Sağlık

Coronavirus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sars Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Bulaşır?

06 Şubat 2020 - 08:50:37
Coronavirus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sars Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Bulaşır?

Coronavirus; ilk olarak Çin'de ortaya çıkan ve insan bağışıklığının alışık olmadığı ve çeşitli akciğer hastalıklarına yol açarak üst solunum yollarında hafif ve orta şiddetli hastalıklara yol açan bir bakteri türüdür.

Coronavirus Nedir, Ne Demek?

Tek sarmallı, pozitif polariteli ve RNA genomlu bir virüs olan corona; alfa, beta, gama ve delta olmak üzere 4 ana gruba ayrılan bir bakteri çeşididir. Delta virüs tipi Sars olarak da adlandırılmaktadır. Evcil ve yabani hayvanlarda görülebilen bu virüs tipi aynı zamanda insanda da meydana gelebilmektedir. İnsan, yarasa, domuz, kedi ve köpekte rastlanmaktadır. İlk olarak 1960'lı yıllarda ortaya çıkmış olan bu virüs bu zamana kadar Güney Kore, Suudi Arabistan, Çin, Katar ve Ürdün'de ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda insan hayatı için oldukça tehlike meydana getirmiş olan ve Çin'de ortaya çıkan sars virüsü, insanlarda basit bir soğuk algınlığından akut solunum sendromuna kadar farklı ve değişik sonuçlar meydana getirebilmektedir. İnsan ve hayvanlarda bu virüs farklı sonuçlar meydana getirmektedir. Ölümcül etkiler meydana getirebilen coronavirus basit belirtilerle ortaya çıktığı için insanlar bu hastalığın farkına varmayabilir. Başlarda çok fazla kendini belli etmeyen bu virüs ilerleyen zamanda akciğer fonksiyonlarının yitirilmesine neden olmaktadır. Hayvanlardan insanlara geçen bu virüs, tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. İnsan bağışıklık sisteminin alışık olduğu bir yapı değildir.

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Olcukça tehlikeli olan corona virüs belirtileri ilk başlarda hafif burun akıntısı ve öksürük şeklinde gerçekleşmektedir. Daha sonra ise iştahsızlık ile birlikte gelişen kilo kaybı, ateş, halsizlik ve yorgunluk hissi, karın bölgesinde şişkinlik meydana gelmesi, görme sorunlarının ortaya çıkması ve hatta göz renginde değişiklik meydana gelmesi, solunumda güçlük ve nezle gibi rahatsızlıklar, denge sorunlardı ve genel olarak ruh halinde depresif bir durum söz konusu olmaktadır. Normal bir grip şeklinde başlayan bu hastalık 3 gün içerisinde gelişir ve şiddetlenir.

Sars virüsü öncelikle vücutta kuluçkaya yatar. Bu süreci tamamladıktan sonra ise şiddetli bir göğüs ağrısı ile kendini belli eder. Bağışıklık sistemi vücutta savunma etkisi meydana getirmesine rağmen virüs hızlıca ilerler ve vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Ateşin artmasına bağlı olarak kemiklerde ağrı meydana gelir. Uzmanlara göre coronavirus ciddi bir virüs değildir fakat fark edilmediğinde ve vücutta gelişme gösterdiğinde ölüm tehlikesi meydana getirebilmektedir.

Sars Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hava ve temas yolu ile insandan insana bulaşabilen sars virüsü özellikle toplu yaşam alanlarında hızlıca yayılabilirler. Bu virüs vücuda hava ile temas ettiğinde 1 saat kadar yaşayabilir. Bu nedenle virüsün bulunduğu bölgede çok fazla durmamak gerekmektedir. İnsan vücudunda sinüslere girerek gelişme gösteren bu virüs, ilk günlerde ateşlenme meydana getirmez. Vücut virüsü tanıdıktan sonra ateşlenme meydana gelir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre coronavirus yarasa çorbası tüketimi ile bulaşma göstermiş olabileceği belirtilmektedir. Bu virüsten korunmak için hapşıran ve öksüren insanlarsan uzak durulmalı, maske kullanılmalı, hastalığın görüldüğü bölgedeki hayvanlarla temas edilmemeli ve belirtiler hissedildiğinde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Korona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde hafif dereceli etkiler meydana getiren korona virüsü bağışıklığı zayıf kişilerde ölüm tehlikesi meydana getirebilir. Özellikle C ve D vitamini eksik olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Hastalığın iyileşmesi için istirahat oldukça önemlidir. Kişideki belirtilere ve hastalık şiddetine göre doktorlar sars virüsü tedavisi için uygun yöntemler belirlemektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: