemen doktora gidilmesi önerilir. Havalar soğuduğu zaman meydana gelen üşümeler genellikle kan dolaşımı ile ilgilidir. Fakat sıcak hava şartlarında el ve ayakların üşümesi devam ederse problemin altında önemli bir hastalık olabilir. Üşümelerin sebebi olarak insan yaşamı için çok önemli yeri olan organlara öncelikli kan gitmesi halinde ayak ve elde kan dolaşımının yavaşladığı ifade edilebilir. Yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin el ve ayakların üşümesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

  • Yeşil çayın kandaki şekeri dengeleme özelliği olduğundan dolayı ayak bölgesindeki üşümeyi engellediği söylenir. Vücuttaki ısının dengelenmesi için gün içinde minimum iki bardak tüketilmesi önerilebilir. Yeşil çayın yapılması için 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kuru yeşil çay atılması gerekir. Karışım beş ila altı dakika demlendirilir. Sonrasında isteğe göre bal ilave edilerek tüketilebilir. Fakat süzme işleminin yapılması unutulmamalıdır.
  • Zencefilde zingeron maddesi yüksek oranda bulunduğu için kanın pıhtılaşma durumunu azaltmaktadır. Bu sayede üşüme azalır. Zencefil çay şekilde tüketilebildiği gibi başka şekilde de kullanılabilmektedir. 1 yemek kaşığı toz zencefilin iki su bardağı suya eklenerek kaynatılması gerekir. Süzülür ve bal eklenir. Bir diğer uygulama da bir kap zencefil tozunun tencereye eklenerek ağzına kadar su doldurulup kaynatılmasıdır. Kaynatılan karışım ayağa koyulabilecek ısı seviyesine geldiği zaman masajla beraber ayaklar yarım saat bu karışımda bekletilir.

Ayak Üşümesinin Sebepleri ve Belirtileri

Metabolizma zayıf olduğunda kalp bedene yeteri oranda kan pompalayamamaktadır. Hal böyle olunca ayaklara kan gitmez ve üşüme meydana gelir. Bahsi geçen durum çoğunlukla dengesiz ve düzensiz beslenen, hareket alanı kısıtlı, gün boyu masa başında çalışan kişilerde görülür. Bir diğer neden de kandaki beyaz hücrelerin azalmasıyla ortaya çıkan anemi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın en bilindik belirtilerinden biri ayakların üşümesidir.

Ayak Üşümesi Neye İşarettir?

Ayakların üşümesi basit nedenlerden kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda bazı ciddi durumların işareti de olabilir. Beyin hasar aldığında sinir hücrelerinin gerekli oranda görevlerini yapamadığı söylenebilir. Dolayısı ile üşümeler ortaya çıkar. Bu durum depresyon, stres gibi etkenlerle kendini gösterir. Tiroid bezleri gerekli seviyede hormon üretemez ise metabolizma bozulabilmektedir. Ayak üşümesi ifade edilen faktörlerden dolayı kendini gösterebilmektedir. Ayak üşümesi probleminin olması halinde doktor muayenesi gerekmektedir. Sorunun nedeni tespit edilince tedavi şekli de daha doğru biçimde belirlenebilmektedir.

Yorumlar
Özlem Eroğlu 09 Şubat 2019 - 13:52:40 Normalde ayaklarım hiç üşümezdi ama bu kış aylarında çok üşüdüğü için doktora gittim ve kansızlık durumu olduğunu söyledi. Ayak üşümesinin farklı sebepleri olabiliyor. Isıtmak için neler yapmak gerekiyor? Yün çorap da giysem çok etkisi olmuyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: