Zayıflama

Ayurvedik Detoks Nasıl Yapılır? Ayurveda Detoks Listesi ve Programı

01 Haziran 2018 - 21:48:42
Ayurvedik detoks nasıl yapılır? Ayurveda detoks listesi ve programı

Ayurveda kelimesi yaşamın bilimi anlamı taşırken ayurvedik detoks da içsel bir arınma deneyimidir.

Ayurvedik Detoks Nedir, Ne Demek?

İnsanlar, her zaman vücutlarını olabildiğince iyi düzeyde tutmaya çalışırlar. Ancak günümüzde büyük şehirlerdeki çevre kirliliği, kullanılan hormonlu gıdalar ve sağlığa zararlı ürünler kişilerin vücutlarının iyi seviyede olmamasına sebep olur. Birçok farklı zararlı madde vücut içerisinde birikir ve organlar bu durumda istedikleri gibi çalışamazlar. Bu durumdan kurtulmak için kişilerin düzenli olarak detoks uygulamaları gerçekleştirmesi ve vücutlarındaki zararlı maddeleri vücutlarından uzaklaştırması gerekir. Ayurvedik detoks da bu tarzda bir uygulama olurken tüm vücudun çok daha iyi bir düzeye gelmesini, vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaşması ve tamamen vücudun arınmasını sağlamaktadır.

Ayurvedik Detoks Nasıl Yapılır?

Ayurvedik detoks uygulaması yapılırken kişiler ne kadar süre ile bu detoksu uygulayacaklarına karar verirler. Uygunluk durumuna göre 3 günden 21 güne kadar değişen farklı programlar yer almaktadır. Bu dönemlerde kişiler beslenmelerine çok büyük bir önem gösterirler. Beslenme dönemlerinde vücutlarına zarar verecek herhangi bir ürün almazken olabildiğince düşük düzeyde beslenme gerçekleştirirler. Bunun yanında her gün düşük tempoda spor yaparlar. Vücutlarını rahatlatmak adına yoga gibi aktivitelere katılırlar. Sürekli olarak stresten uzak kalırlar ve bu şekilde vücutlarını hem fiziksel hem de psikolojik açıdan arındırırlar. Bu aşamada önceden hazırlanmış olan programlara harfiyen uymak gerekmektedir.

Ayurveda Detoks Listesi ve Programı Nedir?

Bu programı uygulayacak olan kişiler tamamen doğal ürünlerden üretilen yemekleri tüketirler. Bu aşamada kişilerin özel olarak tüketebilmesi için "kitchari" ismi verilen bir yemek üretilmiştir ve sürekli olarak bu gıda tüketimi ile günlere devam edilir. Acıktıklarında bir kase kader kitchari tüketen kişiler bunun yanı sıra öğün aralarında sürekli olarak sıcak su ya da süt tüketmelidirler. Bu şekilde vücutları tamamen arınabilmektedir. İçeriğinde çok sayıda sebze ve baharat bulunan bu yemek sayesinde kişilerin metabolizma hızları artacak, yağlar ve diğer zararlı maddeler vücuttan uzaklaşmaya başlayacaktır.

Kitchari Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Bu yemeği hazırlamak için kişilerin maş fasulyesi, kabak, havuç, teze zencefil, sarımsak, taze soğan, tarçın, kimyon, toz zerdeçal, rezene ce chia tohumuna ihtiyacı vardır. Bu malzemelerin tamamı marketlerden ve aktarlardan kolaylıkla temin edilebilmektedir. Hepsinin tamamen doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bir gece önceden ıslatılan maş fasulyesi, tavada diğer tüm malzemeler ile birlikte kavrulur. Bu aşamada kıvamını ayarlamak adına birkaç bardak su da içerisine katılır. Yaklaşık olarak 20 dakika pişirildikten sonra yemek hazır hale gelmektedir. Ayurvedik detoks süresince her acıktığında kişiler bir kase bu yemekten tüketmelidir. Uzun süre aynı yemeği tüketmek ve sürekli olarak sağlık için adımlar atmak çok kolay bir eylem olmasa da sonunda insanlar çok büyük bir arınma yaşayacaklardır.

Yorumlar
Özlem Açık 01 Haziran 2018 - 21:58:42 Ayurvedik beslenme nasıl olur? Böyle bir yaşam sürebilmek için nasıl bir detoks uygulaması yapmalıyız? Bu detoksun faydaları nelerdir? Vücuda neler sağlar? Yan etkileri var mı? Bide tarifi nedir nasıl uygulamamız gerek?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: