Biberiye çayı nasıl yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

25 Kasım 2017 - 19:32:42

Biberiye çayı faydaları sayesinde birçok kişi tarafından oldukça tercih edilen bir çaydır. Demlenmesi ve tüketimi kolay olan bu çay oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Bu bitki çayı, 1 çay kaşığı biberiye, 1,5 su bardağı kaynamış suya konularak 5 dk. veya biraz daha fazla süre kaynamış suda bekletilerek demlenir.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye çayı faydaları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güçlü bir antiinflamatuar ve antioksidandır. Bu çayın bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalar ise, biberiyenin müthiş bir antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koymuştur ve bu nedenle de, vücuttaki serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Sindirim sistemine iyi gelir. Biberiye genellikle hazımsızlığın tedavisine yardımcı olması için kullanılmaktadır. Yapılan bazı çalışmalar ise, bu çayın dispepsi (karındaki ağrısı) hastalığının tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur.
  • Hafızayı ve konsantrasyon yeteneğini güçlendirir. Böylece bilişsel fonksiyonları arttırır.
  • Biberiye çayı doğal bir kas gevşeticidir. Kas ve bilek burkulmaları sonucunda oluşan ağrılar üzerinde olumlu etkileri vardır.

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

İçerisinde barındırdığı karnosik asit, beyin sağlığına zararlı öğelere karşı savaşarak beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bilişsel fonksiyonları kuvvetlendirerek Alzheimer ve benzeri hastalıklara karşı koruma sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar kanserle mücadelede yarar sağlar. İçeriğinde barındırdığı karnosik asit bileşenleri göz sağlığını destekleyerek, maküler dejerenasyonu ve körlüğü önler. Lavanta yağı ile birlikte kafa derisine masaj yapılarak uygulandığı zaman kafa derisini tedavi ederek saç dökülmesini engeller. Biberiye hoş kokusu sayesinde stresi azaltarak, bireylerin depresyona girme riskini azaltır. Nabız atışını yavaşlatarak endişeyi azaltmaktadır. Romatizma, kireçlenme, eklem iltihabı ve ağrılarının tedavisinde içerdiği oleanolic asit sayesinde yardımcı olmaktadır. Sahip olduğu bileşenler, biberiyenin antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olmasını sağlar. Bunun sayesinde mantar enfeksiyonlarının ve Candida hastalığının tedavisindedestekleyici gıda olarak kullanılmaktadır.

Biberiye Çayı Adet Söktürür mü?

Regl düzensizliği bir çok kadının dert yandığı durumların başında gelmektedir. Kadınlar pek çok sıkıntısını çözümlemek için bitkisel yollardan yardım almaktadır. Bu bitki çayının adet söktürücü bir özelliği vardır fakat kimi zaman regl gecikmesi hamileliğin bir belirtisi olabileceği için bu çayın tüketilmesi bebek açısından riskli olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda öncelikle alanında uzman bir doktordan tavsiye alınmalıdır.

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye uzun zamanlar boyunca tedavi edici bir baharat olarak kullanılmıştır. Sindirime yardımcı olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. İçerdiği yağ yakıcı özelliğe sahip enzimler sayesinde kilo vermeye yardımcı olmakta ve acıkma hissinin oluşmasını geciktirmektedir. Bunların yanında egzersiz sonrası içeceğiniz 1 fincan biberiye bitki çayı kaslarınızı gevşeterek spor sonrası kas ağrılarının çabuk geçmesini böylece toparlanma sürecinin kısalmasını sağlar.

Biberiye Çayının Zararları Nelerdir?

Biberiye çayı zararları arasında fazla tüketildiğinde ani tansiyon yükselmesine neden olması vardır. Bu nedenle yüksek tansiyon problemi olan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilmez. Hamile kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Çünkü biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit, gebelikte düşük yapma riskini arttırır.

Yorumlar
Benefşe Kuzu 25 Kasım 2017 - 19:42:42 Biberiye çayı migrene iyi gelir mi? Zayıflama etkisinin de olduğunu belirtiyorlar. Kullanıcı yorumlarından gördüğüm kadarıyla migren için faydalı hem de zayıflama sağlıyor. Ben de denemek istiyorum ama tadı nasıl onu merak ediyorum.cevapla
Serap Tutkun 26 Eylül 2018 - 15:58:32 Hamileyim ve başım zaman zaman çok ağrıyor. Migrenim tutabiliyor. Biberiye çayının migrene iyi geldiğini söyleyenler var. Hamileler biberiye çayı içebilir mi bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Normalde bitki çayı zararlı olur derler ama ilaç da alamıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: