Sağlık

Cucamelon Nedir? Faydaları Nelerdir? Meksika Karpuzu Fiyatı Ne Kadar?

05 Ocak 2021 - 22:04:24
Cucamelon Nedir? Faydaları Nelerdir? Meksika Karpuzu Fiyatı Ne Kadar?

Cucamelon; meksika karpuzu olarak isimlendirilen, normal karpuza benzeyen fakat boyut açısından oldukça küçük olan ve sağlık açısından birçok faydası bulunan bir meyvedir.

Cucamelon Nedir, Ne Demek?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan cucamelon, meksika karpuzu olarak bilinen bir meyvedir. Karpuza benzetilen fakat lezzeti açısından tamamen farklı bir aromaya sahip olan meksika karpuzu, üzüm boyutundadır. Meksika ekşi kornişonu olarak da nitelendirilen bu meyve saksıda ya da bahçede kolayca yetiştirilmektedir.

Tat olarak salatalığı andıran ve görünüş bakımından üzüm ile aynı boyutta olan meksika karpuzu ülkemiz iklimine uyum sağlamıştır ve kolayca yetiştirilebilmektedir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı açısından önemli katkıları bulunan bu meyve özellikle kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yüksek oranda potasyum içeren bu meyve hücrelerin yenilenmesine katkı sağlamaktadır.

Tat açısından ekşi olan ve rahatlatıcı etkisi bulunan cucamelon, turp ya da yeşil salataya eklenerek tüketilebilmektedir. Genel olarak bu meyveyi tüketen limon sıkılmış salatalığa benzer bir tadı olduğunu belirtmektedir. Turşusu yapılabilen ve oldukça lezzetli olan meksika karpuzu salatalık ile birlikte meyve sıkacağından geçirilerek ara öğünlerde tüketilebilmektedir.

Cucamelon Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İştah açısı özelliği bulunan meksika karpuzunun yararlarına baktığımızda genel olarak çocuklarda sık görülen iştahsızlık problemlerinin giderilmesi için etkili olmaktadır. Yemeklerden sonra bu meyve tüketildiği zaman besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık gibi problemlerin önlenmesini de sağlamaktadır. Vücutta kalori ve yağ yakımının gerçekleşmesine destek olan cucamelon, kilo vermek için etkili meyvelerden biridir. Kalori ve yağ oranı oldukça düşüktür.

C vitamini açısından zengin olan ve bu özelliği sayesinde antioksidan özellikler meydana getiren meksika karpuzu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Vücutta virüslere karşı antikor sayısının artırılmasını sağlar. Kanı toksin maddelerden temizleyen ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan bu meyve kalp krizi, felç ve inme gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin atılmasını sağlayarak kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

Meksika Karpuzu Nasıl ve Nerede Yetiştirilir?

Ülkemizin iklim tipine uyum sağlayabilen bir meyve olan meksika karpuzu yetiştiriciliği saksıda ya da bahçelerde yetiştirilebilmektedir. Asmaya benzeyen sürüngen bir bitki olan cucamelon, çitlere tutnarak büyüyebilen ve yayılan bir meyvedir. Çabuk yayılan ve meyve verimi yüksek olan bu bitki kuraklığa karşı da dayanıklıdır. Aynı bitki içerisinde dişi ve erkek çiçekler bulunmaktadır. Bu sayede arı ya da diğer kanatlı hayvanlara gerek kalmadan rüzgar yardımı ile döllenerek meyve vermeye başlarlar. Yetiştirme koşulları salatalık ile aynıdır. Salatalık yetiştirir gibi yetiştirebilirsiniz.

Meksika Karpuzu Fiyatı Ne Kadar?

Çok pahalı olmayan cucamelon fiyatları bütçeye uygundur ve tüketilmek istenen aya göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak yaz meyvesi olarak tanımlanmaktadır. Marketlerde ya da internet üzerinde satışı yapılmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: