Doğum sonrası korse kullanımı şart mı?
Sağlık

Doğum Sonrası Korse Kullanımı Şart mı?

30 Eylül 2017 - 08:40:28

Doğum türü fark etmeden (sezeryan, normal) doğumdan sonra meydana gelen yağlanma, sarkma gibi problemler için korse kullanılır.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Kadınlar için görsel anlamda iyi görünmek ve iyi hissetmek çok önemlidir. Özellikle doğum gibi hassas bir süreçte bu durum daha özenli ve önemli bir noktaya gelir. Sezeryan ameliyatı ya da normal doğum gibi kadınlar için önem taşıyan süreçlerden sonra karın bölgesinde sarkma, yağlanma gibi sorunlar meydana gelir. Meydana gelen bu tarz problemlerden dolayı korse kullanımı yaygın bir hale gelmiştir. Doğum sonrasında kullanmak kişiye göre değişir. Bu süreçte oluşan problemler için karın egzersizleri yapmak en etkili ve kalıcı olan çözümdür. Gebelik sürecinde korse kullanmak çok sağlıklı olmayabilir. Kadın eski formuna geri dönmek gibi bir hedef içerisindeyse kendisine en uygun olan egzersizleri tercih ederek uygulayabilir.

Korse Takmak Zayıflatır mı?

Sezeryan ya da normal doğumdan sonra oluşan problemlerde karın bölgesinin eski haline dönmesi ya da göbek erimesi gibi durumlar için korsenin çözüm olduğu söylenemez. Karın bölgesinde meydana gelen bu tarz problemler hamilelik sürecinde alınan kilo durumu ile ilgilidir. Bu süreç içerisinde göbek bölgesinde yağ birikir ve karın kasları bu durum sonucunda var olan gücünü kaybetmektedir. Göbek bölgesinde birikmiş olan yağ ve karın kaslarını güçlendirmek için diyetisyen veya spor hocası eşliğinde program hazırlanarak istediğiniz bedene ulaşabilirsiniz. Hamilelik sürecinde biriken rahatsız edici kiloları eritme gibi bir gücü yoktur. Zayıflatıcı korse olarak satışı yapılan birçok farklı model vardır fakat bunların hiçbiri istenilen bedene kavuşulmasına destek sağlayamaz.

Doğumdan Sonra Korse Takmak Doğru mu?

Hamilelik sürecinde zayıf düşen ve güçsüzleşen karın kaslarını korse güçlendiremediği için bu süreçte spor yapmak kalıcı bir çözüm olacaktır. Doğumdan sonra kilo verilir veya karın bölgesinde çeşitli değişiklikler oluşur. Bu aşamada korse kullanımı devreye girer. Annenin doğumdan sonra düzgün bir karına sahip olması için sağlıklı beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde egzersiz yapması gerekir. Bu süreç bu tarz aktiviteler ile tamamlanmaz ise göbek eritmek için kullanılan diğer yollar kişiyi olumlu bir sonuca götürmeyebilir. Doğum sonrasında birçok kadın kilo problemlerinden dolayı bu zayıflatıcı kıyafetleri kullanmayı tercih etmektedir.

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Zararlı mı?

Doğumdan sonraki süreçte çok uzun dönemler kullanmak bel bölgesine zarar verebilmektedir. Uzun süre kullanan kişilerin bel bölgesinde bulunan kaslarda güçsüzlük olmakta, bel ağrısı ve kas tutulması gibi şikayetler gündeme gelmektedir. Bu tarz şikayetler yüzünden doğumdan sonra korse kullanmak isteyen kişinin hekime başvurması gerekir. Kişi illaki kullanmak istiyorsa gün içerisinde 1 ila 2 saatten fazla kullanmamalıdır. Özellikle geceleri kullanımı önerilmez. Kullanan kişiler pamuklu modelleri tercih etmelidir. Korse kullanacak olan kişinin omurga veya bel bölgesinde herhangi bir sağlık problemi var ise kişi kesinlikle beyin cerrahi ya da ortopedi doktoruna danışmalıdır.

Doğumdan Sonra Korse Takmak Zararlı mı?

Doğumdan sonra kadınların en çok dert ettiği konu hamilelik sürecinde alınan kilolardır. Alınan kilolardan kurtulmanın yöntemi tahmin edildiği gibi zor değildir. Kişi isterse düz bir karına sahip olabilir. Doğum sürecinden sonra kullanılan korseler ile ilgili uzmanların bunların kullanımını desteklediği herhangi bir açıklaması yoktur. Hatta bazı uzmanlar hamilelik sonrası kullanılan modellerin bel bölgesine zarar verdiğini belirtmektedir.Sezeryan veya normal doğumlardan sonra korse kullanmak kişinin kan akışını durdurmaktadır. Doğumdan sonra dışarı atılması gereken kan bundan dolayı engellenir.

Yorumlar
Arzu Tekerek 25 Eylül 2017 - 17:17:11 Doğumdan sonra korse ne zaman takılır? Ben doğum yapalı 5 ay oluyor taksam bir zararı olur mu?cevapla
Yeliz Şimşek 12 Ekim 2017 - 09:20:07 Doğumdan sonra korse kullanmak sezeryan göbeğinin gitmesine yardımcı olur mu? 1 ay sonra doğum yapıcam ve ilk hamileliğim. Kilo da çok aldım zayıflayamamaktan korkuyorum biraz. Doğum büyük ihtimal sezeryan olacak. Sonrasında göbeğin kalma ihitmali oluyormuş duyduğuma göre. Doğum sonrası korse kullansam etkisi olur mu?cevapla
Vildan Akıncı 25 Ekim 2017 - 12:27:09 doğum sonrası nasıl korse kullanılmalı? kullanılacak korse nasıl olmalı? yani demek istediğim herhangi bir corseyi alıp kullanabilir miyiz yoksa doğumdan sonra kullanmak için üretilen özel korseler var mı? bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? önümüzdeki hafta sezeryanla doğum yapacağım için şimdiden almak istiyorum. teşekkürlercevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: