Yaşam 29 Mayıs 2021 - 08:50:13

Evde Doğal Şampuan Yapımı ve Tarifi Nedir? Yapanlar ve Yorumlar

Evde Doğal Şampuan Yapımı ve Tarifi Nedir? Yapanlar ve Yorumlar

Doğal şampuanlar; saçların kökten uca güçlenmesini sağlarken aynı zamanda yıpranmış, saçları eski sağlığına kavuşturmak için etkili olan karışımlardır. Evde doğal şampuan yapımı hakkında bilgi ve tarif vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda evde şampuan yapanların yorumlarına da değineceğiz.

Evde Doğal Şampuan Yapımı ve Tarifi

Her saç tipinin farklı bir yapısı bulunmaktadır. Evde şampuan yapımı için sizlere birkaç tariften bahsedebiliriz. Bunlar şu şekildedir:

Yağlanmayı Önleyen Şampuan: Eğer ki saçlarınız çok fazla yağlanıyorsa masrafsız ve doğal bir şampuan yapabilirsiniz. Yağlı saçlar için doğal şampuan sayesinde saçlarınızın yağ oranında dengelenme sağlayabilirsiniz. Bu şampuanı hazırlamak için gerekli olan malzemeler eşit miktarda karbonat ve sudur. Bir şampuan şişesinin içerisinde bu malzemeleri ekleyip karıştırınız. Her kullanım öncesinde çalkalayıp saçlarınızı yıkayınız.

Elma Sirkeli Şampuan: Saçlarınızı daha temiz ve daha parlak görünmesini sağlamak için vereceğimiz bu doğal şampuan tarifinin malzemeleri şu şekildedir; 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 yumurta, 2 çay kaşığı limon suyu ve 30 ml zeytinyağıdır. Bir kabın içerisine bütün malzemeleri ekleyiniz ve homojen hale gelene kadar karıştırınız. Her duşta saçlarınızı bu karışımla yıkayıp durulayınız.

Arındırıcı Şampuan: Saçlarınızda ferahlatıcı bir etki sağlamak için gül sayı özlü bu şampuandan destek alabilirsiniz. 2 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yumurta ile hazırlanan bu tarifte tüm malzemeleri bir kabın içerisine koyup karıştırınız. Daha sonra saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletip sonrasında durulayınız. Ardından saç kremi ile nemlendiriniz. Bu şampuan ile saç derisini onarabilir ve cansız saçlara veda edebilirsiniz.

Saçları Uzatan Şampuan: Yeşil çay özü ile yapılan ve saç diplerinin bakımını üstlenen bu doğal şampuan aynı zamanda saçların ihtiyacı olan vitamini de karşılamaktadır. Bu şampuan için öncelikle yarım litre su, 3 poşet yeşil çayı, yarım kalıp rendelenmiş sabun, 1 kapsül E vitamini ve isteğe göre bitkisel uçucu yağlar gereklidir. Bu şampuan tarifi için öncelikle suyu kaynatın ve içerisine yeşil çayları katıp demlenmesini sağlayınız. Daha sonra demlemiş olduğunuz çayın içerisine rendelemiş olduğunuz sabunu ekleyip eriyene kadar karıştırınız. Erime sonrasında E vitamini ve uçucu yağları ekleyiniz. Ardından karıştırınız. Daha sonra karışımı bir şampuan şişesine aktarıp, her duşta kullanınız. Sabundan doğal şampuan yaparken dilerseniz doğal şampuan koyabilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğimiz bu şampuanlar sayesinde saçlarınızın güçlenmesini, beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

Evde Şampuan Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın kimyasal işlemlere maruz kalmasını istemiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde bakım yapmak istiyorsanız sizler için bazı yöntemler sunabiliriz:

Gıda Jölesi ile saç şampuanı: Son zamanlarda en fazla tercih edilen tarifler arasında yer alan bu şampuan için gerekli olan malzemeler: 2 yemek kaşığı gıda jölesi, 7 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı saç kremi gereklidir. Bu şampuanı hazırlamak için öncelikle bir kabın içerisine tüm malzemeleri ekleyiniz. Malzemeleri sırasına göre ekleyiniz. Ayrıca güzelce karıştırınız. Daha sonra bir fırça yardımı ile saçlarınıza uygulayınız. Ardından saçlarınızı toplayarak bir bone takınız. Yaklaşık yarım saat bekletiniz. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayınız. Ardından havlu ile saçlarınızı kurutunuz. Bu şampuan ile saçlarınızı haftada 3 kere yıkarsanız eğer nem dengesi sağlayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınız haci kazanır.

Lavanta Özlü Şampuan: Yıpranmış saçların onarılmasını sağlayan saç dökülmesine karşı doğal şampuan yapımı ile engelleyebilirsiniz. Saç deriniz için doğal bir bakım yapmak için gerekli olan malzemeler; 2 yemek kaşığı lavanta suyu, 2 yumurta, 2 adet limon suyu gereklidir. Tüm malzemeleri karıştırıp, saç diplerinize hafif bir şekilde uygulayınız. İlk uygulama sonrasında saçlarınızı durulayınız ve sonra tekrar sürünüz. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletip saçlarınızı güzelce yıkayınız. Ardından saç kremi uygulayınız.

Bu tarifler ile saç dökülmesini engelleyebilir ve aynı zamanda saçlarınızın derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya Şampuanı Nasıl Yapılır?

Eğer saçlarınız çok kuru ya da yağ değilse doğal papatya şampuanı yapabilir ve kullanabilirsiniz. Bu şampuan için öncelikle yoğun bir papatya çayı hazırlayınız. Daha sonra bir kenara koyup bekletiniz. Ardından sabunu kırıp, plastik bir kaba koyunuz. Papatya çayını henüz sıcakken sabunun koymuş olduğunuz kaba dökünüz. 15 dakika bekletiniz. Karışımı tahta bir kaşıkla karıştırınız. Kalan malzemeleri içine ekleyiniz. Sıcaklığı azaldığı zaman bir kaba koyup şampuan olarak uygulayabilirsiniz.

Evde Doğal Şampuan Yapanlar ve Yorumlar

Yıpranan saçların onarılmasını sağlamak ve saçlarda arınma hissi sağlamak için evde doğal şampuan yapanlar tarafında yorumlarına baktığımızda oldukça olumlu etkilerin görüldüğünü belirtebiliriz. Evde şampuan yapmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz tariflerden destek alabilirsiniz.

  • evde doğal şampuan
  • evde doğal şampuan yapımı
  • evde şampuan yapımı
  • yağlı saçlar için doğal şampuan
  • sabundan doğal şampuan
  • evde şampuan nasıl yapılır
  • saç dökülmesine karşı doğal şampuan yapımı
  • papatya şampuanı nasıl yapılır
  • doğal papata şampuanı
  • evde doğal şampuan yapanlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hazır Gıdalar Nelerdir? Neden Genellikle Katkı Maddeleri Konulmaktadır?