Diyet 12 Eylül 2021 - 00:13:03

Enginar Diyeti Nedir? Diyet Enginar Nasıl Pişirilir? Zayıflama Sağlar mı?

Enginar Diyeti Nedir? Diyet Enginar Nasıl Pişirilir? Zayıflama Sağlar mı?

Enginar diyeti, kalorisi düşük olan enginar sebzesi ile yapılan ve kilo vermeye yarayan diyet türlerinden biridir.

Enginar Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Enginarda K vitamini, C vitamini, folik asit, fosfor bulunur. Mineral açısından zengin olan enginarın kalorisinin sağlıklı olduğu söylenebilir. Mayıs ve nisan ayında tüketilir. Antioksidan içeriğinin yüksek olduğu gibi lif seviyesi de fazladır. Bir porsiyon enginarın tahmini olarak yüz elli gram haşlanmış ölçüsü otuz kaloriye tekabül eder. Zeytinyağlı bir porsiyon enginar yemeği ise iki yüz kaloridir. Kıymalı enginar ise bir tabak ölçüsü üç yüz ila üç yüz elli aralığındadır. Diyet enginar türünün kalorisi yüz yetmiş olarak belirtilir.

Enginar Yemenin Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat içeren gıdaların sindirimini kolay hale getirir. Kilo verdirme etkisi bulunur. Cildi yenileme özelliği olan enginarın genç görünme üzerindeki etkisi fazla olduğu için kadınların tercihi olabilir. Bağırsak hareketlerine fayda sağlar. Kanda yer alan şeker oranını ayarlayabilir. Enginarın karbonhidrat değeri üç, protein iki, lif on bir, yağ ise sıfırdır.

Enginar Zayıflama Sağlar mı?

Sindirim sistemini düzenlediği ve vücuttaki karbonhidratları yaktığı için kilo vermeyi kolay hale getirir. Bahsi geçen özelliklerin yanında düşük kalorili olması da avantajlı bir durumdur. Kalorisi düşük olduğu için diyet dönemlerinde sıkça yenebilir. Enginar yemeği kilo almaya neden olmaz. Diyet programında bu sebzenin yemeği kilo sorununa yol açmaz. Enginar diyet sürecinde herhangi bir öğüne eklendiği zaman düşük kalorili olmasından dolayı diyete katkı sağlar. Yemeklerde pişirerek kullanmak mümkündür. Bunun dışında haşlaması yapılabilir, salata veya çiğ olarak tüketilebilir. Enginarların haşlandığı suyun dökülmesi tavsiye edilmez. Bu susa kıymetli mineraller olduğu için suyu çorba için kullanabilirsiniz. Enginar suyunun zayıflamaya yardımcı olduğu bazı kişiler tarafından belirtilmektedir.

Enginar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bir tane enginar sebzesinin dış kısımları temizlenir. Temizlenmiş olan enginarlar dörde bölünmeli ve üç litre suyla kaynatılmalıdır. Enginar suyu kaynamaya başladığı zaman kısık ateşe alınır ve on dakika daha kaynatılır. Enginarlar ocaktan alınır ve suyu süzülür. Su sabah ve akşam olmak üzere aç şekilde bir su bardağı içilebilir. Artan enginarların suyu buzdolabında saklanabilir. Saklanan su ertesi gün içilebilmektedir. Enginar yapraklarından çay da yapılabilmektedir.

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Çayın yapılması oldukça basittir. Enginarın yaprakları öğütülür. Üst kısımlarına ise kaynayan su dökülür ve bekleme süresinden sonra demlenmesi sağlanır. Bu çay yemeklerden 30 dakika önce bir bardak ölçüsünde içilebilir. Bütün bu hazırlanan tariflerin doktora sormadan kullanılması tavsiye edilmez. Diyet enginar haşlama usulü ya da Akdeniz mutfağındaki tarifi ile yapılabilir. Enginarın kalorisi düşük olduğu için zayıflamayı sağlamaktadır.

  • enginar diyeti
  • diyet enginar
  • enginar diyeti ile zayıflama
Yorumlar
Serpil Birlik Dukan diyetinde enginar yenir imi? Enginarın çorbası ve suyu zayıflama konusunda oldukça etkili diye duymuştum. Normalde yemeğini yapıp yemeyi çok severim ama kilo vermek için de kullanmak bence faydalı olabilir. cevapla
yorum yaz
Telomer Hapı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nereden Alınır? Kullanıcı Yorumları