Diş eti kanaması tedavisi ve sebepleri
Sağlık

Diş Eti Kanaması Tedavisi ve Sebepleri

25 Ağustos 2017 - 10:41:17

Diş eti kanaması aslında diş kanaması olarak tanımlanmaktadır. Genel bir şikayettir, dikkate alınması gereken bir durumdur.

Diş Eti Kanaması Nedir? Nasıl Olur?

Tedavi edilmemiş diş eti hastalığı diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş eti kanaması bir sağlık sorununun habercisidir ve bunu asla göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Çünkü sağlıklı dişler diş fırçalama sonucu kanamaz.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Bunun birçok nedeni vardır. Bunlar; ağız hijyenine önem verilmemesi, vitamin eksikliği, sigara kullanımı gibi birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Diş eti hastalığı sinsi olabilir ve dişlerini kaybetme aşamasına geldiğinde artık dönüşü olmayan bir durumdur. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine muayene olmak oldukça önemlidir. Ağız bakımı ve beslenmeye dikkat edilmesi bu durumu kökünden çözer. Yaş aldıkça bu diş eti kanamaları daha çok ortaya çıkmasının nedeni tükürük salgısının azalması sonucu ağızda bakterilerin çoğalma kolaylığıdır. Bu faktörler yaşlılıkta diş eti hastalığının da ortaya çıkmasında oldukça etkilidir.

Diş Eti Kanaması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Folik asit, K, C ve B vitamini gruplarının eksikliği diş eti kanamalarında etkili diğer etmenlerdir. Bununla birlikte, genel olarak, vitamin eksikliklerinin diş kanamasının yanı sıra başka belirtileri de bulunmaktadır. C vitamini eksikliği saç dökülmesine, diş dökülmesine, eklem ağrısına ve diş kanamasına neden olurken dişeti de şişer. B-12 eksikliği diş eti kanaması ile kendini gösterebilir, ancak aynı zamanda yorgunluk, ishal, solunum güçlükleri veya konsantrasyonu bozulmuş gibi endikasyonlar vardır. Folik asit eksikliği gingival kanama, saç dökülmesi, ağız ve mide ülserleri ve diş eti şişmesi ile ilişkilidir. K vitaminin yokluğunda, diş eti kanamasının yanı sıra burun kanamalarıyla karşılaşılabilir. Yoğun stres altındaki kişilerin diş eti hastalığına yakalanması ve dişlerinin şikayet etmesi de mümkündür. Çünkü stres, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırmaktadır. Stresin diğer bir etkisi, abur cubur yemesinden dolayı dişiniz ve diş etiniz zarar görecektir.

Diş Eti Kanamaları Nasıl Engellenir?

Diş eti kanaması nasıl önlenir sorusunun cevabı şu şekildedir:

  • Önlemler alınmalı ve ağız hijyen uygulamalarına oldukça fazla önem verilmelidir.
  • Dişler kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce günde iki kez fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.
  • Fırçalama esnasında dişler ve diş etleri masaj yapacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır.
  • Fırçalamadan sonra, diş arası bakım doğru yapılmalıdır. Bu amaçla ağız hijyenine katkıda bulunan diş ipi gibi yardımcı temizleyiciler dişler arasında kullanılmalıdır.
Diş Eti Kanamasının Çözümü Nedir?

Dil temizleyicileri bu konuda oldukça etkilidir. Dilin üstünün de temizliğine dikkat edin. Dil üstünü temizlemek için diş fırçası gibi özel dil temizleyicileri var. Mutlaka bunlardan satın alıp dil temizliği bakımına da önem verin. Diş fırçalamak için birçok diş macunu ve diş fırçası reklamları vardır. Ancak diş hekimleri doğru fırçalamanın bunların hepsinden önemli olduğunun altını çiziyor. Doğru fırçalama nasıl diyecek olursanız, pembeden beyazadır. Pembe damak beyaz ise diştir. Pembeden beyaza dişinizi fırçalamanız ağız temizliğinde en önemli kuraldır. Diş eti kanaması basit sebeplerle olabildiği gibi ciddi nedenlerden de kaynaklanabilir. Kanamalar uzun zamandır devam ediyor ve sizi rahatsız ediyorsa mutlaka bir doktora danışın...

Yorumlar
Neslihan Tren 19 Ağustos 2017 - 13:06:32 Ben dişlerimi fırçaladığım zaman dişlerimde hep kanama oluşuyor. Bunu engellemek için ne yapmam gerekir bu önemli bir problem mi?cevapla
Melis Benek 18 Ekim 2017 - 13:17:51 Diş eti şişmesi ve kanaması herhangi bir hastalığın habercisi olabilir mi? Tedavisi nasıl olur? Kanamayı nasıl durdurabilirim? Bitkisel olarak çözüm yolları var mı? Biraz korkuyorum bu durumdan ama umarım basit birşeydir...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: