Yaşam

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman (Kaçıncı Haftada) Belli Olur?

29 Ekim 2017 - 23:06:23
Bebeğin cinsiyeti ne zaman (kaçıncı haftada) belli olur?

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi durumunun kaçıncı haftada gerçekleşeceği anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biridir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Kromozom çifti kadın ve erkekten gelmektedir. Bu durum sonucunda anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ortaya çıkar. Kadınlarda bulunan kromozom ismi X olarak ifade edilir. Erkekte bulanan kromozom hem X hem de Y'dir. Annede bulunan kromozom X ile 2 çeşit sperm şeklinde olan erkekteki X ve Y kromozomları bir araya gelmektedirler. Bütünleşen kromozomlar aracılığı ile bebeğin cinsiyetinin ne olduğu meydana gelir. Erkekteki kromozom X ile kadındaki kromozom X'in tamamlanması cinsiyetin kız olduğu anlamına gelir. Eğer birleşme esnasında erkekteki Y kromozomunda bulunan sperm birleşirse sonucun erkek olduğu anlamına gelmektedir. Bebeğin cinsiyeti erkekte olan kromozom ile belirlenmektedir. Döllenme esnasında erkeğin spermi cinsiyetin sonucunu belirler.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?

Anne ve babaların en çok merak ettiği cinsiyet sonucunun netleşmesi değişiklik gösterir. Genel örneklere bakıldığı zaman bebek cinsiyetinin 11. Hafta içerisinde belli olduğu görülmektedir. 11. Hafta içerisinde bebek erkek ise penisi belirgin bir şekilde görülür, bu yüzden bebeğin cinsiyeti ortaya çıkar. Her annenin bebeği için aynı sonuç geçerli olmayabilir. Cinsiyetin belirlenmesinde farklı etkenler var olmaktadır. Bu etkenlerden biri ultrason cihazı yeteri kadar kaliteli olmayabilir veya annenin karnındaki bebek cinsiyetini belli etmeyecek şekilde duruyor olabilir. Dolayısı ile bu tip etkenler bebek cinsiyetinin belirlenmesi konusunda belirleyici olabilmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Haftalarda Belli Olur?

Bebek cinsiyetinin sonuç alma süresiyle ilgili birçok araştırma elde edilmiştir. Araştırmaların çoğunda 11. İla 14. Haftalar arasında birçok anne adayının (148 anne adayı) bebeğinin cinsiyeti belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucuna bakıldığı zaman yapılan tespitlerin yüzde sekseninin doğru sonuca ulaştığı görülmüştür. Geriye kalan yüzde on dokuz oran ise yanlış sonuçlar elde etmiştir. Yapılan araştırmaların işaret ettiği yola dikkatli bakıldığı zaman on bir veya on dördüncü haftada cinsiyetin net olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı görülebilir.

Bebeğin Cinsiyetini Nasıl Öğreniriz?

Bebeğin cinsiyetinin ne olduğu birçok faktörü değiştirebilir. Bebek odası, kıyafet alışverişi, renk seçimi gibi faktörler cinsiyetin sonucuna göre belirlenir. Cinsiyetin ne olduğu ilk olarak döllenme sırasında belli olmaktadır. Doktor, anne, babanın bu sonucu o süreçte öğrenmesi imkansızdır. Teknolojinin getirdiği imkanlar dahilinde bebek cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Bebeğin kız mı erkek mi olduğunu öğrenmenin en sağlıklı yöntemi ultrason cihazıdır. Cinsiyet on dört ya da on altıncı hafta öğrenilebilmektedir. Anne karnındaki bebeğin gelişmesi ve penisinin belli olması 11. Haftayı bulmaktadır. Bebek kendini gizlerse cinsiyeti anlaşılamayabilir. Bu yüzden bebeğin anne karnındaki duruşu cinsiyetin belli olması için önemlidir. Bu tarz etkenlerin ortadan kalkması ve net bir sonuç alabilmek için anne ve baba yirminci haftayı beklemek zorunda kalabilir.

Yorumlar
Melike kısa 29 Ekim 2017 - 23:16:23 Dün doktora gittim ve 4 haftalık hamile olduğum söyledi:) Nasıl heyecanlıyım sizlere anlatamam. Bebeğin cinsiyetini çok merak ediyorum. Ne zaman belli olur? 11. haftadan daha erken olmuyor sanırım değil mi?cevapla
Çisil Ayrancı 11 Eylül 2018 - 10:50:31 Ben bebeğimin cinsiyeti için doktora gittiğimde 11 haftalıktı ama görememiştik. Sonraki hafta gittiğinde erkek olduğunu öğrenmiştik:) Genelde bu haftalar içerisinde belli oluyor zaten artık. Şuan 5. aydayım heyecanla doğumu bekliyorum:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: