Sağlık 13 Ağustos 2021 - 15:33:00

Dondurma Nasıl Yapılır? Evde Dondurma Yapımı, Malzemeleri ve Tarifi

Dondurma Nasıl Yapılır? Evde Dondurma Yapımı, Malzemeleri ve Tarifi

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurma evde bulunan çeşitli malzemeler ile yapılan tatlı bir tariftir.

Dondurma Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Raf sürecinin uzun omasın için dondurmaların çoğunun içine çeşitli kimyasallar eklenmektedir. Paketlenmiş olan bu dondurmaların son derece sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunun içinde früktoz ve glikoz şurubu vardır. Bunların haricinde eskiden pastanelerde satılan açık dondurmaların daha sağlıklı olduğu söylemek mümkündür. Fakat hem maddi hem de çeşitli nedenlerden dolayı bu dondurmaları almak her zaman kolay olmayabilir. Dolayısı ile bu duruma evde hazırlanan basit tarifler ile çözüm bulmak mümkündür.

İyi Dondurma Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İyi bir dondurma yapmak için süt gerekir. Sütün taze, kaliteli ve organik olması sonucun kötü veya iyi olmasını belirler. Kaliteli süt, başarılı bir sonuç elde etmenin baş şartıdır. Sütün soğuk olmaması, bunun yerine dinlenmiş ve ılık olması gerekir. Kişi isterse keçi ya da manda sütü kullanabilir. Bu sütler kıvamın daha güzel olmasını sağlar. Laktoza alerjisi olan kişilerin Hindistan cevizi sütünü kullanmaları tavsiye edilir. Organik sütü olmayan kişi pastörize süt kullanmak isteyebilir. Bu durumda süt ve süt kreması kullanılmalıdır.

Dondurma Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Dondurma yaparken doğal salep kullanılması tavsiye edilir. Satışa sunulan çoğu salebin içinde nişasta olabilir. Dondurmaya kıvam veren malzeme salebin doğal olmasıdır. Doğal salep almak için aktara başvurabilirsiniz. Dondurmanın içine eklenecek olan fıstık, meyve, çikolata, fındık ve benzeri besinlerin taze olması gerekir. Taze olmayan her malzeme dondurmanın tadını kötüleştirir. Karıştırma işlemi çok önemlidir. Sürekli olarak karıştırılması gereken dondurmanın her defasında yeniden buzluğa koyulması ve karıştırılması gereklidir. Dört ila beş saat aralığında dolapta kalacak olan dondurma bu süreç içinde koyu bir kıvama ulaşır.

Evde Dondurma Yapımı ve Tarifi Nedir?

İki litre tam yağlı süt, iki buçuk su bardağı toz şeker, bir paket vanilya, iki tatlı kaşığı salep gerekir. Tercihe göre badem, fıstık, meyve aroması gibi malzemeler ilave edilebilir. İlk olarak iki kaşık toz şekerle salep ve vanilya karıştırılmalıdır. 1 bardak sütün içine ilave edilen bu karışımdaki tozlar çözdürülerek bir köşeye alınır. Kalan süt ise tencereye alınarak kaynatılır. Kaynatılan sütün içine toz şeker ilave edilmelidir. Sonrasında köşede tutulan karışım yavaş bir şekilde karıştırılır ve ilave edilir. Süt de kısık ateşin üzerinde otuz ila otuz beş dakika pişirilmelidir. Karıştırma esnasında savurmak önem teşkil eder. Süt ocaktan alındıktan sonra beş dakika ara ile devamlı olarak karıştırılmalıdır. Süt ılıdığı zaman tencerenin ağzı kapatılır ve buzluğa atılmalıdır. Dondurucuda olan dondurma ise bir ila iki saat arayla çıkartılarak çırpılmalıdır. Mikserle çırpılması kişinin işini kolaylaştırır. Katılaşan dondurma tahta kaşık yardımıyla dövülür ve karıştırılır. Evde dondurma yapmak sağlıklı olduğu için hazırlanan dondurmanın tüketilmesi önerilmektedir.

  • dondurma
  • evde dondurma yapmak
  • dondurma nasıl yapılır
Yorumlar
Cansu Ahmetoğlu Dondurma çeşitleri nelerdir? Evde yapılan dondurmaların kalorileri çok yüksek mi? Diyetteyken ev yapımı olanlardan yesek kiloya neden olur mu acaba? Yazın genelde serinlemek için çok tüketirdim. Şimdi diyette olduğum için yiyemiyorum. cevapla
yorum yaz
Oruçta Diyet Nasıl Yapılır? Listesi ve Menüsü Nasıl Olur?