Bacak arası mantar neden olur? Oluşan kaşıntı ve terleme nasıl önlenir?
Sağlık

Bacak Arası Mantar Neden Olur? Oluşan Kaşıntı ve Terleme Nasıl Önlenir?

07 Ağustos 2018 - 12:10:55

Mantar enfeksiyonları vücudun farklı bölgelerinde kendisini gösterebilirken bacak arası mantar reaksiyonu insanlarda sık görülen ve son derece zorlu bir rahatsızlıktır.

Bacak Arası Mantarı Nedir?

Mantarlar, insanların vücudunda farklı bölgelere hücum eden zararlı mikroorganizmalardır. Cildin herhangi bir kısmında mantar enfeksiyonları başlayabilirken mantarların karanlık ve sıcak ortamları seviyor olması vücutta belirli bölgelerde daha fazla mantar reaksiyonu oluşmasına sebep olur. Bacak arası da bunlardan birisidir. Bacakların sürekli olarak hareket edişi bölgeyi terli bir hale getirirken bunun yanında bacakların yan yana duruşları bu bölgenin yeterli seviyede karanlık olmasını sağlamaktadır. Mantarlar bu bölgeye hücum ederler ve bacak arası mantarı denen rahatsızlığın oluşmasına sebep olurlar.

Bacak Arası Mantar Neden Olur?

Bacakların arasında oluşan mantar için belirli bir sebep sunmak çok kolay değildir. Genel olarak insanların günlük yaşantıları bu durumun oluşmasına sebep olur. Eğer insanların bacakları herhangi eklem hastalığından ya da fazla kilolarından dolayı sürekli olarak birbirine sürtüyorsa bu durumda o bölgede tahriş meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra yeteri kadar hava almayan kısımlarda ciddi biçimde terlemeler meydana gelir. Tüm bu etmenler mantarlar için uygun bir alanın oluşması anlamına geleceğinden mantar oluşumu gözlemlenmeye başlamaktadır. Tuvaletin kullanılması sonrasında bölgenin sürekli olarak nemli bırakılması da sorunlar arasında gösterilebilmektedir.

Bacak Arası Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vücudun farklı bölgelerinde mantar oluşumları gözlemlenebiliyor olsa da bunların genel olarak belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu aşamada bacak arası mantar oluşumunda da aynı belirtiler gözlemlenmektedir. Mantar rahatsızlıklarının ilk belirtisi olarak her zaman kaşıntı sunulmaktadır. Bacak arası mantar oluşumlarında herhangi bir kızarıklık olmadan önce kaşıntı kendisini göstermeye başlar. Kaşıntının hemen ardından kırmızı ve dairesel bir şekle sahip olan döküntüler gelmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıktığı dönemde hastalara müdahale edilmezse bu durumda kırmızı döküntüler yumru şeklini almaya başlar ve çok rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu aşamaya gelinmeden önce müdahale edilmesi önemlidir.

Bacak Arasında Oluşan Kaşıntı ve Terleme Nasıl Engellenir?

Mantar sebebiyle oluşan terleme ve kaşıntıların ortadan kaldırılmasında birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. İlk olarak bölgeye bir pamuk yardımıyla alkol sürülmesi son derece etkili olacaktır. Hem ortamı daha kuru kalması sağlanır, hem de bölgede bulunan zararlı bakteriler öldürülebilir. Bunun için kolonya kullanımı mantıklı bir seçim olur. Bunun yanı sıra kızarıklığın ve terlemenin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Mantar hastalığına yakalanan kişilere genel olarak doktorlar, günlük hayatlarında herhangi bir sorun yaşamamaları için özel ilaçlar verirken bu sayede terleme ve kaşıntıyı da engellemiş olurlar. Bacak arası mantar oluşumunda günlük hayat son derece olumsuz etkilenirken belirtilerin kendisini göstermesi ile birlikte hemen tedaviye başlanması çok büyük önem taşır.

Yorumlar
Füsun Tuna 07 Ağustos 2018 - 12:20:55 Bacak arası mantar nasıl geçer? Kaşıntısı nasıl tedavi edilir? Havalar ısındığı için son günlerde bacaklarımın arasında kaçıntı meydana geldi. Doktor mantar dedi ilaç verdi ama bunun doğal bir yolu yok mu? Ne yapabilirim?cevapla
Sonay akyol 15 Ağustos 2018 - 13:06:14 Bacak arasındaki mantar bulaşıcı mıdır? Yayılır mı? Havaların sıcak olması nedeniyle bacaklarımın arasında kaşıntı oluyordu meğer mantarmış. Kilom da olduğu için haliyle arttı. Geçmesi için ne yapmalıyım? Krem iyi gelir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: