Sağlık 24 Ağustos 2021 - 08:50:40

D Vitamini Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar?

D Vitamini Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar?

D vitamini; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda zayıflama konusunda da destekleyici etkiler meydana getiren bir değerdir.

D Vitamini Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Güneş ışınlarından yeterli miktarda alınabilen D vitamini, vücutta tokluk etkisi meydana getiren leptin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu durum beyine tokluk sinyali verir ve bunun sonrasında kişi gün içerisinde daha az yemek tüketimi meydana getirerek zayıflama konusunda etkili bir adım atmış olur.

Vücudun doğrudan güneş ışığına maruz kalması durumunda vücut tarafından D vitamini üretilmesi gerçekleşir. Bununla birlikte kandaki D vitamini seviyesini dengede ve belli bir oranda tutabilmek için bu vitamin açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi de sağlanabilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan D vitamini aynı zamanda bağırsak hastalıkları ve bağırsak fonksiyonlarının iyileşmesi gibi durumlara da fayda göstermektedir. Bağırsak iltihabı olan kişilerde çoğunlukla D vitamini eksikliğine rastlanılmaktadır.

İştah bastırıcı bir özelliğe sahip olan D vitamini kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olan bu vitamin aynı zamanda yağ depolanmasının azalmasına da destek olur. Çünkü bu vitamin beyine tokluk sinyali gönderir ve bu etki sayesinde daha az acıkma ve yemek tüketimi meydana gelir. Buna bağlı olarak doğal bir etki ile metabolizma düzenlenir ve kalıcı yağ yakımı meydana gelir. Tam tersi olarak yeterli oranda D vitamini alınmadığı zaman kalsitriol ve paratiroit isimli hormonlarda artış meydana gelir ve bu da vücudun yağ depolamasına sebebiyet verir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamininin bilinen en önemli etkisi ve faydası bağışıklık sisteminin güçlenmesidir. Vücutta kalsiyum ve fosfor emiliminin gerçekleşmesini sağlayan bu vitamin, aynı zamanda kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Diyabet, kanser ve osteoporoz gibi hastalıklara koruyucu bir etki meydana getirir.

Ruh halinin düzenlenmesi, anksiyete, depresyon ya da kronik olarak gözlemlenen yorgunlukların giderilmesi için etkili olmaktadır. Kalsiyumun emilmesine yardımcı olan ve böbrek yolu ile atılan kalsiyumun geri alınmasını sağlamaya yardımcı olur. Kas ve kemik hastalıklarının oluşmasını önlerken aynı zamanda tedavi edilmesini de sağlar.

Solunum enfeksiyonlarının azalmasına yardımcı olan bu vitamin değeri, insülin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Vücutta kan şekerinin ve insülin değerlerinin düzenlenmesi gibi etkiler meydana getirir. Sağlıklı bir gebelik için gerekli olan bu vitamin beraberinde kanserin önlenmesi, kalp hastalıklarının engellenmesi, bilişsel bozuklukların giderilmesi, iltihabın azalması ve cilt sağlının korunması gibi etkilere de sahiptir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Bu vitamin yeterli miktarda alınmadığı zaman D vitamini eksikliği meydana gelmektedir. Yorgunluk, kemik ve kas ağrısı, bacaklarda, sırtta ve pelviste ağrı oluşması, oldukça sık hastalanmak, depresyon, yaraların yavaş iyileşmesi, saç dökülmesi, kemik kaybı ve kırık oluşumu meydana gelebilmektedir. Şişmanlık, hipertansiyon, alzheimer, depresyon ve daha pek çok hastalığın oluşmasına da neden olabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oldukça yaygın görülen D vitamini eksikliği güneşten yeterli oranda alınabilmektedir. Genel bir tedavi yoktur ve her hasta için farklı bir yöntem uygulanabilir. D vitamini ilaçları, damlaları, hapları ve iğnesi faydalı olabileceği gibi aynı zamanda bu vitamin açısından zengin olan yiyecekler de tüketilebilir. Bu konuda uzman bir doktora başvurmalı ve tedavi bu şekilde gerçekleştirilmelidir.

  • d vitamini zayıflatır mı
  • d vitamini kilo verme
  • d vitamini ne işe yarar
  • d vitamini eksikliğinin tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tetanoz Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?