Boğaz Ağrısı ve Yutkunama Güçlüğü Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Sağlık

Boğaz Ağrısı ve Yutkunma Güçlüğü Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

09 Mayıs 2019 - 21:40:33

Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü; günümüzde herkesin sıklıkla karşılaşabildiği, kuru öksürüğe de sebep olabilen bir rahatsızlıktır.

Boğaz Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Boğaz ağrısı, ilerlediği zaman boğazda yanmaya sebep olan ve yemek yemeyi zorlaştıran bir durumdur. Boğazdaki ağrı, kişilerin rahat yemek yemesine ve besinleri yutarken zorlanmasına sebep olmaktadır. Boğaz ağrısı beraberinde yutkunma güçlüğünü de getirmektedir. Soğuk havanın etkisiyle boğazlarını üşüten kişilerde görülmektedir. Bu süreçte kişiler boğazlarına iyi gelecek besinler tüketmeli, boğazı tahriş edecek gıdalardan uzak durmalıdır. Sıcak çorba, patates püresi, asitli olmayan içecekler bu süreçte tüketilecek en ideal besinlerdir.

Boğaz Ağrısı ve Yutkunma Güçlüğüne Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğüne de sebep olmaktadır. Bu süreçte kişilerin boğazlarını sıcak tutmaları büyük önem taşır. Uzmanlar pastil kullanmanın boğaz ağrısında oldukça etkili olduğunu söylemektedir. Pastil eczanelerde satılabildiği gibi evde de hazırlanabilmektedir. Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü çeken kişilerin bol bol C vitamini tüketmeleri büyük önem taşır. Etkili bir antioksidan olan limon, hastalık sürecinde kullanılmalıdır. Çorbaya sıkılmalı ya da ılık limonlu su içilmelidir. Bal ve limon ikilisi de boğaz ağrıları için oldukça etkilidir.

Boğaz ağrısının kesilmesiyle birlikte yutkunma güçlüğü de ortadan kalkacaktır. Bu süreçte uzmanlar sigara kullanan kişileri ara vermeleri konusunda uyarmaktadır. Öksürüğün artmasına sebep olacak maddeler, boğazların tahriş olmasına sebep olacağından ağrının şiddetini artırmasına da neden olmaktadır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bitki çayları, boğaz ağrısına en iyi gelen içeceklerdir. Ada çayının boğazları yumuşatma özelliği ağrının ve yutkunma güçlüğünün de hızlıca iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayva yaprağı, ıhlamur ve hatmi çiçeği bitkilerinin 2 bardak su içerisinde yaklaşık olarak yarım saat demlendirilerek tüketilmesi de boğaz ağrılarında büyük etki göstermektedir. Bu karışıma bal ilave ederek içmek etkisini daha da artırmaktadır. Öksürüğün kesilmesi, boğazların yumuşaması ve bronşitin hafiflemesi gibi etkilere sahip olan karışım, soğuk algınlığı sürecinde içilecek en ideal içecektir. Sakinleştirici ve ağrı kesici özelliğe sahip olan papatya çayının da boğaz ağrıları için olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Yutkunma Güçlüğü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yutkunma güçlüğü, boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hava değişimi, soğuk havaya maruz kalmak gibi durumlar kişilerde boğaz ağrısına sebep olmakta ve beraberinde öksürüğü getirebilmektedir. Öksürüğün de şiddetlenmesiyle birlikte kişilerde yutkunma güçlüğü oluşabilmektedir.

Uzmanlar yutkunma güçlüğü sorununun önemsenmesini söylemektedir. Yutkunma güçlüğü her ne kadar soğuk algınlığının belirtisi olsa da, boğaz kanseri tehlikesi de içermektedir. Uzun süreli olan boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğunda beklemeden uzman bir doktora danışmak gerekmektedir. Yutkunma güçlüğü için genel cerrahi ve gastroenteroloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü başlangıç aşamasındaysa, kulak burun boğaz hekimine görünmek de uygundur.

Yorumlar
Serpil Çakıl 09 Mayıs 2019 - 21:50:33 Soğuk birşeyler tükettiğim zaman boğazım genel olarak şişiyor ve yutkunma problemi yaşıyorum. Antibiyotik kullanamadığım için bitkisel yöntemlerle geçirmeye çalışıyorum. Ada çayı ile gargara yapmak gibi. Ama ağrı hemen geçmiyor ve uzun bir süre devam ediyor. Bunu daha kısa sürede iyileştirebilecek bir yöntem arıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: