Sağlık 19 Ocak 2021 - 09:50:20

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki ve Hamile Kalanlar

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki ve Hamile Kalanlar

Çikolata kisti; günümüzde sıklıkla rastlanılan kadın hastalıklarından biridir. Hızlı büyüyen çikolata kistleri tedavi edilmezse kısırlığa sebep olmaktadır.

Çikolata Kisti Nedir? Zararları Nelerdir?

Yumurtalıklarda oluşan çikolata kisti; adet döneminde dökülen doku ve kan, oluşan kist içerisinde birikerek çikolata gibi kahverengi bir renge ve görüntüye sahip olduğu için adına çikolata kisti denilmiştir. Bu kist sonucunda en çok görülen 2 şikayet kısırlık ve şiddetli ağrıdır. Ağrılar adet sancısı şeklinde ya da ağrılı cinsel ilişki şeklinde olabilmektedir. Yorgunluk, halsizlik, adet döneminde kabızlık ya da ishal, burun kanaması, kanlı balgam, kanamalı ve ağrılı idrara çıkma, kusma gibi belirtilerle başlamaktadır. Sadece yumurtalıklarda değil mesanede, sezeryan izlerinde ve bağırsaklarda da görülebilmektedir. Çok ender olarak da akciğer, göz, burun gibi ekstram bölgelerde oluşabilmektedir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Riskli Midir?

Çikolata kisti ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. İlk ve en çok tercih edileni kapalı ameliyat yöntemidir. Bu yöntem laparoskopi yöntemi olarak da bilinmektedir. Diğer ameliyat yöntemi ise açık ameliyattır. Açık ameliyatlarda kesilme işlemi daha fazla yapıldığı için iyileşme süresi de daha uzun sürmektedir ve kişi günlük rutinine daha uzun bir süre sonra dönüş yapabilmektedir. Çikolata kisti ameliyatlarında daha çok kapalı ameliyat yönteminin tercih edilme sebebi de ilgili bölgede 1 cm'lik bir kesik açılarak kiste ulaşılır ve içerisindeki sıvı boşaltılarak kistin tamamen temizlenmesinin sağlanmasıdır. Kapalı ameliyat yöntemiyle hastalar daha hızlı iyileşerek daha çabuk ayağa kalkmaktadırlar.

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

Kapalı ameliyat yöntemiyle yapılan çikolata kisti ameliyatlarından sonra uzmanlar cinsel ilişkiye girmek için hastanın 5-6 hafta kadar beklemesini tavsiye etmektedir. Ameliyat sonrasında kanamaları için kadınların tampon kullanmaları da enfeksiyon oluşumu ve kanamaların artma durumu söz konusu olduğu için tavsiye edilmemektedir. Fakat çikolata kisti ameliyatının ardından ne zaman cinsel birliktelikte bulunulmasının uygun olacağına dair raporda bilgi bulunmuyorsa, ameliyat işlemini yapan doktordan detaylı bilgi alınmalıdır. Kist ameliyatı sonrası cinsel birliktelik ameliyat türüne göre değişiklik göstermektedir. Açık ameliyatlar sonrasında uzmanlar, cinsel birliktelik hakkında kısıtlama herhangi bir kısıtlama yapmamaktadırlar.

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Hamile Kalanların Yorumları Nelerdir?

Yumurtalıklarında oluşan kistlerden dolayı ameliyat olan kadınlar, ameliyat sonrasında hamile kalabilmektedir. Ancak gebe kalma durumu her kadına göre değişebileceği gibi yapılan operasyonun başarılı geçmesine, cerrahın başarısına ve kadınların yumurtalık rezervlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple gebe kalma durumunu oran verecek şekilde belirtmek pek mümkün değildir. Kist operasyonu sonrasında kadınların hamile kalabilmeleri için en az 6 ay kadar bir bekleme süresi olmalıdır. Yaşı genç olan kadınlarda bu bekleme süresi 1 seneye kadar uzatılabilmektedir. Çikolata kisti ameliyatı sonrası hamile kalanların yorumları, kadınların yumurtalık rezervlerine göre olumlu olabildiği gibi olumsuz da olabilmektedir.

  • çikolata kisti ameliyatı sonrası
Yorumlar
Arzu Dinçer Çikolata kisti gebelik için bir zarar ya da engel oluşturur mu öğrenmek istiyorum. Adet sancılarım çok fazla oluyordu. Bu ay erken adet görünce doktora gittim çikolata kistim olduğunu belirtti. Şuan ilaç kullanıyorum. Bu kist tedavisi ne kadar sürede tamamlanır? cevapla
yorum yaz
Altın Neden Kararır? Kararmış Altın Nasıl Parlatılır?