Çiğ süt nedir? Fiyatı ne kadar? Satışı yasak mı?
Sağlık

Çiğ Süt Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Satışı Yasak mı?

15 Mart 2018 - 11:24:28

Çiğ süt homojen ve pastörize edilmemiş, herhangi bir işlem görmemiş doğal inek sütüdür. Sağlıklı ve doğal yağları ve tam bir kalsiyum deposu olması sebebiyle bebekliğimizden yaşlılığımıza kadar beslenmemizin her alanında vazgeçilmez bir yeri vardır.

Çiğ Süt Nedir? Ne İşe Yarar?

İnek sütü özellikle de doğal ve işlem görmemiş haliyle yapısındaki birçok vitamin ve minerali zarar görmeden vücudumuza kazandırmamıza yardımcıdır. Ancak steril hale gelmediği için gerekli hijyen koşulları sağlanmadığı takdirde çocuk felci ve dizanteri gibi hastalıklara sebep olur. Bu sebeple Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yayınlanan bir tebliğ ile belirli düzenlemeler getirdi ve çiğ sütün satışını daha sağlıklı ve güvenilir bir hale getirdi.

Çiğ Süt Satışı Yasak mı?

İşte çiğ süt satışı ile ilgili son düzenlemeler:

 • Resmi gazetede yer alan bu düzenlemelere göre çiğ sütü sokakta gördüğünüz mahallenizin yıllardır tanıdığınız sütçü amcanızın satması artık yasak. İnek sütünü sadece büyük ve küçük ölçekli çiftlikler satabilecekler.
 • Bu çiftlikler süt üretim ve satışı için gerekli bildirimleri bağlı bulundukları ildeki bakanlık müdürlüklerine bildirmek gerekli izinleri almak zorundalar.
 • Bakanlık tarafından yapılan denetimlerden geçemeyen firmaların süt satışına kesinlikle izin verilmeyecek.
 • Çiftlikte hayvanların yediği yemden yaşadığı ortamın temizlik koşullarına kadar hijyen konusunda en ufak tavize izin verilmeyecek.
 • Sütler kesinlikle açık halde, torbada veya tencerelerde değil ambalajlı şişelerde satılacak.
 • Süt şişelerinin üzerinde "Kaynattıktan sonra tüketiniz." Ve benzeri şeklinde uyarı ifadeleri bulundurmak zorunlu olacak.
 • Satışı sırasında çiğ süt 0 derece ile 4 santigrat derece arasında sıcaklıkta muhafaza edilecek.
 • Sütler el değmeden süt sağma makineleri aracılığı ile sağılacak.
 • Kesinlikle süt içerisinde en ufak bir katkı maddesine izin verilmeyecek. Katkı maddesi kullandığı tespit edilen kuruluşlar ağır yaptırımlar ile cezalandırılacak.

Süt Satışı Nasıl Yapılır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ambalajlı şişe sütün yanında süt satışı otomatik makinelerde de yapılabilecek. Otomatik makinelerde süt satışı ile ilgili detaylar ise şöyledir:

 • Otomatik makineler belirli sıcaklık değerlerine sahip bir şekilde çalışacak bakım onarım ve denetimleri firma tarafından düzenli olarak denetlenip takip edilecek.
 • Sütün yapısını bozacak herhangi bir koruyucu madde kesinlikle eklenmeyecek.
 • Bu makineler dolum konteynırlarının ve süt saklama kısımlarının muhakkak otomatik temizleyiciye sahip bir sistemi bulunacak. Yeterli temizliği yapamayacak makinelerde süt satışına izin verilmeyecek.
 • Makinenin süt dolum ve boşaltım yerleri hava almayacak ve açılıp kapanma sistemi seri şekilde çalışabilecek durumda olmalı. Bakteri üremesine olanak sağlamamalı.
 • Boşaltma ve dolum yoğunluğu ne olursa olsun makine günde en az bir kere temizlenip dezenfekte edilmeli.
 • Makineye süt günlük olarak doldurulmalı. Eğer önceki dolumdan süt kalmışsa yenisiyle karıştırılmadan boşaltılmalı.
 • Makinenin çiğ süt ile temas eden kısımları gıda ile tepkimeye girmeyen, gıda temasına uygun bir madde ile kaplanmalı aşınma ve çizilmelere karşı korunmalı.
 • Sıcaklığın 4 derecenin üzerine çıktığı durumlarda makinanın uyarı vereceği bir alarm sistemine sahip olmalı. Bu alarm sistemi de düzenli olarak kalibre edilmeli.
Çiğ Süt Fiyatı Ne Kadar?

Küçük ve büyük çiftlikler süt üretim izinlerini aldıktan sonra her bölgede veya her firmada fiyat aralığının fazla olmaması ve tüketicinin suiistimal edilmemesi için çiğ sütün satışında kullanılacak olan fiyat aralığı da belirlendi. Yapılan düzenlemeye göre bu rakam ülke genelinde 1, 53 TL olarak belirlenmiştir ve tüm üreticilerin bu rakam üzerinden satış yapması zorunludur.

Yorumlar
Serap Yener 15 Mart 2018 - 11:34:28 Çiğ sütler zararlı olur mu? 2018 fiyatı ne kadar? Çiğ sütler nerede satılır? Nereden alabilirim? Çiğ sütten yoğurt yapmak istiyorum. Daha önce hiç yapmadım dışarda süt almanın bir sakıncası var mı acaba? Güvenilir olduğunu nasıl anlayabilirim?cevapla
Kezban Karayer 15 Ocak 2019 - 14:10:03 Çiğ süt içmek faydalı mı zararlı mı bilmiyorum. Aslında pişmemiş süt içerinde bakteri olabilir diye düşünüyorum. Kaynatmak o yüzden faydalı olur. Organik olarak bulmak biraz zor gibi. Köylerde sanırım satılıyor. Fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: