Çorapla Uyumak Zararlı mı? Beyni Öldürür mü?
Sağlık

Çorapla Uyumak Zararlı mı? Beyni Öldürür mü?

13 Şubat 2020 - 20:40:38

Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğuması ile birlikte ayakların üşümemesi için çorap ile uyumak, sıcaklık sağlıyor olsa da birtakım zararları da oluşabilmektedir.

Çorapla Uyumak Zararlı mı?

Çoraplar ayaklarımızı kavrayan, sıcak tutan ya da daha serin kalmasını sağlayan eşyalardır. Mevsimine göre çorap giymek ayak sağlığı için önemlidir. Örneğin soğuk havalarda kalın çorap giymek ayakların sıcak kalmasını sağlar ve böylece sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında ayaklarınızın pişik olmaması, terlememesi için daha ince ve terletmeyen çoraplar giymeniz gerekmektedir. Çorap giymek her ne kadar faydalı bir alışkanlık olsa da gece uyurken giymek zararlı sonuçlara da yol açabilmektedir.

Havalar soğuduğunda çoğu kişi çorap ile yatmayı tercih etmektedir. Ayakların daha kolay ısınması için yatarken çorap giymek aslında rahatsız edici bir durumdur. Çorap lastikleri uzun süre baskı uyguladığında kan akışının bozulmasına neden olmaktadır. Gece çorapla uyuduğunuzda bu tarz bir durum meydana gelebilir. Bunun sonucunda ayaklarda morarma, deri de kuruma ya da tırnaklarda bir takım şekil bozuklukları meydana gelebilir. Çorapla uyuduğunuz zaman ayaklarınız havasız kalır ve terler. Bu durum mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda egzama gibi ciltte kabarma ve kuruluk meydana getiren bir hastalık da oluşabilmektedir. Sizler farkında olmayabilirsiniz ama çoraplarınızda kalan deterjan kalıntıları vücudunuzda alerjik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle yatarken çorap giymemeye ve günlük hayatta kullanacağınız çorapların pamuk olmasına özen gösteriniz.

Çorapla Uyumak Beyni Öldürür mü?

Uyku sırasında insan vücudundaki kan dolaşımı yavaşlamaya başlar. Çorap giydiğiniz zaman bu durum daha da yoğun bir şekilde yaşanır. Bunun sonucunda beyne daha az kan gidiyor ve alzheimer gibi pek çok hastalığın oluşumu meydana gelebiliyor. Beyin hücrelerinin gaz alışverişini engelleyen gece çorapla uyuma alışkanlığı aynı zamanda cilt hücrelerinin de ölmesine neden olabilir.

Yapılan araştırmalara göre kişilerin gece uyurken çıplak ayakla yatması ve uyurken çorap giymemesi gerekmektedir. Kan dolaşımını yavaşlatacak herhangi bir eylemin uygulanmaması beyin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Uyurken çorap giymediğiniz zaman vücudunuz yenileniyor ve kan dolaşımınız dengeleniyor. Ayaklarınız havalanmazsa ve serinlemezse dinlenemez. Çorapsız yattığınız ayak sağlığınız daha iyi olacaktır. Enfeksiyon oluşumu, kötü koku gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

Çorapla Uyumanın Faydaları Var mı?

Bazı uzmanlara göre çorapla uyumak zararlı olurken bazılarına göre ise faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre menopozun hafiflemesi, kan dolaşımının düzelmesi ve cinsel sağlık açısından çorap giymenin pek çok faydası bulunmaktadır. Hatta bazı incelemelere göre ıslak çorapla uyumak grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı faydalı olabilmektedir. Bu şekilde vücutta kan dolaşımı arttığı için soğuğa karşı direnç artmaktadır.

Çorapla Uyumak İyi Midir?

Bu konuda birçok fikir ayrılığı bulunurken pek çok kişi çorapla uyumak caiz midir ya da İslam dini açısından açıklaması nedir diye merak etmektedir. Bu konuda uzman kişilerin yorumlamasına göre din üzerinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen uyurken çorap giyme alışkanlığı sağlık açısından bazı yan etkiler yaratabilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: