Sağlık

En Sağlıklı Besinler ve Faydaları

04 Ekim 2020 - 18:43:19
En Sağlıklı Besinler ve Faydaları

Dünya üzerinde pek çok besin yer almaktadır. Her gıdanın içeriği farklıdır. En sağlıklı besinler sıralaması her yıl farklı vitamin ve mineral yapılarının fark edilmesi ile değişkenlik kazanabilmektedir.

En Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Şifalı içerikleri sayesinde vitamin ve mineral deposu olarak nitelendirilen en sağlıklı besinler, vücutta bağışıklığın güçlenmesini sağlarken aynı zamanda hastalıkların giderilmesine de destek olmaktadır. Vücudumuz bazı besinleri kendi üretebilirken bazılarını üretemez. Bunların her birini farklı besin maddelerinden almamız gerekmektedir. Günlük tüketimlerimiz oldukça önem arz etmektedir. Gün içerisinde ne kadar dengeli ve sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklı bir vücuda sahip oluruz.

En sağlıklı besinler tablosu, uzmanların çeşitli araştırmaları sonucunda belirlenmektedir. Bu besinlerden Bazıları şunlardır:

Kefir: Magnezyum, protein, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengin olan kefir bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta laktoz hassasiyetini düzenlerken aynı zamanda diş çürümesi gibi durumların önlenmesini sağlar. Ayrıca bağırsak için sağlıklı bir probiyotiktir.

Kırmızı Çay: Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu çay hem kronik rahatsızlıkların hem de gelişmekte olan hastalıkların önlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından da zengindir.

Muz: Kalbi koruyan ve yüksek oranda potasyum barındıran bir meyve olan muz aynı zamanda sindirim sisteminin dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Yeryüzünde binlerce sebze ve meyve bulunmaktadır. Her birinin farklı içeriği ve özelliği bulunmaktadır. Her besinin dengeli tüketilmesi vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir.

Vücudumuz İçin Sağlıklı Besinlerin Faydaları

Vücudumuzun ihtiyacı olan her türlü besin doğada bulunmaktadır. Besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Böylece hastalıkların oluşması önlenir. Örneğin günde bir kap ahududu yemek vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığını destekler ve obezite gibi hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirir. Sağlıklı bir bağışıklık için vazgeçilmez olan meyvelerden biri portakaldır. C vitamini açısından zengin olan ve kış aylarında sıklıkla tüketilen portakal en sağlıklı besinler arasında yer alır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye destek olur. Portakaldan bile daha yüksek C vitaminine sahip olan kivi, aynı zamanda E vitamini barındırmaktadır. Potasyum, çinko ve magnezyum içeren bu meyve antioksidan kaynağı olarak görülmektedir. Domates, nar, ceviz, yoğurt, tam buğday ekmeği, sarımsak, badem, yaban mersini, yeşil mercimek, zeytinyağı, kimyon, pazı yaprağı ve mantar diğer faydalı besinler arasında yer almaktadır.

Sebze ve Meyveler Hangi Besin Öğesi Yönünden Zengindir?

Taze olarak tüketilen sebze ve meyveler vitamin, mineral ve selüloz gibi sindirilmeyen karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir. Günlük enerji ve protein alımı konusunda oldukça yardımcı olmaktadırlar. Her sebze ve meyve içeriğinde farklı vitamin ve mineraller barındırmaktadır. Gerek çiğ gerekse pişmiş her ne şekilde tüketilirse tüketilsin, vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanmasına destek olmaktadır.

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Hemen hemen her hastalığın temeli eksik, yanlış ve yetersiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kişinin dengeli beslenme sağlaması ve tek çeşit değil çok çeşitli yemek yemesi vücudu için sağlıklı olmaktadır. Örneğin kilo vermek istiyorsanız, vücut yapınıza uygun ve her çeşit yemeği barındıran diyetler uygulamalısınız. Tek çeşit beslenmek pek çok eksikliği beraberinde getirmektedir. Ayrıca bol su tüketimine özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmek için sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerektiğini unutmayınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: