Sağlık 15 Haziran 2021 - 21:12:30

Dutun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Dutun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Meyveler sayılırken dut genel olarak arka planda kalsa da birçok kişinin severek tükettiği ve oldukça faydalı bir meyvedir.

Dut Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılabilen, Nisan ve Mayıs aylarında tüketime hazır hale gelen dut, lezzet açısından son derece tatmin edici meyvelerden birisi olarak gösterilebilir. Türkiye'de çok yüksek miktarda yetişen dut, bunun yanında Güney Amerika ülkelerinin çoğunda da yetişmektedir. Mevsiminde tüketilmesi en doğru tercih olurken insanlar için son derece faydalı olan ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. Farklı çeşitleri bulunan dutun çeşitlerinde yaşanan değişiklik renklerini de etkilemektedir. Beyaz ya da siyaha yakın renk renklerde bulunabilen dutun her çeşidi rahatlıkla tüketilebilmektedir. İçerisinde farklı vitamin ve mineraller barındırırken bazı hastalıkların ortadan kaldırılmasında önemli bir yardımcı olabilmektedir.

Dutun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Dutun ilk olarak hedef aldığı nokta sindirim sistemidir. Birçok kişinin sindirim sistemlerinde yaşanan kabızlık ya da şişkinlik gibi problemlerin çözümünde rahatlıkla dut tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra turunçgillerin ardından en önemli C vitamini deposu meyvelerden birisidir. Bu özelliği sebebiyle kış aylarında insanlara sıklıkla sorun yaşatan nezle ya da grip gibi rahatsızlıklara karşı son derece doğru bir tercih olmaktadır. Şeker hastası olan kişiler bazı meyveleri tüketirken dikkatli olması gerekirken dut bunlardan birisi değildir. Bunun aksine kişilerin şeker oranını dengeleyen bir etkisi bulunur. Bu sebeple de şeker hastaları da rahatlıkla kullanabilmektedir.

Dutun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Dutun zararları bulunur ancak bu zararların ortaya çıkması oldukça zordur. Bunun için kişilerin dutu çok yüksek miktarlarda tüketmesi gerekir. Bu aşamada ilk olarak kan şekeri üzerindeki etkileri insanların ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabilmektedir. Çok fazla tüketildiğinde kan şekerinin çok fazla düşmesine sebep olabilir. Bu durumda gözlerde kararma ya da baygınlık gibi sorunlar ortaya çıkar. Bunun yanı sıra çok fazla tüketiminde sindirim sistemi de bundan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Eğer kişiler çok fazla tüketirlerse ishal gibi problemler ile karşılaşmaları oldukça muhtemeldir.

Dutun Kalorisi Ne Kadar?

Diyet dönemlerinde meyve tüketmeye önem veren kişiler, ilkbahar ayları geldiğinde dut tüketimini yapıp yapamayacaklarına da karar verirler. Bunun için bakacakları ilk adres kalori değerleridir. Bu aşamada yarım tabak kadar dut tüketimi ile kişiler 44 kalori alırlar. Çok yüksek bir değer olarak gösterilmese de miktarın artması ile birlikte değer tehlikeli düzeylere kayabilir. Yarım su bardağı ya da bir çay bardağı tüketimde de alınacak olan kalori değeri 44 kalori olacaktır. Genel olarak ara öğünlerde tercih edilen dutun bu miktarda tüketimi yeterli olacaktır. Günlük alınan kalori miktarına göre biraz daha arttırılması da mümkündür. Ağaçlardan kolayca toplanabilen, son derece lezzetli ve faydalı bir meyve olan dutun sürekli olarak insanların hayatında olması ve kendi mevsiminde düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir

  • dut
  • dutun faydaları
  • dutun zararları
  • dutun kalorisi
Yorumlar
Yeşim Üstündağ Dut reçelinin yapılışı nasıl olur? Dut yarağının faydaları nelerdir? Her açıdan çok sağlıklı ve faydalı bir meyve olduğunu duymuştum. Reçelini yapmak istiyorum. Yapraklarını kaynatıp içerek kullanabilir miyiz? Pekmezinin tarifi nedir? cevapla
yorum yaz
Diyetisyen Nedir? Nasıl Olunur?