Diyet kahvaltı tarifi, çeşitleri ve menüleri nelerdir?
Diyet

Diyet Kahvaltı Tarifi, Çeşitleri ve Menüleri Nelerdir?

21 Eylül 2018 - 23:46:09

Diyet kahvaltılar güne hem enerjik hem de az kalori alarak daha sağlıklı başlamanıza yardımcı olan yiyeceklerden oluşmaktadır.

Diyet Kahvaltı Tarifi Nedir?

Kahvaltı metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan en önemli öğündür. Diyet yaparken her gün düzenli kahvaltı yapılması metabolizma hızının artmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizma sabah tüketilen yiyeceklerle birlikte uyarılır ve böylece verimli bir şekilde çalışmaya başlar. Diyet kahvaltı tarifleri genelde yüksek kalori içermeyen, yağ yakmaya yardımcı ve aynı zamanda vitamin destekleyici besinlerden oluşmaktadır. Bu tarifler Güne zinde başlamanıza yardımcı olmaktadır.

Diyet Kahvaltı Çeşitleri Nelerdir?

Diyetteyken uygulayabileceğiniz birçok kahvaltı çeşidi bulunmaktadır. Bu kahvaltı çeşitleri genel olarak az kalorili ve tok tutan yiyeceklerden oluşmaktadır. Bu anlamda genel olarak beyaz ekmek yerine buğday ekmeği tercih edilmektedir. Domates, zeytin peynir ve yumurta tüketimi genel olarak bu kahvaltıları içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca yumurta tüketmek de tok kalmak açısından önemlidir. Bunun yanı sıra çayın az şekerli ya da şekersiz içilmesi tavsiye edilir. Tahıllı ekmek tüketimi, light süt ve müsli gibi besinler de bulunmaktadır. Kahvaltıda reçel tüketmek yerine metabolizmayı hızlandıran kuru kayısı ve mandalina gibi meyve türleri tüketmeniz daha sağlıklı olur. Böylece vücudunuza hem c vitamini takviyesi olur hem de protein emilimi daha fazla olur.

Diyet Kahvaltı Menüleri Nelerdir?

Diyetteyken güne güzel başlamanıza yardımcı olan diyet kahvaltı menüleri her ne kadar çeşitli olsa da bu menüleri bir diyetisyen desteği ile uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Birçok diyet kahvaltı menüsünde yumurta bulunmaktadır. Ama bazı kişilerin yumurtaya alerjisi olabilmektedir. Bu nedenler yumurta yerine tok tutmaya yardımcı olacak başka bir besin tüketmesi gerekebilmektedir. Buna en iyi kararı ise bir uzman verecektir. Bu menüleri en iyi ve yararlı şekilde hazırlamak ve uygulamak için mutlaka bir uzmandan destek alınız. Kahvaltı menülerinin en önemli yiyeceklerinden biri de yeşilliktir. Kahvaltı da 1 avuç miktarında yeşilliğinizin olması diyetinizi destekleyici etkiler yaratır.

Diyet Kahvaltısı Nasıl Olur?

Öncelikle diyetteyken kahvaltınız bir tabağın içerisine koyunuz. Bu şekilde ne kadar yediğinizin farkında olabilirsiniz. Ortak şekilde tüketimlerde ne kadar yediğinizi fark edemeyebilir ve fazla tüketebilirsiniz. Kahvaltı sırasında listenizde yazan her şeyi bu tabağa koyabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken listede protein içeren besinlere yer vermenizde. Bunlar peynir ve yumurta gibidir. Peynirlerin özellikle az yağlı olması ve az tuzlu olması gerekmektedir. Eğer kahvaltıda 1 den fazla peynir yiyecekseniz porsiyonların küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yağlı peynir tüketmeyi seviyorsanız normal porsiyondan daha az tüketiniz. yumurtayı ise haşlanmış olarak yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Yağda yumurta hem kalori olarak daha yüksek olur hem de haşlanmış yumurtaya göre tok tutucu özelliği daha azdır.

Diyette Kahvaltının Önemi Nedir?

Kahvaltı yapmak ister diyette ister normal bir süreçte olsun her şekilde vücudu güne hazırlamaya yardımcı olmaktadır. Her gün düzenli olarak yapıla bir kahvaltı metabolizma üzerinde uyarıcı etkiler meydana getirir. Metabolizmanın etkili çalışıyor olması kilo verme sürecinin daha hızlı ve verimli gerçekleşmesini sağlamaktadır. Eğer metabolizma hızınız yavaşsa ne yaparsanız yapın kilo vermekte zorluk çekerseniz. Mesela tüm gün aç kaldığınızda metabolizma çalışmaz ve buna bağlı olarak kilo verimi gerçekleşmez. Fakat sabah bol vitaminli bir kahvaltı yapmanız size kilo verme sürecinde yardımcı olmaktadır.

Diyette Kahvaltıda Süt İçilir mi?

Süt protein içerdiği için tok tutucu içecekler arasında yer almaktadır. Çok yağlı olmamak şartıyla kahvaltıda süt içilmesi diyeti destekleyici özellik taşımaktadır. 1 bardak fazla içilmemesi gerekilmektedir. Ayrıca peynir yemeyenler için de süt tüketimi protein desteği açısından yeterli olmaktadır. Diyet kahvaltı içerisinde süt de içebilirsiniz.

Yorumlar
Ayşegül Pınar 21 Eylül 2018 - 23:56:09 Herkese merhaba. Kendime uygun bir diyet yapmaya karar verdim. Genelde kahvaltılarda sağlıklı beslenmek gerektiğini söylüyorlar. Diyet kahvaltı tabakları, listeleri ve menüleri nasıl olmalı bunları öğrenmem gerekiyor. Bir de kahvaltılık gevrekler diyette yenir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: