Evde kedi beslemenin zorlukları, zararları ve faydaları nelerdir?
Sağlık

Evde Kedi Beslemenin Zorlukları, Zararları ve Faydaları Nelerdir?

20 Eylül 2018 - 13:12:27

Evde kedi beslemenin getirdiği bazı sorumluluklar, çeşitli zorluklar, zararlar ve faydalardır.

Evde Kedi Beslemenin Zorlukları Nelerdir?

Evde kedi beslemek hijyen açısından ciddi anlamda sorun yaratmaktadır. Hijyen durumunun olmaması ise zaman içerisinde kişilerin sağlığını da riske atmaktadır. Hayvanların çoğu kıl döker. Kedilerin sürekli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Aksi taktirde tüyleri dökülür ve dökülen tüyler ev eşyası, kıyafet, yemek gibi birçok önemli materyalin içine girer. Tüylerin dökülmesi temizlik bakımından olduğu gibi sağlık için de çok önemlidir. Yemeklerin içine düşen kıllar vücuda girdiği zaman dışarı çıkmazsa ölüme neden olan hastalıklara neden olabilmektedir.

Evde Kedi Bakımı Zor Mudur? Nasıl Olur?

Kedi bakımı tahmin edildiğinden daha zor ve meşakkatli olabilir. Evin, eşyaların temizliği normal zamanlardan daha fazla yapılmalıdır. Rahatsız eden tüylerin ortadan kaldırılması için elektrik süpürgesi ile evin süpürülmesi gerekir. İşi yoğun olan insanlar için bu süreç zorlu geçebilir. Ekstradan vakit alan hijyen zaman kaybına yol açabilmektedir. Kedinin beslenebilmesi için bol vakit ve bakım gerekir. Hijyen dışında zararlardan biri kokudur. Kedi kumunda dışkı olduğu için bu koku bütün eve yayılarak kişileri rahatsız eder. Balkonu olmayan kişilerin kedi bakması pek tavsiye edilmez. Kedi kumu balkona koyulduğu zaman koku oluşmadığı gibi güneş sayesinde idrar kuruduğu için sürekli olarak kum değiştirmeye gerek kalmamaktadır. Kedi üreme dönemine girdiği zaman evin çeşitli bölümlerine idrarını yapmaktadır. Hal böyle olunca hijyeni tam olan bir evde yaşamak zorlaşır. Bütün bu süreci iyi yönetmek önemlidir. Vakti ve enerjisi olan insanlar kedi beslemeyi tercih etmelidir.

Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Duygusal olarak buhranda olan kişiler hayvan besleyebilir. Kişinin yakınını kaybetmesi, sevgilisinden ayrılması, çeşitli olumsuz durumlara maruz kalması gibi etkenlerin oluşması karşısında kedi beslenebilir. Bu süreçte ortaya çıkan acılar hayvan sevgisi ile daha kısa sürede atlatılabilmektedir. Kaygılı ve üzüntülü ruh haline sahip olan kişilerin evcil hayvan bakmaları halinde var olan dönemi daha kolay atlattıkları belirtilmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre kedilerin insanları başarılı olmaları konusunda olumlu etkiledikleri belirtilmiştir. Kediler bağımsız ve özgür takılmayı sevdikleri için kedinin sahibinin başarılı olma olasılığı artmaktadır. Bunun haricinde kedi sahibi kişilerin şefkatli ve yardımsever olduğu ortaya çıkmıştır.

Kedinin İnsan Üzerinden Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Sevgilisi olmayan bir sürü kişi kedi bakmaktadır. Kedinin romantik bir havası olduğu için insanların ilişkisinin olmadığı, yalnız dönemlerinde kedi bakmaları tavsiye edilir. Fakat bu süreçte kedinin bakımına özen göstermek önemli olduğu için sorumluluk alabilen insanların evcil hayvan bakmaları gerekir. Geceleri sahibi ile yatmayı seven ve uyku sürecine saygı duyan kediler sayesinde daha kaliteli uyku alınabilmektedir. Yapılan başka bir araştırmaya göre erken yaşlardaki kişilerin evcil hayvan temasıyla büyümesi kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ettiği söylenmiştir. Evde kedi beslemenin zorlukları göz önüne alınarak kedi beslemeye karar verilmelidir.

Yorumlar
Sena Özkartal 20 Eylül 2018 - 13:22:27 Evde kedi beslemenin hükmü gerçekten önemli bence. Zorlukları var ve çoğu zaman zahmetli olabiliyor ama gerçekten çok güzel bir duygu. Benim bir tane kedim var. Sokaktan onu aldığımda daha yavruydu. Eğer bu canlıları gerçekten seviyorsanız besleyin.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: