Çene Çıkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Sağlık

Çene Çıkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

29 Haziran 2019 - 21:42:11

Çene kemiğinin farklı sebeplerden dolayı kafatası ile bağlantısının sağlandığı bölümden ayrılması çene çıkması olarak tanımlanmaktadır.

Çene Çıkması Nedir? Nasıl Belli Olur?

Gün içerisinde çok farkında olmasak da en çok kullanılan organlardan birisi olarak çeneler gösterilebilir. İş hayatında ve sosyal hayatında sürekli olarak iletişim halinde olan kişiler konuşmak için çenelerini hareket ettirirken gün içerisinde beslenmek için de çene hareketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çene çıkması olarak tanımlanan rahatsızlıkta çenenin bağlantı noktalarından çıkması söz konusu olmaktadır. Böyle bir durum olduğunda insanların kendilerinin çenelerine müdahale etmemesi ve doktorlara giderek tedavi olması gerekmektedir. İlk bakışta oldukça basit bir rahatsızlık gibi görülse de insanlarda çok büyük kalıcı zararlar verebilmektedir. İnsanların yeme ve konuşma gibi ana aktivitelerindeki bozulmalar hayatlarını çok olumsuz şekilde etkileyebilir.

Çene Çıkması Neden Olur?

İnsanlarda çene çıkması probleminin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu rahatsızlık en çok çocuklarda görülürken bunun sebebi çocukların çenelerini darbelere karşı iyi bir şekilde koruyamamasıdır. Yere düşmelerde ya da farklı bir cismin çeneye çarpması durumunda çenede çıkma olabilmektedir. Bunun yanı sıra çok sert bir maddeyi diş ile kırmaya çalışırken de çenede çıkmalar meydana gelir. Yetişkin insanlarda kavga etmek ve kavga sırasında çeneye yumruk gelmesi de çene çıkmalarında yaygın görülen bir durumdur. Son olarak trafik kazaları da bu olumsuz sorunun oluşmasında en çok görülen sebeplerden birisidir.

Çene Düşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Çene çıkmasının en önemli belirtileri, kişinin çenesini kullanarak yaptığı eylemleri yaparken zorlanmasıdır. İnsanlar yemek yemede ve konuşmakta zorlanıyorsa bunun en önemli sebeplerinden birisi çene çıkması olabilir. Bunun yanı sıra çene hareket ettirildiğinde çeneden ses gelmesi ya da çenenin herhangi bir yöne doğru kaydığının görülmesi de insanlarda çene çıkığının belirtileri arasında yer alır. Çene düşmesi durumunda ağız tam kapanamadığı için tükürük salgısında artış meydana gelirken ağzı ve boyunda ağrılar başlamaktadır. İleri düzeylerde çenede morarmalar başlarken kanamalar da görülebilmektedir. Çene ekleminin ve kulağın bulunduğu bölgede şişliklerin meydana gelmesi bu durumun son belirtisi olarak gösterilebilmektedir.

Çene Düşmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çenenin çıkması durumunda iyileşme süreci için uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Çenenin çıkması sonrasında yerine oturtulması mümkündür ve uzman hekimler tarafından kolayca gerçekleştirilebilir. Bu işlemde kas gevşetici ilaçlar ve iğneler kullanılabilmektedir. Eğer bu uygulamalara rağmen çene çıkıklığı düzelmezse kasların ve bağların onarılması için cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu sürecin ardından kişilerin çenesini koruması ve darbelerden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca sürekli olarak soğuk uygulamasının yapılması da bu süreçte tedaviye iyi gelen işlemler arasında yer almaktadır. Her yaştan insanda görülebilen çene çıkması durumunda insanların amatör yöntemlere yönelmek yerine uzman doktorlara gitmesi ve profesyonel bir yardım alması gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: