Estetik ameliyat sonrası burun tıkanıklığı ne zaman geçer?
Sağlık

Estetik Ameliyat Sonrası Burun Tıkanıklığı Ne Zaman Geçer?

18 Eylül 2017 - 03:19:25

Estetik ameliyatlar arasında burun estetiği en yaygın görülen işlemler arasında yer almaktadır.

Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Burunlarının şeklinden memnun olmayan ya da kemiklerin yapısı sebebiyle nefes darlığı çeken kişiler burun estetiği olarak bu sorunlardan kurtulmaktadır. Estetik cerrahlar tarafından yapılan bu ameliyat son derece basit bir ameliyat olurken çok ağrı yapan ya da acı hissedilen bir ameliyat değildir. Genelde hastalar ameliyat sonrasında nefes darlığı şikayeti ile doktorlarına başvurmaktadır. Ancak bu sorunlar da kısa süre içerisinde giderilebilir.

Burun Estetiği Sonrası Nefes Darlığı Olur mu?

Burunlarından estetik ameliyatı olan kişilerin tamamında nefes darlığı problemi görülmez. Genel olarak bu sorun uzun süreli de devam etmemektedir. Ancak hastalın %30'u uzun süreli nefes darlığı yaşaması problemleriyle doktorlarına başvurmaktadır. Kısa süreli olan nefes darlığı daha fazla kişide görülebilmektedir. Bu durumun ana sebebi olarak burunda yapılan ameliyat sonrasında içerisine sıkılan silikon gösterilebilir. Bu silikonun asıl amacı kişilerin çok daha rahat nefes almasını sağlamaktadır. Ancak bazen kan bazen burunda biriken sümük burnun daha fazla tıkanmasına sebep olabilir. Bu durumda da çok ciddi bir şekilde nefes darlığı yaşanmaya başlar. Genel olarak hastalar bu şikayetlerini ameliyattan 2 gün sonrasında doktorlarına iletirler. Nefes darlığının en sık yaşandığı dönem bu dönemdir. Kısa süreli bu rahatsızlığı yaşayan hastalar burun estetiği sonrasında uygulanan işlemlerin tamamlanması ile son bulur. Burnun içerisinde yer alan silikon alındıktan sonra nefes almak tekrar kolay bir hale gelecektir.

Estetik Ameliyat Sonrası Nefes Darlığı Ne Kadar Sürer?

Bu burun tıkanıklığı silikonların alınması ile direkt olarak ortadan kaybolabilmektedir. Buna ek olarak bu silikonun alınmasından sonra hala tıkanıklık devam ediyorsa ılık bir su ile bölgenin temizlenmesi gerekir. Ancak bölgeye su gelmesi iltihaplanmaya da sebep olabileceğinden hangi dönemde suların kullanılmaya başlanacağı doktorlara danışılmalıdır. Eğer estetik ameliyatı yapan doktorlar burun içerisine alınacak olan suyun daha ileri bir tarihte alınmasını uygun görürse insanların biraz daha ağızlarından nefes almaya devam etmesi gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Tampon Çıkarılması Nasıl Olur?

Silikon tamponların alınması işlemi yaklaşık olarak 5 dakika süren bir işlemdir. Eski dönemde gazlı bezler ile bu işlemler yapılırken çok daha acılı bir süreç gerekmekteydi. Özellikle kanın ve sümüğün burnun içerisinde yer alan gazlı beze yapışması bunlara ek olarak burun içerisinde yer alan kılların da buna katkı vermesi gazlı bezlerin alınmasını oldukça zor bir duruma sokuyordu. Tek bir seferde gazlı bezler estetik ameliyatı sonrasında çekilse de anlık olarak yüksek bir acı duyulmaktaydı. Ancak günümüzde silikon ile bu sorun yaşanmazken kişilerin herhangi bir ağrı duyması da çok fazla karşılaşılan bir durum olmamaktadır. Çok rahat bir biçimde bu silikonlar burundan çıkarılırken nefes darlığı ve diğer problemler sona ermektedir.

Yorumlar
Müşerref Yılmaz 13 Eylül 2017 - 09:54:39 Rnoplasti sonrası burun içi iyileşene kadar burun tıkanıklığı bir süre devam ediyor. Ama sonrasında normale dönüyor:)cevapla
Suna Türkoğlu 03 Ağustos 2018 - 14:16:24 Burun estetiği sonrası nefes alamamak normal mi? Ameliyat olalı 2 hafta oldu ve nefes almakta baya güçlük çekiyorum. Tıkanıyorum. Estetik yaptıranlar bu tarz sorunlar yaşıyorlar mı? Bu durum ne zaman geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: