Sağlık

Emzirirken Kilo Vermenin Yolları

04 Haziran 2018 - 12:11:50
Emzirirken kilo vermenin yolları

Doğum döneminde kilo alan kadınların zayıflamak için emzirirken kilo verme yolları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Emziren Anneler Nasıl Kilo Verir?

Emzirme dönemindeki kadın ve bebeklerin özel bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bu dönem içerisinde sağlıklı yollardan kilo kaybetmek mümkündür. Tüm besin gruplarının dengeli bir biçimde tüketilmesi önerilir. Kahvaltı öğünü için süt, peynir, protein açısından önemli bir yere sahip olan ve kişiyi uzun süre tok tutan yumurta tüketilebilir. Ara öğünlerde ise yulaf ezmesi ve yoğurt tüketilebilir. Kilo vermek için su içmek çok faydalıdır. Su hem kilo vermeyi sağlar hem de anne sütünü arttırır. Günlük en az iki litre su içilmelidir. Su sayesinde metabolizma hızı artmakta ve toksinler, ödem vücuttan atılmaktadır. Su içmeyi unutan kişiler ise görülen bir yere not yapıştırabilir veya sürahi göz önünde bir yere koyulabilir.

Tahinli Süt Kilo Verdirir mi?

Tahinli süt içerek kilo kaybetmek mümkündür. Ölçülü olarak ve doğru besinle tüketilen tahin zayıflamayı destekler. Günlük 1 bardak süt ile tahin karışımı içilebilir. Tahinde bulunan protein kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Kalsiyum oranı fazla olan tahinin diğer özelliği ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Süt ve tahin karışımının hazırlanması için 1 su bardağı sütün içine 1 tatlı kaşığı tahin ilave edilmektedir. Tahmini olarak yüz kalori olan bu karışım ara öğün olarak tüketilebilir. Emzirme dönemi içinde annenin acıktığında tahin karışımlı sütü içmesi oldukça faydalı sonuçlar getirir.

Emzirirken Kilo Vermenin Püf Noktaları

Emziren anneler gün içinde tahmini olarak yedi yüz kalori yakmaktadır Dolayısı ile anne sık bir şekilde acıkmaktadır. Kahvaltı öğününde yulaf, peynir ve yumurta tüketilebilir. Gün içinde üç defa ara öğün yapılması açlık krizleri yaşamamak açısından önem taşır. Günlük iki ila iki buçuk litre su içilmelidir. Kırmızı et, beyaz et, balık, tavuk dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Mevsim meyvesi veya bir avuç kuruyemiş tüketilebilir. Tok tutmayı sağlayan bulgur pilavı da ana öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer alır.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Sürekli yatıp oturmak sağlıklı bir süreç olmadığı için fırsat buldukça hareket etmek gerekir. Gün içinde hafif tempolu olacak şekilde yürümek, evin içinde dolaşmak, hafif dans etmek kilo vermek için faydalı yöntemlerdir. Fiziksel aktivitelerin yapılması hem metabolizmayı hem de yağ yakımını hızlandırmaktadır. Emzirme sürecinde fiziksel aktivitelerin yanı sıra bitkisel çaylardan da yardım alınabilir. Şekersiz tüketilen yeşil çay kilo vermeyi hızlandırır. Yeşil çay ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımına katkı sağladığı ifade edilmiştir. Yeşil çayın antioksidan oranı yüksektir, bu yüzden ciddi hastalıkların vücutta meydana gelmesini engelleyerek insan sağlığını koruma özelliğine sahiptir. Emzirirken kilo verme yolları arasında öğün atlamamak vardır. Öğün atlamak hızlı acıkmayı ve fazla yemeyi beraberinde getirdiği için düzenli beslenmek ve uyumak zayıflamak için önemlidir.

Yorumlar
Bahar Aksoy 04 Haziran 2018 - 12:21:50 Emziren bir anneyim ve bebeğim 4 aylık oldu. 4 aydır diyet yapmadım gün içerisinde çok su içiyorum ama bu zayıflamama çok yardımcı olmuyor. Bu dönemde hem kilo almamak hem de kilolardan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: