Ayran tansiyonu nasıl etkiler? Yükseltirmi? Düşürürmü?
Sağlık

Ayran Tansiyonu Nasıl Etkiler? Yükseltirmi? Düşürürmü?

16 Ocak 2018 - 23:18:56

Ayranın içerisindeki vitamin ve mineraller insan sağlığını olumlu yönde etkileyerek daha zinde bir vücudun olmasına yardımcı olur. Tansiyon üzerinde de birtakım etkilerinin olduğu söylenmektedir.

Ayranın Tansiyona Etkisi Nedir?

Yoğurt tüketimi kişinin vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ayran vücudun temizlenmesinde son derece önemli içecekler arasında yer alır. Halk arasında özellikle düşük tansiyon ile karşılaşıldığında tuzlu ayran içilmesi tavsiye edilir. Ancak tansiyonun düşürülmesi için tercih edilen tuzlu ayranın tek başına tansiyon üzerinde etkisi tam olarak doğrulanmamıştır. Fakat yine de tansiyonu düşen kişinin tansiyonunu dengelenmesi için tuzlu ayran içmesi önerilmektedir. Tansiyon kan basıncı ile ilgili bir durum olduğundan ayranın kan basıncına bir etkisi olduğu kesin olarak söylenemez. Tuzlu ayran içerisindeki tuzun kan basıncına etkisi olduğu bilinse de tuz kalp için yararlı gıdalar arasında yer almaz. Kalp sağlığının korunarak tansiyon dengeleyici gıdaları tercih etmek her zaman daha iyi bir yöntem olacaktır.

Ayran Tansiyonu Düşür mü?

Birçoğunun savunmuş olduğu tuzlu ayran düşük tansiyonu çıkarır şeklindeki bilgi henüz uzmanlar tarafından desteklenmemektedir. Yoğurdun tansiyon düzenleme etkisi tuzlu ayranda kesin tanı konulmadan tansiyonu düşen kişiye verilmesi farklı sağlık sorunların olduğunu göstermektedir. Tuzlu ayran ile düşük tansiyonun dengeleneceğini düşünmek yanlış bir kavram olabilmektedir. Bu yüzden her tansiyonu düşen birine ayran içirmek doğru bir yöntem olmayabilir. Ayranın vücuda daha yararlı olduğu bilinmektedir. Sadece tansiyon üzerinde etkisinin olacağını söylemek yanlış olacaktır.

Ayranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yoğurt ile yapılan içeceklerden biri olan ayran özellikle yoğurt içerisinde yer alan yararlı bakterilerin vücuda alınarak bağırsaklara yerleşmesinde etkili olmaktadır. Ayranın insan sağlığına olan en önemli etkeni bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan probiyotiklerin vücuda alınmasına yardımcı olur. Vücutta dolaşan kanın temizlenmesi için ayran tüketiminin arttırılması en doğru yöntem olacaktır. Özellikle kapalı alanlarda çalışan kişiler için ayran tüketmek kan dolaşımını da hızlandıracaktır. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarında hastalığı önleyici görev görür. Yoğurt cilt yapısı için gerekli besinlerden biridir. Bol miktarda yoğurt tüketmek ya da ayran şeklinde sıvı tüketmek cildin nefes almasını sağlayarak daha parlak cilde sahip olunmasına yardımcı olur. Ayran ciltte yerleşen bakterilerin kısa sürede ölmesini sağlayarak akne oluşumunun önüne geçer. Daha pürüzsüz bir cilde sahip olunulabilir.

Ayran Tansiyonu Yükseltir mi? Ne İşe Yarar?

Kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan ayran tansiyon üzerinde kalıcı etkili değildir. Tansiyonu düşen kişiler tarafından genel olarak tuzlu bir şekilde tüketilse de bu konu hakkında etkileri net açıklanmamaktadır. Ayrıca kişinin metabolizmasını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Kilo verilirken bol miktarda ayran tüketmek tokluk hissinin daha fazla olmasına yardımcı olur. Çok fazla yeme isteğinin önüne geçer. Böylece kilo verimi daha hızlanır. Sindirim sisteminde etki eden bu içecek sinir sisteminin de sakinleşmesine yardımcı olur. Böylece uyku düzeninin edinilmesi için tercih edilebilir. Uyku sorunu yaşayan kişiler için ayran tüketimi uykunun gelmesini sağlamaktadır.

Yorumlar
Selin Dağlıoğlu 16 Ocak 2018 - 23:28:56 Ayran tansiyonu yükseltir mi? Genelde tansiyonu düşen kişilere tuzlu ayan verilir? Peki bu sağlıklı ve doğru bir yöntem mi? Verilmesi gerekir mi? Etkili oluyor mu? Ayran tansiyonu ne yönde etkiler? Düşürür mü yükseltir mi?cevapla
Yasemin Duman 22 Ekim 2018 - 14:21:35 Tuzlu ayranın tansiyonu yükselttiğini ben de çok duymuştum. Hatta tansiyonum düştüğünde bir keresinde bende içmiştim ve iyi gelmişti açıkçası. Aslında tansiyon düşüklüğünün sık sık yaşanması bir sağlık problemi olduğu için doktora gitmek gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: