Cam güzeli çiçeği tohumu, bakımı ve fiyatı
Sağlık

Cam Güzeli Çiçeği Tohumu, Bakımı ve Fiyatı

20 Aralık 2018 - 09:50:18

Çiçek türlerinin tamamı, kendileri özel kokular ve güzel renklere sahip olsa da herkesin sevdiği ve yetiştirmekten zevk aldığı çiçek türleri yer alır. Cam güzeli çiçeği de ülkemizde birçok kişinin evlerine en çok tercih ettiği modellerden birisidir.

Cam Güzeli Çiçeği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Cam güzeli çiçeği, ülkemizde kına çiçeği olarak da bilinen bir çiçek türüdür. Genel olarak balkonlarda yer alan saksılarda terci edilir ve renkli görüntüsü ile oldukça dikkat çekicidir. Ait olduğu familyada 850 farklı çiçek türü bulunmasına rağmen cam güzeli çiçeği bu familyanın en çok bilinen üyesidir. Afrika kökenli bir bitki olsa da ilk olarak bu bitkiye Çin, Hindistan ve Malezya gibi bölgelerde rastlanmıştır. Doğada oldukça farklı renklerde yer alabilirken insanlar kendi zevklerine göre seçimlerini yaparak bu çiçeği yetiştirmeye başlarlar. Kırmızı, mor, pembe, beyaz ve turuncu renkleri en çok tercih edilen renkleri olarak gösterilmektedir.

Cam Güzeli Çiçeği Tohumu ve Bakımı

Bu çiçek türünün sürekli olarak insanlar tarafından tercih edilmesinde bakımının çok kolay olması da önem arz etmektedir. Birçok kişi sürekli olarak ilgilenememelerine rağmen canlılığını koruyan bu çiçek türünü tercih eder. Bu çiçek türünü yetiştirecek olan kişiler farklı yöntemleri rahatlıkla kullanabilirler. İlk olarak kökten ayırma yöntemiyle çiçeğini yetiştirebilen kişiler buna ek olarak tohum kullanarak ya da çelikle çoğalma şeklinde yetiştirilmektedir. Toprağa ekilen bu çiçeğin bakımında su önemli bir yere sahipken toprağın kuruduğu durumda su verilmesi önem arz eder. Bu çiçek türünün soğuktan korunması çok önemli olduğundan kış aylarında balkonda bırakılmaması ve oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Cam Güzeli Çiçeği Neden Solar?

Birçok kişi çiçeğin bakımının kolay olduğu için bu ürünü tercih ederken sonrasında çiçeğin solması ile birlikte hayal kırıklığına uğrar. Bu çiçeğin solmasında birçok farklı neden olabilirken bunların ilki sulama hatasıdır. Sulamalar bazen çok fazla olduğundan bazen de yetersiz olduğundan dolayı sıkıntı yaratmaktadır. Bu aşamada toprağın kurumasını beklemek ve sonrasında sulamak doğru olacaktır. Buna ek olarak suyun toprağın dip bölgelerine ulaşmaması da ciddi bir sorun olarak görülebilmektedir. Bu sorunu da çözemeye rağmen soluyorsa çiçekte bir hastalık durumu söz konusu olabilmektedir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Fiyatı Ne Kadar?

Kökten ayrıma adı verilen yöntem ile çiçeği satın alarak kendi saksılarına dikmeyi düşünen kişiler, bunun için çok yüksek ücretler ödemek zorunda değildir. Genel olarak bu çiçeğin bir fidanı 15-20 TL üzerinden satışa sunulmaktadır. Bazı yerlerde birçok farklı rengi bir arada satılırken toplu alımlarda daha uygun fiyatlar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Evlerde çiçek denildiğinde akla gelen ilk modellerden olan cam güzeli çiçeği kolay bakımı ve uygun fiyatı ile birlikte her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır.

Yorumlar
Aygül Temiz 20 Aralık 2018 - 10:00:18 Arkadaşlar cam güzeli çiçeğinin yaprakları neden sararır ve budaması ne zaman yapılır bunları öğrenmek istiyorum. Evimde var ama yaprakları son bir haftadır sararmaya başladı. Bakıyorum böceklenme yok. Ne yapabilirim diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: