Doğumdan sonra korse takmak zararlımı? Faydalı mı?
Sağlık

Doğumdan Sonra Korse Takmak Zararlımı? Faydalı mı?

27 Ekim 2017 - 15:19:13

Halk arasında bilinen ve yaygın olarak görülen normal doğum veya sezaryen doğum sonrası korse takmak, bedeni bezle sarmak ve hava almasını engellemek tarzında göbek bölgesini düzeltmek için uygulanan taktikler bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Korse Zararlı mı?

Doğumdan sonra kadınların birçoğu kendini kötü hissettiği için anne adayları bedensel açıdan birçok önlem almaya ihtiyaç duymaktadır. Doğumdan sonra vücudu toparlamak için korse gibi ürünlerden faydalanabilir ve fiziksel incelme sağlayabilirsiniz. Sezaryen ve normal doğumdan sonra korse kullanmak uygun değildir. Kullanılan korseler vücutta uzun müddet kalacağı için bel sağlığı açısından zarar verebilmektedir. Bel bölgesini saracağı ve havasızlıktan dolayı burada bulunan kaslar olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Eğer kullanmak isteniyorsa kadın doğum uzmanınıza danışarak kullanmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra korse birkaç saat kullanmalı ve geceleri korse ile yatılmamalıdır. Kendi vücudunu bilmeyen kişiler ortopedik açıdan sıkıntı yaşayabileceği için herhangi bir ortopedi uzmanına danışmalı ve kendisine uygun korse kullanmalıdır.

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Zayıflatır mı?

Kişinin vücut yapısına uygun korse kullanmak zayıflama için etkili olmaktadır. Ancak korse zayıflamak için sadece yardımcı bir yöntem olmaktadır. Korse kullanırken zayıflamanın etkisini arttırmak için bol su tüketilmesi faydalı olacaktır. Bel fıtığı ve bel ağrısı kullanımında ağrıları azaltan etkileri vardır. Vücudu şekilli bir şekilde gözükmesine sebep olmaktadır.

Doğumdan Sonra Korse Takmanın Faydaları Nelerdir?

Tercih edilen korseden fayda sağlamak için amacına uygun kullanım ve kaliteli korse tercih etmeye dikkat edilmelidir. Bölgesel fazlalıkları etkili şekilde kapatmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Emzirme döneminden dolayı diyet yapamayan anneler için kısa sürede olsa zayıf gözükmek ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için korse kullanılabilmektedir. Hamilelik sonrasında karın bölgesinin toparlanması ve kilolardan kurtulmak için oldukça etkili olmaktadır. Korse kullanımının yanında yürüyüş ve egzersiz programı ile zayıflama süreci desteklenmelidir.

Doğumdan Sonra Korse Takmak Zararlı mı?

Vücudu iyice saran ve kişinin hareketini kısıtlayan korseler, uzun süre kullanıma uygun olmamaktadır. Doğumdan sonra korse kullanımı bel sağlığı için oldukça zararlıdır. Uzun süre korse kullanımı bel bölgesindeki kaslarda güçsüzlüğe neden olabilmektedir. Bu sebeple etkileri göz ardı edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Korse kullanımı gerekliyse günde birkaç saatten fazla kullanılmamalıdır. Gece yatarken mutlaka çıkarılmalıdır. Estetik açıdan kendine önem veren kadınlar özellikle doğum sonrasında korse tercih etmektedir. Fakat uzmanlar korse kullanımının zararlarına dikkat çekmektedir. Korsenin terletici özelliği bulunmaktadır. Fazla terlemeden dolayı bu bölgede mantar oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca günlük hayatta terleyerek, terin üzerinde soğuması ile kişi daha çabuk hastalanabilmektedir. Bunun yanı sıra vücudu aşırı saran korseler mide rahatsızlığı ve nefes almada zorluk gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Uzun süre boyunca korse kullanılması bölgedeki kan akışını durdurması ve bel sorunlarına sebep olması gibi sorunlara sebep olur.

Yorumlar
Behiye seven 27 Ekim 2017 - 15:29:13 1 ay sonra doğum yapacağım ben korse kullanırım sonrasında diye düşünüyordum ama zarar verir mi ne zamandan sonra kullanmam gerekiyor? Korse günde kaç saat kullanılmalı?cevapla
Çiğdem Altınok 10 Eylül 2018 - 11:40:48 Doğumdan sonra korse ne zaman takılmalı ne zaman giyilmeli? Kimisi korse takmak zararlı diyor kimisi ise değil diyor. Ben doğum yapalı 6 ay oldu. Artık kullanmak istiyorum ama emin olamıyorum. Sezaryen doğum yaptım ama dikişlerim çoktan geçti.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: