Sağlık 08 Temmuz 2021 - 19:09:20

Bal Kilo Aldırır mı? Bal Yemek Zayıflatırmı?

Bal Kilo Aldırır mı? Bal Yemek Zayıflatırmı?

Bal kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer almaktadır. En güzel kahvaltılar en iyi besleyici ve yüksek kalori içermeyen besinlerden oluşmaktadır.

Balın İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir?

Bal, bozulmayan nadir gıdalardandır. Birçok kişi kahvaltısında çeşit çeşit bal bulundurarak bunlar ile oldukça sağlıklı ve besleyici bir öğün hazırlamaktadır. Diyet yapan kişiler ise bal konusunda bazı durumlarda tereddütte kalmaktadır. Bal kilo aldırır mı ve bal yemek zayıflatır mı gibi ikilemlerde kalan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Bal Kilo Aldırır mı? Kilo Yapar mı?

Bal oldukça besleyici olan ve bozulmayan bir gıdadır. Ancak besleyici olması kilo aldırdığı anlamına gelmemektedir. Zaten bal sürekli tüketilebilen ve içerisinde yapmacık şeker bulunduran bir gıda değildir. İçerisinde bulundurduğu besinler vücut için gerekli olan besinler olmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketilmediği sürece, asla kilo aldırma ve hatta insanların diyetlerinde zayıflamasına az da olsa fayda sağlayabilir. Bir yemek kaşığı bal 64 kaloriye denk gelmektedir. Bu fazla bir kalori miktarı olmamakla beraber, diyetlerde alınması gereken kalorilerin çok az bir kısmını karşılamaya yetecek kadardır. Balın insan vücuduna oldukça faydası bulunmaktadır. Birçok kişi balın bu nedenle azda olsa her kahvaltıda tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Bazı yapılan araştırmalara göre bal, alınan gıda ve kalori miktarını azalttığı tespit edilmiştir. Sindirimi rahatlattığı ve doygunluk hissi verdiği de araştırmalar arasında yer almaktadır.

Balda Şeker Var mı? Şeker Oranı Nedir?

Bazı kişiler beyaz şeker ile baldaki şeker türlerini karıştırmakta ve aynı olduğunu, bu yüzdende kilo aldırabileceğini düşünmektedir. Beyaz şeker, insanların üzerinde kan şekerine etki ederek burada metabolizmayı daha da hızlandırarak kilo alınmasına katkı sağlamaktadır. Ancak balın beyaz şekere göre kan şekerine etkisi çok daha az olmakta ve onun gibi etkilere neden olmamaktadır. Bu nedenle beyaz şekerle karıştırılmaması gerekir ve kilo alınmasına bir katkısı bulunmaz. Tabi bu durum normal düzeylerde tüketildiğinde geçerli olmaktadır. Aşırıya kaçıldığı takdir de her besinde olabileceği gibi balda vücutta kilo almaya sebebiyet verir.

Bal Yemek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Yukarıda balın vücuda faydalarını ve zararlarını belirterek aşırı dozlarda kilo aldıracağını az dozlarda ise zayıflamaya yardımcı olacağını açıkladık. Bal, oldukça besleyici bir gıda olması nedeniyle, kilo vermeye katkısı olmayacağını düşünen kişiler bulunmaktadır. Balın kalorisi oldukça düşüktür. Kaloriyi hesaplamak isteyen kişiler aşağıdaki cetveli dikkate alabilir.

  • 1 tatlı kaşığı bak 22 kalori
  • 28 gram bal 86 kalori
  • 1 su bardağı bal 1031 kalori
  • 100 gram bal 304 kalori

Böylelikle isteyen herkes günlük tükettiği balın kalorisini hesaplayabilir. Kalori cetvelinde de görüleceği gibi balın fazlası kilo aldırmaya katkı sağlar ancak bu kadar fazla bal yemek sağlığa ciddi derecede zarar verebilir. Uygun ölçülerde yani kahvaltıda bir çorba kaşığı kadar bal tüketmek yeterli olacaktır. Böylelikle hem kilo vermeye hem de sağlıklı beslenmeye sebebiyet vermiş olursunuz

  • bal
  • bal kilo aldırır mı
  • bal zayıflatır mı
  • bal yemek
  • bal tüketmek
Yorumlar
Sedef Çağlı Bal kilo yapar mı? Diyette bal yenir mi? Sabaları bal yemeyi çok severdim. Şimdi diyette olduğum için yiyemiyorum kilo yapar diye. Kalorisi çok yüksek midir? diyetteyken ne kadar yemek gerekir? Diyeti bozar mı? cevapla
yorum yaz
Seylan Çayı Nedir? Nerede Satılır? Hangi Ülkede Yetişir?