Ekmek zayıflatırmı? Kilo aldırır mı?
Sağlık

Ekmek Zayıflatırmı? Kilo Aldırır mı?

31 Ekim 2017 - 09:23:58

Ekmeğin insan vücudu üzerindeki etkisi çok uzun bir süredir tartışılıyor. Ekmek zayıflatırmı? Kilo aldırır mı? tartışmaları genel olarak ekmeğin insanların vazgeçilmez besinleri arasında ilk sırada yer alması sebebiyle oluşuyor.

Ekmek Tüketimi ve Sağlık

Ülkemizin kültüründe kahvaltılar çok kapsamlı yapılırken ekmekler de bu öğünün ana elemanlarıdır. Araştırmalar insanların çok iyi bir kahvaltı yapmasının faydalı olduğunu ortaya koyuyor olsa da karbonhidrattan uzak durularak proteine yönelmenin gerçekleştiği bir kahvaltı öneriliyor. Bu durumda da ekmekler yavaş yavaş öğünlerin içerisinden çıkarılmaya başlıyor.

Ekmek Kilo Yapar mı?

Diyetlerde ekmeğin yer almaması kişilerin ekmek kilo aldırır mı sorusunu akıllara getiriyor. Yapılan araştırmalarda direkt olarak tüketilen ekmeğin çok fazla kilo aldırmadığı ancak belirli bir düzeyde kalınması gerektiği belirtilmektedir. Araştırmalar bir dilim ekmeğin 70 kalori olduğunu göstermektedir. Oldukça küçük bir miktarda için kalori miktarı son derece yüksektir. Buna ek olarak bir dilim ekmeğe yağ sürülmesi ya da herhangi bir yemeğe banılması durumunda bu kalori miktarı 300 seviyesine çıkabilir. Bu durum yanlış bir ekmek kullanımıdır ve böyle olduğunda kilo almak içten bile değildir.

Ekmek Yemek Kilo Verdirir mi?

Ekmek tüketimini hayatlarından tamamen çıkarmadan kilo verebilen kişiler de bulunur. Bu durum da ekmek zayıflatırmı sorusunun sorulmasına sebep olur. Ancak bu durumda yenilen küçük miktardaki ekmeğin kalorisini sporla yakılması söz konusu olmaktadır. Özellikle ekmeğe çok bağımlı olan kişilerin rahatlıkla kopabilmesi için ilk dönemlerde küçük miktarlarda ekmek tüketimine izin verilir. Belirli bir süre sonra kişiler tamamen protein ile beslenecektir.

Yemeklerde Hangi Ekmek Yenmeli?

Sürekli gündemde olan ekmek kilo aldırır mı tartışmalarında ortaya atılan iddialar genel olarak ekmeğin türü üzerinden oluyor. Birçok kaynakta beyaz ekmek yerine tercih edilen esmer ekmeklerin çok daha faydalı olduğunu ve insanların kilo almasını engellediğini belirtiyor. Bu aşamada kepek ekmeği kullanımın beyaz ekmeğe göre daha faydalı olduğu konusu son derece doğru olurken buna ek olarak insanların sindirim sistemlerine de katkı sağlamaktadır. Bu aşamada tüketilen yemekler daha rahat sindirilirken kalori alımı minimum düzeye inecektir.

Ekmek Yemenin Faydaları ve Zararları

Ekmek tüketimini kesen kişiler bunun faydalarını rahatlıkla görebilirler. Ancak bu aşamada ekmek tüketiminin kesilmesinin zararları da konuşulabilmektedir. Bu aşama kişilerin gerekli enerjiyi elde edememesi en önemli zararlarından birisi olacaktır. Ancak bunu desteklemek adına bolca protein içerikli besinler tüketilebilmektedir. Bu şekilde vücut gerekli ihtiyacı proteinden karşılamaktadır. Ekmek zayıflatırmı sorusunun cevabı olumsuz olduğundan kişilerin bu adımı atmaları çok önemli olacaktır. Kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmaya başlayacak olan kişiler bu aşamada spor da yaparlarsa çok daha etkili ve bölgesel bir biçimde kilolarını vereceklerdir. Yüksek tempoda spor yapan kişiler düşük miktarda ekmek tüketimi gerçekleştirebilirler. Bu tüketimi enerji harcayarak yakma şansları olan kişilerin bu harcamalarından dolayı kilo almayacaklardır.

Yorumlar
Menekşe Çatal 31 Ekim 2017 - 09:33:58 Ekmek yememek zayıflatır mı? Ekmek kiloya neden olur mu? Yaklaşık 1 haftadır ekmek yemedne besleniyorum ve sanki biraz işe yaradı gibi geliyor. Kilo vermek istiyorum ve bunu doğal yapmak istiyorum. Ekmek yemeyi bırakmak kilo verdirir diyorlar ama sanırım.cevapla
sinem çevik 06 Nisan 2018 - 11:34:16 öğünlerde ekmek yemezseniz kesinlikle 1 ayda en az 2-3 kilo verirsiniz. Kendimden biliyorum kahvaltı ve öğlen 1-2 dilim yiyebilirsiniz ama akşam yemeğinde kesinlikle ekmek yemeyin hemen kilo vermeye başlarsınız. Eğer her gün et yemiyorsanız kilo vereceğinize garanti verebilirim cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: