Sağlık

Eldeki Soğan Kokusunu Ne Giderir?

19 Ekim 2018 - 09:52:01
Eldeki soğan kokusunu ne giderir?

Soğan doğradığınızda ellerinizde meydana gelen kokunun geçmesi bazı uzun sürmektedir. Eldeki soğan kokusunu geçirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Soğan yemeklerin vazgeçilmez unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak tüm yemeklere doğranır ve yemeğe güzel bir tat verir. Soğan doğrandığı zaman ister istemez elde bir koku meydana gelir. Eldeki soğan kokusunun geçmesi için uygulanan bazı yöntemler vardır. ellerinizi yıkadığınız zaman bu kokular çıkmayabilir. Fakat bazı ipuçları sayesinde kötü kokulara son verebilirsiniz. Tuz soğan kokusunun elden çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bir su yardımıyla tuzu macun kıvamına getirerek ellerinize sürünüz. Sonrasında durulayınız. Bu işlem ellerinizin yumuşamasını ve soğan kokusunun çıkmasını sağlamaktadır. Fakat sonrasında kurutucu bir etkinin olmaması için krem sürmeniz gerekmektedir.

Soğan Kokusu Elden Nasıl Gider?

Soğan kokusunun elde çıkması için uygulanan bazı kolay ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Soğan soyduktan sonra ellerinizi domatesli suyun içerisine sokup bekletiniz. Bu işlem sonrasında ellerinizi sabunlu su ile yıkayınız. Eldeki soğan kokusu bu basit uygulama sonrasında tamamen çıkacaktır. Bıçaktaki kokunun gitmesi için ise soğanı soyduktan sonra 1 adet havuç soymanız yeterli olacaktır. Havuç bıçakta meydana gelen kokunun gitmesini sağlamaktadır.

Soğan Kokusunu Gidermek İçin Ele Ne Sürülür?

Eldeki soğan kokusunu gidermek için ellerinizi paslanmaz bir çeliğe sürmeniz etkili olacaktır. Bu çelik lavabo olabileceği gibi aynı zamanda bir musluk ya da kaşık da olabilir. Ellerinizi bu tarz bir materyale sürdüğünüzde kokunun kısa bir süre içerisinde kaybolacağını görebilirsiniz. Bunun nedeni ise soğanın içerisinde bulunan sülfürün metalle etkileşime geçtiği zaman etkisin bir hal almasıdır. Bu nedenden dolayı ellerinizi paslanmaz bir çeliğe sürterek yıkamanız kötü kokunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu oldukça basit bir işlemdir ve herhangi bir çaba gerektirmez. Aynı zamanda kısa sürede kokunun gitmesini de sağlar.

Limon Eldeki Soğan Kokusunu Giderir mi?

Limon, soğan kokusunun elden çıkmasını sağlayan doğal yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça basit bir yöntem olduğu için kullanılması da çok kolaydır. Yapmanız gereken bir kasenin içerisine 1 adet limonu sıkmanız ve ardından ellerinizi bu limon suyunun içerisinde yaklaşık olarak 3 dakika bekletmenizdir. Bu işlem sonrasında ellerinizi suyla yıkayınız. Ellerinizi yıkadıktan sonra soğan kokusunun tamamen geçtiğini fark edebilirsiniz. Limon suyu ağızdaki soğan kokusu için de etkili olabilmektedir. Taze sıkılmış olan limon suyunu içmek bu kötü kokunun ağızdan gitmesini sağlar. Fakat tansiyon rahatsızlığınız varsa bu konuda dikkatli olunuz.

Soğan Kokusu Nasıl Çıkar?

Soğan kokusu çoğu zaman ele, bıçağa ve mutfağa sinmektedir. Yemek yaparken bu koku çok fark edilmese bile sonrasında mutlaka ortaya çıkmaktadır. Özellikle eldeki ve bıçaktaki soğan kokusu kolay fark edilir. Koku bıçağa sindiğinde sonrasında kullanıldığı her şeye bu kokuyu bırakır. Bu kokulardan kurtulmak için birtakım doğal yöntemlerin uygulanması oldukça etkili olmaktadır. Bunn yanı sıra soğan kokusu ağızda oluştuğunda da birtakım kötü etkiler meydana gelebilir. Ağızda oluşan soğan kokusunu gidermek için de karanfil kullanabilirsiniz. Ayrıca naneli sakız da bu konuda etki göstermektedir.

Yorumlar
Handan Özen 19 Ekim 2018 - 10:02:01 Özellikle yemek yaparken siniyor ve sonrasında fark ediyorum. Eldeki soğan kokusu gerçekten hoş bir şey değil. Buradaki yöntemleri uygulayarak geçirebiliyorsak çok kolay birşeymiş aslında. Soğan kokusu bu yöntemlerle ne kadar sürede geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: