Sağlık17 Mart 2021 - 20:31:19

Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günlük Ne Kadar Bal Tüketmeliyiz?

Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günlük Ne Kadar Bal Tüketmeliyiz?

Enfeksiyonlara karşı savaşan balın faydalarına baktığımızda, anti-bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde birçok rahatsızlık için şifalı olduğunu belirtebiliriz. Oldukça tatlı ve lezzetli olan bu besin farklı çeşitlere sahiptir. Bal arıları tarafından yapılan bal vücuttaki enerjinin artmasına yardımcı olur ve sabah kahvaltıları başta olmak üzere pek çok şekilde tüketilmektedir.

Balın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Diyabeti önleyen ve kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan bal vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Balın içindeki vitaminler nelerdir diye baktığımızda C vitamini, B1, B2, B3, B5, B6 gibi vitaminlerin yanı sıra aynı zamanda fosfat, kalsiyum, demir, magnezyum, klorür, potasyum, sodyum yer almaktadır. Bal neye iyi gelir diye baktığımızda şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Işık su içerisine katılarak tüketildiği zaman vücutta depolanmış olan fazla yağların yakılmasına yardımcı olur.
 • Yüksek kolesterol seviyesini dengeler ve kontrol altına alır. Aynı zamanda iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.
 • Şeker tüketimi yerine doğal tatlandırıcı olarak tercih edilebilir.
 • İshal şiddetini ve süresini azaltmaktadır. İshal olunca vücutta su kaybı meydana gelir. Bal bu süreçte potasyum ve su alımını artırmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve enfeksiyonlara karşı dirençlidir.
 • Sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde sporcular tarafından sıklıkla tüketilmektedir.
 • Kanser önleyici özelliği vardır ve tümörlerin gelişmesini engellemektedir. Bunu içerisinde yer alan flavonoidler, antioksidanlar sayesinde gerçekleştirmektedir.
 • Yemek borusu ve mideyi kaplayan bal, mide asidinin ve sindirilmemiş gıdaların yukarı doğru çıkmasını önler. Böylece reflü gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır.
 • Balın cilde faydalarına baktığımızda yenileyici özelliğinin olduğunu belirtebiliriz. Yanıkları, yaralar ve cilt hastalıklarını iyileştirmektedir.
 • Balın içerisinde yer alan antioksidanlar arterlerde daralma meydana getirmektedir.
 • Zihni güçlendirir ve konsantrasyonun artmasına yardımcı olur.
 • Geleneksel ilaçlar için doğal antiseptik olarak tercih edilmektedir.
 • Balın saça faydaları da vardır. Saç tellerini besler, onarır ve güçlendirir.

Kalite değeri yüksek olan bal, organik asit, flavonoid, fenolik bileşikler açısından oldukça değerli antioksidanlara sahiptir. Bunlar sayesinde belirli kanser türleri, kalp hastalığı, inme riskinde azalma meydana gelmektedir.

Balın Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Genel anlamda oldukça faydalı olan balın yan etkileri de olabilmektedir. Özellikle şeker hastalığı olan kişiler tarafından sınırlı tüketilmesi gerekmektedir. Fazla bal yemek baş dönmesi, kusma, yüksek ateş gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kalori değerine baktığımızda biraz yüksek olduğunu görmekteyiz. Eğer gereğinden fazla tüketilirse vücutta kilo meydana getirebilir. 1 yaşından küçük bebekler balın içerisine yer alan botulizm sporlarını etkisizleştiren bir sindirim sistemine sahip değildir. Bundan dolayı küçük bebeklere verilmemelidir. Aksi bir durumda gıda zehirlenmesi meydana gelebilir.

Günlük Ne Kadar Bal Tüketmeliyiz?

Sağlık açısından faydalı ve şifalı etkileri bulunan balın aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Günde kaç kaşık bal yenmeli sorusunun yanıtı için yetişkin bireylerin 3-5 yemek kaşığı ya da 6-10 tatlı kaşığı kadar tüketmesinin normal olacağını belirtebiliriz. Bu oran 50-60 grama karşılık gelmektedir. Çocukla ise kilo başına 1 gram bal tüketimi sağlamalıdır. Yani 20 kilo bir çocuk günde 20 gram kadar bal tüketmelidir.

Balın Şekerlenmesi Nasıl Olur?

Bal için oldukça normal bir süreç olan kristalleşmiş bal tüketime uygundur. Fakat bal bu duruma geldiğinde onu tekrar sıvı hale getirip yemek daha lezzetli ve iyi olacaktır. Bunun için de benmari ısıtmak yerinde bir yöntem olacaktır. Doğal olan ballarda şekerlenme etkisi çok daha fazla gözlemlenmektedir.

Balın Kalorisi Ne Kadar?

Bakteri ve virüslere karşı etkili olan bu besinin kalori değeri çok masum değildir. Yaklaşık olarak 100 gram balın kalorisi 304 kcal şeklindedir. Eğer ki diyetteyse dikkatli tüketim sağlamanız gerekir. Ayrıca yiyeceklere şeker yerine bal koyarak daha az kalori alımı da sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Zayıflama Dansları Nelerdir? Zayıflamak İçin Hangi Danslar Yapılmalı?