Sağlık 27 Nisan 2021 - 22:46:29

Epilepsi Hastalığı Nedir? Neden Olur? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi Hastalığı Nedir? Neden Olur? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi hastalığı beyin hücrelerinde meydana gelen elektriğin anormal şekilde boşalmasından kaynaklanan ve beyne zarar veren hastalıklardan biridir. Diğer bir adı ile sara olarak bilinir.

Epilepsi Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Bu hastalıkta nörolojik sorunların çok fazla yaşandığı görülmektedir. Vücudun tüm hareket etme ve beyne emir verme sisteminin tamamen kontrol dışı hareket etmesine sebep olan sinirsel bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epilepsi Hastalığı Neden Olur?

Epilepsi hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişide doğum ile beraber gerçekleşen travmalar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kalıtsal bir hastalık olarak da bilinir. Yaşam boyu kişinin geçirdiği travmalar sonucunda da epilepsi krizi yani hastalığı meydana gelebilmektedir. Trafik kazası, üzüntü, stresli yaşam ya da yaşa bağlı olarak beyin hücrelerinin zarar görmesinden dolayı ortaya da çıkabilmektedir. Epilepsi hastalığı vücudun kasılmasına sebep olarak kişinin kendi vücuduna bilinçsiz bir şekilde zarar vermesine neden olabilmektedir. Nöbetlerin sık sık gerçekleşmesi kişinin vücut sağlığını tehdit eder. Bilinç dışı kişinin kendini yere atması ve vücudunun tüm uzuvlarının kasılması çeşitli hastalıkların da meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden epilepsi hastaların doktor kontrolü oldukça büyük önem taşımaktadır.

Epilepsi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Beyin hücrelerinde meydana gelen elektriğin anormal şekilde boşalması sonucu ortaya çıkan vücut kasılmaları kişinin hayatını çok fazla tehdit etmektedir. Epilepsi hastalarında nöbet dönemleri aniden olduğu için genel olarak hastanın yalnız bırakılmaması gerekmektedir.
  • Epilepsi hastalığının belirtileri arasında en sık görülen durum ise vücutta kol ve bacakların sık sık kasılmasıdır. Kriz anında kişi vücudu kasılır ve dilini ısırma eğilimi gösterir. Bazı durumlarda idrar kaçırma gibi durumlar da görünebilmektedir.
  • Panik atak hastalarının nöbet anında yaşadığı korku ve endişe duygusu epilepsi hastalarında da gerçekleşmektedir. Kişi yalnız kalmaktan ve ölme korkusu ile kendini oldukça huzursuz hisseder.
  • Epilepsi hastalığının en belirgin özelliği ise kriz anında ağızdan köpük gelmesidir. Köpüren ağız içindeki dilin dışarıya sarkıtılması gerekmektedir. Hasta bundan dolayı dili boğazına kaçtığında nefes alıp vermekte güçlük çekebilir.
  • Epilepsi nöbetlerinin bazıları bilincin açık olduğu zamanda da gerçekleşebilir. Bu yüzden kişi kendini daha iyi hissedebilmek ve kriz anında vücuduna zarar gelmemesi için önlem almalıdır.
Epilepsi Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Epilepsi krizlerinde genel olarak hasta bilinçsiz bir şekilde vücut kasılmaları yaşayacağından kişinin rahat nefes alabilmesi gerekmektedir. Hastalığın belirtileri olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sara hastalığında tedavi başlangıç aşamasında ilaç tedavisi uygulanarak yapılmaktadır. İlaç tedavisinde genel olarak sakinleştirici ağırlıklı ilaçlar tercih edilir. Krizleri önlemek için kullanılan bu ilaçlar iki kriz arasında zamanla çok fazla ara olmasını sağlar. İlerleyen epilepsi hastalığının tedavisi sık sık doktor kontrolü ile olmaktadır. Bilinçsiz krizlerde kişinin daha fazla organlarının zarar görmemesi için önlem alınarak ilaç tedavisi yapılır.

  • epilepsi krizi
  • epilepsi hastalığı
  • epilepsi hastalığı tedavisi
  • epilepsi hastalığının belirtileri
Yorumlar
Havise Akan epilepsi krizi neden olur? Nasıl olur? Bu hastalığın oluşmasının asıl sebebi nedir? Genetik olma ihtimali nedir acaba? Ailemizde bu rahatsızlık var ben de olabilir mi diye düşünüyorum? Kesin tedavisi var mı? cevapla
yorum yaz
Kilo Verdiren Diyet Listesi ve Tarifler