Ekinezya çayı nasıl hazırlanır? Faydaları, fiyatı, tarifi, yan etkileri
Sağlık

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları, Fiyatı, Tarifi, Yan Etkileri

29 Kasım 2017 - 15:23:11

Ekinezya çayı nasıl hazırlanır, faydaları, fiyatı, tarifi, yan etkileri gibi konular hakkında bilgi veren yazımızda bu bitki çayı hakkında geniş bilgilere edinebilirsiniz.

Ekineyaz Çayı Ne İşe Yarar?

Kış aylarında en çok içilen içecekler arasında bitkisel çaylar yer alır. Bitkisel çayların çoğu çeşitli hastalıkları önler veya bu hastalıkların hızlı bir süreçte geçmesini sağlar. Önemli olan bu çayı bilinçsiz bir şekilde tüketmemek. Çay dengeli ve düzenli bir şekilde içildiği taktirde faydalarını kısa zamanda görmek mümkündür. Bu çayın özelliği her yörede farklı olarak anılmasıdır. Soğuk aylarda bu bitki çayının tüketilmesi tavsiye edilir. Kış aylarında hastalığa yakalanmak diğer aylara göre daha kolaydır. Havanın soğuk olması sebebi ile nezle, grip ve soğuk algınlığına yakalanmak kolay hale gelir. Vücut bir süre içerisinde direncini kaybeder. Tekrardan vücut direncini kazanmak için de içilebilir.

Ekinezya Çayı Faydaları ve Yan Etkileri

Ekinezya çayı faydaları arasında antiseptik etkisinin yüksek olması vardır. Bu çay boğaz şişkinliğine iyi gelir. Kas veya eklem ağrısı yaşayan kişilerin bu çayı tüketerek bu ağrıların azalması sağlanabilir. Son yıllarda birçok kişinin yaşadığı kanser hastalığı üzerinde etkilidir. Kanser hastalığına karşı koruyucu bir etkisi bulunur. Basur tedavisinde kullanılan bitkilerden biridir. Ateş yükselmesi karşılığında ateşi düşürür. Çeşitli iltihapları temizleme özelliği vardır. Nezle, grip ve migren ağrılarına iyi gelen bir gücü bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli çaylar arasında yer almaktadır. Bunların yanında idrar yolu enfeksiyonu yaşayan insanlar bu çayı tüketebilir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır? Fiyatı Nedir?

Bu çayın en bilindik özelliklerinden biri yapraklarından ve kök kısmından çay demlenebilmesidir. Kurutulmuş ekinezya kökü satın alarak bu çayı hazırlayabilirsiniz. Ekinezya çayı fiyatı satışa sunulduğu mecraya göre değişkenlik gösterir. Fiyatı hakkında bilgi almak için internet sitelerine veya eczanelere sorabilirsiniz.Ekinezya kökünün tadı acılık verebilir ve sağlık açısından faydalıdır. Acı tadı sevmeyen bireyler çaya bal ilave ederek tadı daha hoş bir hale getirebilirler. Kökün tadını beğenmeyen kişiler yapraklarını kullanabilir.

Ekinezya Çayı Tarifi Nedir?

Ekinezya çayı tarifi yeterince basit olduğu için hızlı bir şekilde hazırlanır. Öncelikle sıcak su hazırlanır. (Bir kişi için bir bardak yeterlidir) Suyun içine bir ila iki çay kaşığı kurumuş ekinezya atılır. Sıcak suyun içinde bulunan ekinezya beş ya da on dakika demlendirilmelidir. Demlendikten sonra sıcak bir şekilde tüketilir. Bu çayı gereğinden fazla içmek yan etkilere neden olabilir. Gün içinde en fazla üç bardak tüketilmelidir. Ayrıca çay on gün aralıksız bir şekilde içilirse on beş gün çayın içilmesine ara verilmelidir. Bu çayın tarifi kolay olduğu için düzenli olarak bu çayı tüketebilirsiniz. Ekinezya çayı yan etkileri düzenli ve yeterli kullanımda oluşmamaktadır. Herhangi bir yan etki yaşanmaması için uzman hekime danışmak önemle tavsiye edilir. Kişi genel kontrollerini yaptırarak bu çayı hekim kontrolünde içebilir.

Yorumlar
Mukaddes Orak 29 Kasım 2017 - 15:33:11 Ekinezya çayı nasıl kullanılır? Yorumları okuduğumda sinüzit için etkili olduğunu belirtmişler ve faha birçok faydası olduğu üzerinde durulmuş. Ben daha önce hiç içmedim ama bitki çaylarını çok sevdiğim için bir içmeyi düşünüyorum.cevapla
Füsun Zeybek 29 Kasım 2017 - 16:11:30 Ekinezya nasıl tüketilmeli? Çayı nasıl yapılır? Hem faydalı hem de kalori açısından da düşük olduğu için içmek istiyorum. Daha önce içtiğim bir çay değil o yüzden etkilerini merak ediyorum. Deneyenler faydalarını gördüklerini belirtiyorlar ama emin olamadım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: