Baklavalık yufkadan börek nasıl yapılır?
Yaşam

Baklavalık Yufkadan Börek Nasıl Yapılır?

01 Temmuz 2018 - 01:34:37

Börek yapmayı sevenler için çıtır çıtır bir lezzet hazırlamak için baklavalık yufkalardan börek yapmak daha keyifli hale gelecektir.

Baklavalık Yufkadan Börek Yapılır mı?

Böreğin yapılırken yufkaları tek tek açmak oldukça yorucu olabilmektedir. Bunun dışında hazır yufkalar kullanmak daha pratik ve kolay olmaktadır. Daha önce hazır yufka ile yapılan börekleri bir de baklavalık yufka ile denemek lezzeti ikiye katlayacaktır. İsteğe göre iç harcı hazırlanmış olan börek içi baklava yufkası ile yapıldığında daha ince ve çıtır bir tat verecektir. Oklava ya da merdane ile açmaya uğraşılan böreğin yerine baklava yufkası ile yapmak konuklara da lezzetli bir sofra hazırlanmasını sağlayacaktır. Çocukların da severek yediği böreği bu ince yufka ile lezzetlendirmek hoş bir sunum yapılmasını sağlayacaktır.

Baklavalık Yufkadan Börek Yapımı Nasıl Olur?

  • 24 adet baklavalık yufka
  • 2 yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 500 gr beyaz peynir
  • Yarım demek maydanoz

Baklavalık yufkadan börek nasıl yapılır?

Börek yapımı eğer yufkalar açılacak ise oldukça zahmetli bir yemektir. Fakat baklava yufkaları ile daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Aniden gelen konuklara da aynı şekilde baklava yufkasından börek hazırlamak konukların da damak keyfi yaşamasını sağlayacaktır. Böreğin öncelikle iç harcının hazırlanması her zaman daha hızlı hareket etmeyi kolaylaştırır. Beyaz peynir çatal yardımı ile ezilerek üzerine ince şekilde doğranmış maydanozlar ilave edilir ve karıştırılır. Yumurta, süt ve sıvıyağ ayrı bir kapta karıştırılarak hazırlanır. Bu sos tıpkı normal yufkalarda araya sürülen sos ile aynıdır. Yufkaların aralarına kullanılacak olan sos iyice çırpılarak hazırlanır.

Baklavalık Yufakadan Börek Tarifi Nasıl Olur?

Malzemeler tamamen hazır olduğunda baklavalık yufkanın 1 adedi tezgaha alınır ve üzerine yumurtalı sos fırça yardımı ile sürülür. Baklava yufkası çok ince olduğundan yırtmamaya dikkat edilmelidir. Aynı işlem üç yufka üst üste gelecek şekilde uygulanır. Bir kat yufka bir kat sos şeklinde olmalıdır. Sos sürülmüş olan yufkalar üzerine peynir harcı tek bir köşeden uzunlamasına koyulur. Daha sonra yufkanın harç bulunan kenarından yufka sarılır. Sarılan yufkalar ortadan ikiye keserek yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Fırın kağıdı kullanılacak ise fırın kağıdı üzerine muntazam şekilde börekler dizilir. Tüm yufkalara aynı işlem uygulanır. Bir paket baklava yufkasından 2 tepsi gibi bir börek yapılmaktadır. Yufkaların her biri bu şekilde hazırlandıktan sonra kalan yumurtalı sos böreklerin üzerine sürülür. İsteğe göre üzerine çörek otu ya da susam serpilir. 200 derece önceden ısıtılmış fırında böreklerin üzeri kızarıncaya kadar pişirme işlemi yapılır. Sıcak servis yapmak için fırından alınan börekler birkaç dakika bekletildikten sonra servis edilebilir. Böreğin iç harcı isteğe göre farklı lezzetlerden oluşabilir. Damak zevkine göre baklava yufkalarından değişik tatlarda denenebilir. İnce olduğundan özellikle tatlı yapımlarında oldukça lezzetli bir yapısı bulunmaktadır.

Yorumlar
Afife Karaçil 01 Temmuz 2018 - 01:44:37 Arkadaşlar baklavalık yufkadan börek tavada yapılır mı? Çok kurur mu? Hamuru daha ince olduğu için o şekilde yapmak istiyorum daha lezzetli olur diye ama kurumasından endişe ettim. Nasıl yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: