En iyi diyet listesi nedir? Çeşitleri nelerdir?
Diyet

En İyi Diyet Listesi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

19 Şubat 2018 - 05:05:06

İdeal kilonun belirlenmesi ile zayıflama hedefine ulaşmak için kişinin uyguladığı beslenme programına diyet listesi denir.

En İyi Diyet Listesi Nedir?

Katı kuralların olduğu ve yüksek kalorili besinlerin tüketilmediği beslenme programına denir. İnsanın tükettiği tüm gıdaların kapsamı diyettir. Günlük binlerce kalori tüketilse veyahut da minimum düzeyde kalori alınsa dahi tüketilen her şey diyeti kapsamaktadır. Kişinin uyguladığı diyet şişmanlamaya veya zayıflamaya neden olabilir. Bunun yanı sıra ideal kilosunu korumak için beslenme programı uygulayan birçok kişi vardır. Uygulanan listeler bireyin sağlıklı kalmasını sağladığı gibi sağlığının bozulmasına da yol açabilmektedir. Dolayısı ile her kişinin beslenme programı uzman diyetisyenler tarafından yapılmalıdır. Sağlık problemi olan insanların programı kişinin hastalık durumuna göre yazılmaktadır. Bazı kişiler kilo vermek için beslenme programı uygularken bazıları ise kilo almak için bu listeleri uygulamaktadırlar. Her çeşit diyet listesi için uzman diyetisyene gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Diyet Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Beslenme programına başlamadan önce kişi ideal kilosunun ne kadar olması gerektiğinin farkında olmalıdır. İdeal kilo ölçünün anlaşılmasıyla kilo hedefi koyulmaktadır. Fakat hedefin kişinin sağlığı üzerinde herhangi olumsuz bir etkisinin olup olmadığını anlamak gerekir. Bu durum için sağlık kontrolleri yapılır ve sonuçlar uzman hekim tarafından kontrol edilir. Çıkan sonuçlarda herhangi bir hastalık varsa hastalığa uygun olarak diyet yazılmaktadır. Kişi bu sürecin tamamını tek başına yönetemez. Sürecin doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için hekim ve diyetisyene gitmek gerekir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Kişinin kulaktan solma bilgilerle şok diyetler yapması tavsiye edilmemektedir. Detoks veya şok diyet yapmak için önce diyetisyen onayından geçmek ve onun kontrolünde uygulamak gerekir.
  • İdeal kilo ölçüsünün miktarı öğrenilir ve hedef belirlenir. Hedef belirledikten sonra kararlı ve istikrarlı olmak başarıya ulaşmayı sağlamaktadır.
  • Diyet listesinden önce kan tahlili yapılır ve çıkan sonuç dahilinde program hazırlanmaktadır.
  • Gün içinde kırk beş dakika yürümek metabolizmayı hızlandırır, vücudu şekillendirir ve kısa sürede zayıflamayı sağlar.
  • Siyah çay, kahve ya da asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.
  • Aşırı şeker ve tuz tüketmek kilo verdirmediği gibi şişmanlamaya neden olmaktadır.
  • Paketlenmiş gıdalar tüketilmemelidir. Bunun yerine sağlıklı sebze ve meyve tüketimi tavsiye edilmektedir. Bu önerilerden ziyade kişi için en iyi diyet listesini uzman diyetisyen verebilmektedir.
Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Her alanda zayıflama ile ilgili çeşitli bilgiler yer almaktadır. Diyetisyen olmayan kişiler beslenme programı yazarak tavsiyeler vermektedir. Bu durum kısa süreli çözüm gibi görünse de kişinin sağlığının bozulmasına yol açar. Uzman olmayan kişilerin verdiği tavsiyeler ile diyet listesi uygulanmamalıdır. Yapılan yöntemin kalıcı ve sağlıklı kilo verdirmesi gerekir. Yanlış programların uygulanmasının sonucunda efor, zaman ve sağlık elden gitmektedir. Uygulanan diyetin kişinin psikolojisine, bedenine iyi gelmesi gerekir. Tüm bu sebeplerden dolayı kulaktan dolma bilgilerle değil uzman hekimlerin bilgisi dahilinde zayıflama süreci yönetilmelidir.

Yorumlar
Yasemin çolak 19 Şubat 2018 - 09:24:49 Her hafta yeniden diyete başlıyorum ama bir türlü tamamlayamıyorum. Uyguladığım yöntemlerin ya bana uygun olmadığını düşünüyorum ya da gerçekten ideal listeler değiller. Diyet nasıl yapılır? En sağlıklı diyet listesi nedir?cevapla
Seda Salma 03 Ocak 2019 - 11:46:18 Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kendime bir diyet listesi hazırlamayı düşünüyorum. Çok kilom yok aslında 5 kilo versem benim için yeterli olacak. Listede nelere yer vermeliyim ve nelerin olmaması gerekiyor onları bilirsem daha iyi olacak.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: