Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur? Nasıl geçer? Nasıl anlaşılır? Ne iyi gelir? Belirtileri nelerdir?
Sağlık

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Nasıl Anlaşılır? Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir?

01 Mayıs 2018 - 03:19:26

Temizlik için bayanlar sıklıkla çamaşır suyu kullanırken bu kimyasal madde insanların zehirlenmesine sebep olabilmektedir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Ülkemizde evlerin temizliği her zaman dikkat edilen unsurlardan birisidir. Bir yandan gelenek ve göreneklerimiz, bir yandan da genel yaşam tarzımız sebebiyle evlerin temizliğine ciddi şekilde önem verilir. Bu önem doğrultusunda tuvalet ve banyoların temizliği ekstra önem taşır. Bu alanların tüm mikroplardan arınmış olması ve güzel bir kokuya sahip olması için oldukça ağır kimyasal ürünler kullanılabilir. Çamaşır suyu da bu ürünlerden birisi olurken kişilerin bu uygulamada alanı çok fazla havalandırmaması ve çamaşır suyu kullanılan alanda hava soluması kişilerin zehirlenmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra küçük çocukların çamaşır suyu kullanılan yerlere elleri ile dokunması ve bu kimyasal maddenin ağız ya da burun yoluyla vücuda girmesi çamaşır suyu zehirlenmesi durumuna sebep olmaktadır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Çamaşır suyundan zehirlenen kişilerin bir an önce tedavi aşamasına geçebilmesi için ilk olarak doğru telhise gerekli olur. Çamaşır suyuna maruz kalması sebebiyle zehirlenen kişilerde ortaya çıkan belirtilerden ilki baş ağrısı ve bulantıdır. Kimyasal maddeler burun yoluyla vücuda girerse ilk olarak beyne ulaşır. Bu sebeple de kişilerde ciddi bir baş ağrısı kendisini gösterebilir. Bunun yanında ağız yoluyla giren maddelerin ilk durağı mide olacağından bu da bulantılara sebep olmaktadır. Yoğun bir şekilde zehirlenme durumu yaşanırsa ya da ilk etapta müdahale edilmezse baş dönmesi, nefes darlığı, kusma ve sonrasında bayılma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çamaşır suyu zehirlenmesi durumunda şüphe duyuluyorsa hemen kişilerin acil telefonları araması ya da yakınları tarafından hastanelere götürülmesi gerekmektedir. Bu aşamada yapılacak olan müdahaleler daha olumsuz sonuçları da doğurabilmektedir. Hastanelere götürülen kişilere burada ilaç tedavisi uygulanırken bazı durumlarda mide yıkama işlemi de yapılabilmektedir. Vücudun farklı şekillerde bu zehri vücuttan atması sağlanırken bu şekilde olumsuz durumların da ortadan kalkması beklenmektedir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Zehirlenmenin son aşamasına girilmemişse, belirtileri çok şiddetli olarak ortaya çıkmıyorsa kişiler anlık olarak belirtileri ortadan kaldırmak adına adımlar atabilirler. Bunlardan ilki kişilerin temiz havaya çıkmasıdır. Eğer solunum yollarından zehirlenme yaşanmışsa içerideki zehirli gaz oranını düşürmek adına temiz havaya çıkılabilir. Bol bol su içmek de atılması gereken adımlar arasında yer alır. Su tüketimi ile vücut içerisindeki dolaşım daha hızlı gerçekleşirken zararları maddelerin vücuttan atımı da daha kolay olmaktadır. Bunların yanında kusmak da işe yarabilen durumlardan birisidir ancak bazen daha olumsuz sonuçları da ortaya çıkarabilir. Bu sebeple kusturmak için adımlar atılmadan önce doktora danışmak daha doğru bir karar olacaktır. Çamaşır suyu zehirlenmesi oldukça sık görülen bir sorun olurken bu konuda özellikle bayanların çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Yorumlar
Handan Güçlücan 01 Mayıs 2018 - 03:29:26 Çamaşır suyu zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Nasıl geçer? Öksürük belirtiler arasında mı yer alır? Bu durumun yaşanmaması için ne kadar kullanmak gerekiyor ve nelere dikkat etmek gerekiyor? Zehirlenme ne zaman belli olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: