Diyet pırasa yemeği kaç kaloridir? Tarifi nedir?
Sağlık

Diyet Pırasa Yemeği Kaç Kaloridir? Tarifi Nedir?

26 Mart 2018 - 15:39:27

Kilo vermek için diyetlerine başlayan kişiler, bir yandan düşük kaloriye sahip olan, bir yandan da lezzetli yiyecekleri ararken diyet pırasa yemeği en doğru tercihlerden birisi olacaktır.

Diyet Pırasa Yemeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Diyet pırasa yemeği için kullanılması gereken malzemelerin başında pırasa gelirken 1 kg. pırasa yeterli olacaktır. Pırasanın yanında 2 adet havuca ihtiyaç duyulur. 1,5 çay bardağı kadar zeytinyağı, diyet pırasa yemeğinin olmazsa olmazı olarak gösterilirken 2 su bardağı kadar da suya ihtiyaç duyulmaktadır. 1 çay kaşığı kadar tuz, 1 adet limon ve 1 yemek kaşığı pirinç tüm malzemelerin toplanması için yeterli olacaktır. İlk olarak bu malzemelerin tamamını hazırlayan kişiler, sonrasında yemeği hazırlamaya başlayabilirler.

Diyet Pırasa Yemeği Tarifi Nedir?

Diyet pırasa yemeğini hazırlamaya ilk olarak havuç ve pırasaların yıkanması ile başlanır. Aynı şekilde pirincin de yıkanması oldukça önemlidir. Bunun ardından pırasa ve havuçların yuvarlak bir şekilde kesilmesi gerekecektir. Her iki sebze de son derece sert olduğundan oldukça düzgün bir biçimde kesmek mümkün olacaktır. Havucun kabuğunun soyularak kullanılması da önemli bir ayrıntıdır. Aksi halde daha sert bir yapının yanında acı bir tat ortaya çıkabilir. Kesilen bu sebzeler tencereye atılarak pişirmeye başlamak için hazır hale getirilir. Ardından üzerine tuz, zeytinyağı, limon ve su eklenir. Bunun ardından 15 dakika boyunca orta ateşte pişirilmesi gerekmektedir. 15 dakikanın sonrasında pirinçler de tencereye eklenir. Bunun ardından da 15-20 dakikalık süre boyunca pişirilmesine devam edilir. Bu sürecin sonunda diyet pırasa yemeği yemek için hazır hale gelecektir.

Diyet Pırasa Yemeği Kaç Kaloridir?

Diyet dönemlerinde aldıkları kalori miktarına dikkat eden kişiler, ana yemeklerde tükettikleri gıdalara da çok büyük önem gösteriyorlar. Eğer ana yemek olarak tüketilen gıdaların kalori değerleri düşükse bunlarda 2 tabak yeme şansları da olabiliyor. Böylece çok daha iyi bir şekilde doymaları sağlanırken aldıkları kalori miktarları hala düşük seviyede kalıyor. Ayrıca ana yemeklerde yenen düşük kalorili gıdalar, sonrasında küçük kaçamaklar için de imkan tanıyabiliyor. Bu aşamada diyet pırasa yemeği çok büyük önem arz ederken 190 kalorilik değeri ile birçok ana yemeğin altında yer alıyor. Genel olarak yemekler 300-500 kalori seviyesinde seyrederken pırasa yemeği içerisindeki pirince rağmen uygun bir aralıkta yer alıyor.

Pırasa Yemeğinin Yanında Ne Tüketilebilir?

İçerisinde yer alan pirinçler sonrasında pilav ya da makarna gibi ürünlerin tüketimine gerek duyulmamasını sağlarken sebze yemeği oluşu salata tüketiminin de önüne geçmektedir. Genel olarak önünde bir çorba tercihi mantıklı olabilir. Ayrıca isteyenler yanında yoğurt da tüketerek öğle ya da akşam yemeklerinde hem lezzetli hem de doyurucu bir öğünü geride bırakırlar. Çok kolay yapılan diyet pırasa yemeği ile birlikte kilo verirken doygunluk hissini yaşamak çok büyük bir keyif verecektir.

Yorumlar
Bengü Arpacı 26 Mart 2018 - 15:49:27 Merhabalar. Ben yaklaşık 4 gündür diyet yapıyorum. Bunun için devamlı diyet yemekleri yiyorum. Pırasa yemeğini diyette nasıl tüketebilirim? Kalorisinin düşük olması için nasıl bir tarife uygun olmalı? Tuzunu az mı atmak gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: