Sağlık

Ballıca Mağarası Nerededir? Faydaları, Özellikleri, Efsanesi ve Oluşumu

18 Eylül 2018 - 18:07:54
Ballıca mağarası nerededir? Faydaları, özellikleri, efsanesi ve oluşumu

Ülkemizde doğal güzelliklerin yer aldığı çeşitli bölgeler bulunmaktadır. 4 milyon yıl öncesine ait olan ve doğal bir yapıya sahip olan Ballıca Mağarası dünyanın en büyük mağaralarından biridir.

Ballıca Mağarası Nerededir? Hangi İldedir?

Ballıca mağarası sarkıtlarının kendi doğal yapısı ile oluşması ve farklı bir yapı da olması turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Tokat ilinin Pazar ilçesi verilen bölgede köyde bulunmaktadır. Özellikle yapısı diğer mağaralardan farklı olduğu için tüm alanları geziye açık değildir. Belli bir bölümü geziye açılmıştır. Tamamının ziyarete açık olmaması gizemli yapısını korumaktadır.

Ballıca Mağarası Oluşumu Nasıldır?

4 milyon yıl önce oluşmaya başlayan bu mağara 680 metre uzunluğunda ve 95 metre yüksekliğindedir. Mağaranın içerisinde 5 kat bulunur ve 8 odalı bir yapıdadır. Ayrıca hala oluşmaya devam eden mağaralardan biridir. Mağara içinde sıcaklık 17- 19 derece arasındadır. Nem oranı yüksektir. Bunun ile beraber dışarıdaki oksijenden daha fazla oksijen mağara içerisinde bulunmaktadır. Mağara içerisinde gezen ziyaretçiler mağaranın çok uzun olmasına rağmen herhangi bir yorgunluk ya da nefes tıkanması yaşamadıklarını belirtmektedirler.

Ballı Mağarası Özellikleri Nelerdir?

Mağaranın sarkıtları oldukça farklı yapıdadır. Ayrıca mağara içerisine fotoğraf makinesi sokmak yasaktır. Fotoğraf makinesinin flaşı sarkıtlara zarar vermektedir. Kendi doğal oluşumu içerisinde meydana gelen sarkıtlar çeşit olarak çok fazladır. Mağara içerisinde ayrıca yarasa yuvaları yer almaktadır. Mağaranın bir bölümünde yer alan yarasa yuvaları da ilgi çekmektedir. Ballıca Mağarası tüm mevsimlerde ziyaretçi kabul etmesine rağmen büyük bölümü ziyarete kapalı halde oluşumu beklenmektedir.

Ballıca Mağarası Efsanesi Nedir?

Tokat ilinde bulunan bu mağara dünyanın en büyük mağaraları arasında yer aldığı için turistler tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. Gizemli bir yapıya sahip olan mağaranın tüm odaları ziyarete açık olmadığından mağara oluşumu hızlı bir şekilde devam etmektedir. Mağaranın içerisinde bulunan oksijen oldukça fazladır. Dışarıdaki oksijenden daha fazla oksijen olduğu için mağarayı ziyaret eden konuklar herhangi bir yorgunluk hissetmezler. Derinlere inilmesine rağmen mağarayı gezen kişiler içeride temiz bir havanın olduğunu belirtmektedir. Ballıca mağarasının en büyük gizemi hala oluşmaya devam etmesidir. 4 milyon yıl önce oluşmaya başlayan bir mağaranın hala günümüzde de oluşumuna devam etmesi içerideki hava oranının değişmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ballıca Mağarasının Faydaları Nelerdir?

Astım hastalarına iyi gelen mağaranın içerisi birçok astım hastası tarafından ziyaret edilmektedir. İçerideki hava astım hastalarının daha rahat nefes almasını ve daha dinç olarak dışarı çıkmasını sağlar. Sağlı açısından mağarayı ziyaret edenler mağara çıkışında çok fazla merdiven çıkılmasına rağmen dinamik olduklarını belirtirler. Çünkü içerideki oksijen kişinin rahat nefes almasına yardımcı olur. Ballıca mağarası gizemli yapısından dolayı turistik mekanlar arasında da yer almaktadır. Bu nedenle gelen ziyaretçilerin mağaradaki sarkıtlara zarar vermemesi için güvenlik ile beraber mağara içerisini gezmek zorunda kalmaktadır.

Yorumlar
Havva Özcan 18 Eylül 2018 - 18:17:54 Ballıca mağarasının astım ve koah hastalığına iyi geldiğini duymuştum. Aslında ben de gitmek istiyorum ama nerede olduğunu tam bilmiyordum. Tarihi biryermiş ve özellikler oldukça fazlaymış. Çevresinde kalacak yerler de varsa gidip görmek gerekiyor.cevapla
birsel 30 Kasım 2018 - 09:31:32 tokatlıyım benim memleketimde bulunuyor ve tokatın turhal ilçesinde bulunuyor tam 4 kere gittim ve şöyle anlatabilirim çok soğuk, yarasalar var, görkemli ve büyük bir yercevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: