Sağlık 29 Kasım 2021 - 12:33:00

Ebegümeci Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır? Faydası ve Zararları

Ebegümeci Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır? Faydası ve Zararları

İnsan sağlığı için çok önemli olan ebegümeci çayı pek çok kişi tarafından tercih edilen ve tüketilen bir bitki çayıdır.

Ebegümeci Nedir? Nasıl Olur?

Ebegümeci malvaceae familyasındandır. Ebegümecinin yetiştiği yerler deniz kenarı, nehir kenarı, bataklık ve rutubet içeren alanlarda yetiştiği ifade edilebilir. Bu bitkinin yetiştiği yerler özellikle Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'dır. Doğal bir şekilde yetişen ebegümeci Türkiye'nin çeşitli alanlarında da yetişen bir bitki olarak karşımıza çıkar. Doğal olarak büyüyen ebegümeci ailesinin içerisinde tahmini olarak bin farklı çeşidin olduğu söylenmektedir. Bu bitkilerin çoğu çeşitli iklim koşullarında yetişir. Ebegümeci familyasının içinde olan bitkiler kakao ve kola fındığıdır. Ebegümecinin en belirgin özelliği sindirim sistemini dengelemesi, rahat bir hale getirmesi ve cildi yumuşatmasıdır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Ebegümeci çayı tarifi herkesin yapabileceği oldukça basit bir çaydır. Bu çayın hazırlanabilmesi için taze ebegümeci bitkisi hazırlanır. İlk olarak yapılması gereken işlem çeyrek litre suyun kaynatılmasıdır. Kaynamış olan suyun içine iki ila dört çay kaşığı kadar kurumuş ebegümeci bitkisi ilave edilir. Ebegümeci çayı bu işlemlerden sonra on dakika demlendirilir. Demlendirilen çayı soğuk veya sıcak tercihe göre tüketebilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ebegümeci boğaz kuruluğu gibi sorunlara iyi gelen bitkilerden biridir. Ebegümeci çayı faydaları çok çeşitli olarak sıralanabilir.
 • Kış aylarında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan kuru öksürüğün doğal ilacı ebegümecidir. Öksürük problemi yaşayan kişiler bu çayı düzenli bir şekilde tüketmelidirler.
 • Özellikle ülser ve gastrit problemi yaşayan kişilerin tükettiği ebegümeci çoğu hastalık için faydalıdır.
 • Cilt kuruluğuna iyi gelerek cildi nemlendirir ve cildin yumuşak olmasını sağlar.
 • Stres ve gerginliği alarak kişileri yatıştırır.
 • Ebegümeci sindirim sürecini ciddi bir şekilde hızlandırmaktadır. Dolayısı ile hazımsızlık sorunu yaşayan bireyler ebegümeci çayı tüketebilirler.
 • Bu bitki çayının faydaları arasında mide ağrılarının hafiflemesi bulunmaktadır.
Ebegümeci Çayı Ne İşe Yarar?

Ebegümeci kökü, bu bitkinin çiçeği ve yaprağı birçok hastalığın doğal tedavi edicisi olarak tanımlanabilir. Ebegümeci bitkisinin suyu, cildi canlandırdığı için bu bitkinin suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ebegümeci bitkisinin içinde glukuronik asit, ramnoz, galakturonik ve galaktoz bulunur. Bunlar kişinin yaşadığı kabızlık, hazımsızlık ve gaz problemlerini çok kısa bir süre içinde ortadan kaldırmaktadır. Diş eti problemleri gibi önemli durumlar için de tüketilmesi tavsiye edilir. Bu çay solunum yolu için de sıklıkla kullanılan bitkiler arasında yer alır. Bunun yanı sıra gastrointestinal rahatsızlıklara faydası olan bu bitki çayı soğuk veya sıcak bir içecek olarak tüketilebilir. Kişi çayın tarifi hakkında detaylı bilgi sahibi olarak bu çayı düzenli bir şekilde tüketebilir.

Ebegümeci Çayının Zararları Nelerdir?

Ebegümeci çayı zararları faydalarından çok değildir. Düzenli ve önerildiği şekilde kullanıldığı taktirde herhangi bir yan etki göstermemektedir. Hamile kadınların ve emziren annelerin doktora danışarak kullanması gerekmektedir. Fazla kullanıldığı taktirde her bitki çayı bu çayın da yan etkileri olabilir.

 • ebegümeci çayı
 • ebegümeci çayı tarifi
 • ebegümeci çayı nasıl hazırlanır
 • ebegümeci çayı faydaları
 • ebegümeci çayı zararları
Yorumlar
Mehveş okur Ebegümeci çayı zayıflatırmı? Bazı kişiler bu çayla zayıfladıklarını belirtiyorlar. Ben direkt olarak etki değil de yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bu çayı içerek zayıflayanlar var mı? Nasıl kullanmak gerekiyor? Günde kaç defa içilmeli? cevapla
Özge öztürk Ebegümeci yaprağı ne işe yarar? Yaprağın faydaları ve zararları nelerdir? Çayı yapraklarından mı yapılıyor acaba nasıl yapılır? Kilo vermek için kullananlar varmış bitki çayı olduğu için ve doğal etki edebileceğinden dolayı ben de denemek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Genital Bölgede Kaşıntı, Şişlik, Kabarma, Mantar Neden Olur?