Doğum sonrası çatlaklar (gebelik çatlakları) nasıl geçer?
Yaşam

Doğum Sonrası Çatlaklar (Gebelik Çatlakları) Nasıl Geçer?

30 Eylül 2017 - 03:38:07

Kadınların en çok dert ettikleri problemler arasında yer alan çatlaklar, hızlı kilo alıp verme ve hamilelik sürecinde artış göstermektedir.

Çatlak Nedir, Ne Demek?

Hızlı kilo alıp verilen veya doğumdan sonra meydana gelen çatlaklar göğüs, göbek çevresi ve kalçalarda oluşmaktadır. Kötü bir görüntüye yol açan çatlaklar kadınlar için can sıkıcıdır. Çatlaklar çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Çatlakların yok edilebileceği en uygun süreç kadının hamileliğinden sonraki bir sene olarak ifade edilebilir. Çatlaklar ilk evrede kırmızı, daha sonra ise ten rengi ile uyumlu bir hale gelir. Çatlaklar ebat olarak değişiklik gösterir. İlk olarak küçük olan çatlaklar giderilebilirken büyük olanlar ise hiçbir şekilde tek başına iyileşmez.

Gebelik Çatlakları Neden Oluşur? Nasıl Olur?

Hamilelik sürecinde kilo alımı olduğu için karın bölgesinin şişmesi ile gerginlikten dolayı çatlaklar meydana gelir. Gerilen karın yırtılmaya uygun bir hal alır. Özelikle hamilelikte beş ve altıncı aylara dikkat edilmesi gerekir. Bu aylarda karın büyümeye başlar, büyüyen karın ile çatlakların başlaması mümkündür. Deride bulunan dermis bölgesinde hasarların oluşması ile çatlaklar baş göstermeye başlar. Dermis bölgesinde elastin ve kollajen lifler bulunmaktadır. Bu liflerde meydana gelen hasarlar ile tabakaların yerini alan fibröz bantlardır. Çatlak olarak kendini epeyce belli eden fibröz bantlar gözle görülür. Açık tenli kadınlarda daha fazla görülen çatlaklar, aynı zamanda ergenlik çağındaki kişilerde sık rastlanmaktadır.

Gebelik Çatlaklarının Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Hızlı kilo alıp veren, boyu uzayan, genetik yatkınlık ve doğumdan dolayı karın bölgesi gerilen kadınlarda çatlak oluşumu fazladır. Hamilelikte oluşan çatlakların en fazla arttığı aylar gebeliğin son aylarıdır. Uzmanlara göre uzun süreçte kortizonlu krem kullanan insanlar risk grubunda olarak ifade edilmektedir. Kol bölgesinin iç tarafları, göğüs uçları, kalça ve karın bölgeleri çatlakta probleminde en çok karşılaşılan alanlardır. Hamilelik öncesi spor yapan ve sigara kullanmayan bir kadında çatlağın oluşma olasılığı diğer kişilere göre daha azdır.

Gebelik Çatlaklarına Çözüm Nasıl Olur?

Kadınlarda çok eski zamanlardan bu yana gebelik çatlakları var olmuştur. Gebelik sonrasındaki süreçte özellikle karında meydana gelen çatlakların günümüz koşullarında tedavi edilmesi mümkündür. Önemli olan kısım doğru zaman sürecinde doğru müdahale işlemi kişiyi başarıya ulaştırır. Karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar kızarıkken lazer tedavisi uygulandığında çatlakların giderilmesi hususunda olumlu sonuçlar verebilmektedir. Fakat karın kısmında uygulanan tedavi yöntemi cilt bölgesinde %100 sonuç vermese dahi muazzam bir iyileşme sağlamaktadır. Karında oluşan çatlaklar ileri boyuttayken beyaz renk alır, bu aşamada fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavisi olumlu sonuçlar verebilir.

Çatlaklar İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çatlak problemleri karşısında tıbbi yöntemlerden başka kadınların evde uyguladığı doğal yöntemler ile çatlak gelişmesini engellemektedir. Gebelikte meydana gelen çatlaklar doğal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Kullanılan doğal ürünlerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat herhangi bir probleme karşı doktora danışmak gerekir. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar için doğal zeytinyağı, çörekotu yağı, buğday yağı, kakao yağı, kantoran yağı ve kayısı yağı kullanılmaktadır. Bu yağlar karıştırılma işlemi veya tek başına cildin nemlenmesi ve esnekliğin sağlanabilmesi için kullanılarak hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklara karşı önlem alınabilir. Ilık su aracılığı ile tercih ettiğiniz yağ ile beraber karın bölgesine masaj yapabilir ve oluşabilecek çatlakları engelleyebilirsiniz. Elde edilen verilere göre bazı zamanlarda soğuk bazı zamanlarda ılık duş almak faydalı olabilir. Bu durum şok etkisi yarattığı için derinin güçlenmesi sağlanır. Çatlaklar oluştuktan sonra tedavi etmek yerine meydana gelmeden önce önlem almak süreci kolaylaştırır ve olumlu sonuç alınma olasılığını yükseltir.

Yorumlar
Sultan Aktürk 25 Eylül 2017 - 16:46:32 Doğumdan sonra çok çatlağım oldu vücudumda doğal yöntemler biraz azalttım ama hala var malesef. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
Dilek sabancıoğlulları 23 Ekim 2017 - 14:36:17 Doğum sonrası çatlaklar geçer mi? Bitkisel çözümler bu konuda etkili olur mu nasıl geçer? Bir arkadaşım çatlaklar için lazer tedavisi yaptırdı. Fiyatları ne kadar bilmiyorum ama baya etkili olmuş. Bu tarz yöntemler işe yarar mı? Bir zararı olur mu?cevapla
Duygu Kılınç 24 Şubat 2018 - 11:51:57 Doğum sonrası çatlaklara doğum çözüm öneri olan var mı? Vazelin sürmek bu konuda etkili olur mu? Ben kesin çözüm olabilecek bir yöntem arıyorum. Bu tarz bir sorun yaşayıp doğal yöntemler uygulayanlar varsa bilgi verebilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: