Sağlık

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Takviye Besinler

01 Aralık 2019 - 09:50:15
Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Takviye Besinler

Bağışık sistemi vücudun hastalıklara ve birtakım bakterilere karşı savunma mekanizmasıdır ve güçlendirmek için sağlıklı, düzenli beslenmek, aynı zamanda vitamin alımına özen göstermek gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Takviyeler Nelerdir?

Sağlıklı bir vücut bağışıklığı güçlü olan vücuttur. Eğer bağışıklık sistemi güçlü olursa vücut direnci yüksek olur ve hastalıkların oluşması engellenir. Bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler arasında öncelikle c vitamini gelmektedir. C vitamini antioksidan açısından zengin olduğundan vücuttaki zararlı toksik maddelerin atılmasına destek olur ve bu özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Sadece C vitamini değil aynı zamanda A ve E vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, probiyotik ve lifli besinler vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesine yardımcı olan takviyelerdir. Özellikle probiyotik ve lifli besinle bağışıklığın güçlenmesinde bağırsakların dengelenmesine destek olduğu için ayrı bir önem vaad etmektedir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Günlük hayatta tüketebileceğiniz bazı besinler sayesinde bağışıklığın güçlenmesine destek olabilirsiniz. Bu yiyeceklerin ilki sarımsaktır. Sarımsağın içerisinde bulunan allicin biyoaktif madde vücudun mikroplardan arınmasına yardımcı olarak savunma mekanizmasının güçlenmesine destek olmaktadır. Özellikle nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda gece uyumadan önce 1 diş doğranmış sarımsağı limon suyu ile yutarsanız kolay bir şekilde hastalıktan kurtulabilirsiniz. Antibiyotik etkisi sayesinde vücudunuzu güçlendirir.

Bağışıklığın güçlenmesinde limon, mandalina ve portakal gibi c vitamini açısından zengin meyveler tüketilebilir. Sabah uyandığınızda suyunuzun içerisine 1 adet limon dilimi atıp içmeniz vücudunuzda antioksidan etkisi yaratır ve dirençli olmanızı sağlar. Fakat limonun tansiyon düşürücü etkisi bulunduğu için düşük tansiyon probleminiz varsa dikkatli olmalısınız. Bağışıklığın güçlenmesi için en önemli şeylerden bir diğeri su içmektir. Su vücudu temizler ve arınmasına yardımcı olur.

Doğal Bağışıklık Güçlendirici Bitkiler

Ekinezya bitkisi öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesinde ve üst solunum yollarının tedavi ettirilmesinde oldukça bit bitkidir. Antioksidan açısından zengin olan bu bitki aynı zamanda içerisinde C vitamini ve flavonoidler barındırmaktadır. Kaynamış suyun içerisinde bir miktar atıp demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Günde 1 fincan tüketilebilir. Eğer ki hamilelik durumu söz konusu ise tüketilmemelidir. Çünkü rahim kasılmalarına neden olabilir.

Bağışıklık güçlendirici bitkiler arasında adaçayı da yer almaktadır. Adaçayı özellikle boğaz iltihabını temizleyen ve enfeksiyonu önleyen bir bitkidir. Kaynamış suyun içerisine atacağınıza bir tutam adaçayını dilerseniz gargara şeklinde dilerseniz de günde 1 fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz. Aşırı tüketilmesi bazı yan etkilerde neden olabilmektedir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi İçin Ne Yemeli?

Omega 3 bakımından zengin olan balık bağışıklık güçlendirici besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde aynı zaman A, B vitaminleri bulunan bu besin kış aylarında haftada 2-3 defa tüketilmelidir. Ispanak, içermiş olduğu C ve E vitaminleri, demir, kalsiyum ve magnezyum sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak soğuk algınlığına karşı koruyucu etki meydana getirmektedir. Yoğurt, kuruyemişler ve nar gibi besinler de bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: