Dudak neden şişer? Dudak şişmesine ne iyi gelir?
Sağlık

Dudak Neden Şişer? Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir?

08 Ağustos 2018 - 20:09:58

Dudaklar, yüzün en önemli kısımlarından birisi olurken görünüşte de çok büyük etkiler yaratıyor. Bu sebeple de dudak şişmesi sorunu yaşayan kişiler en kısa sürede bunu ortadan kaldırmak için çaba sarf etmeye başlıyorlar.

Dudak Neden Şişer? Neyin Belirtisidir?

İnsanlarda dudak şişmesi problemi birçok farklı sebepten dolayı gerçekleşebilmektedir. Bu sebepler bazen çevresel etmenler olurken bazen de hastalıklar olabilmektedir. Nedeni iyi bir şekilde belirlenmesi kişilerin ona uygun bir tedavi çeşidine yönelmesi için oldukça önemli olacaktır. Çevresel etmenlerde sıcak ya da soğuk havaya çok uzun süre maruz kalmak çok etkilidir. Yapısı gereğince dudaklar çevresel etmenlerden üst düzeyde etkileneceğinden şişmeler yaşanmaktadır. Buna ek olarak dudağa herhangi bir darbe almak ya da böcek ısırması da şişmeye sebep olmaktadır. Bazı ilaçların yan etkileri arasında da bu olumsuz durum yer alabilir.

Dudak Şişmesine Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

Dudaklarda yaşanan şişliğe sebep olan en önemli hastalıkların başında alerjik reaksiyonlar gelir. Eğer kişilerin herhangi bir besine alerjisi varsa bu besini tüketmeleri durumunda dudaklarında şişmeler meydana gelebilmektedir. Bazı kişilerde tek bir parça almak dahi bu etkiyi yaratırken bazılarında besini yüksek miktarda tüketmek ancak bu sonucu ortaya çıkaracaktır. Bunun yanında enfeksiyonlar da dudaklarda şişmeye sebep olabilmektedir. Dudağın ya da ağzın iç kısmının farklı sebeplerden dolayı enfeksiyon kapması dudakta şişme sorununu ortaya çıkarmaktadır. Son olarak vitamin eksikliği dudaklarda şişmeye sebep olan hastalıklar arasında gösterilmektedir. Özellikle B vitamini eksikliğinde sıklıkla görülebilmektedir.

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Dudaklarda yaşanan şişliğe neyin iyi geldiğini merak eden kişilerin ilk olarak sebebini iyi analiz etmesi gerekir. Eğer kişiler böcek sokması, darbe ya da alerjik reaksiyonlar sebebiyle bu sorunu yaşıyorlarsa bölgeye buz uygulaması yapmak istenen sonucu verecektir. Ancak soğuktan dolayı dudaklarda şişme varsa üzerine buz uygulanması sorunu daha büyütebilir. Bu durumda dudağın ısıtılması ve sıcak tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer enfeksiyonlar sebebiyle dudakta şişme varsa doktora gidilmesi gerekir. Doktorlar genel olarak bu konuda yaptıkları gözlemler sonrasında hastalarına antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

Dudak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dudaklarında şişme olan kişiler, ilk olarak hastanelerin acil kısmına giderek küçük bir müdahale ile sorundan kurtulabilirler. Ancak eğer sürekli olarak tekrarlayan bir durumda kişilerin hastanelerde cildiye bölümüne gözükmesi gerekecektir. Bu konuda uzman olan doktorlar, dudakları inceledikten sonra ne sebeple şişmelerin yaşandığını belirlerler. Bunun için kişilerin belirli testler yaptırması gerekebilirken doktorlar kişisel gözlemleri ile de kararlarını verebilirler. Sonrasında hemen tedavi aşamasına geçilirken genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar kısa sürede sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Dudaklarda şişme sorununda hastaların sakin kalmaları ve doğal uygulamalar ile sorunu ortadan kaldırmak için çaba sarf etmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Aysel Akyüz 08 Ağustos 2018 - 20:19:58 Dudak şişmesine hangi bölüm bakar nasıl geçer? Neyin belirtisidir? Sabah uyandığımda dudağım şişmişti ve kaşınıyordu. Uçuk mu çıkacak acaba dedim ama öyle birşey de yoktu. Sivrisinek ısırmış olabilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: